+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!
Az ínsérülések megelőzése – a bemelegítés és a levezetés fontossága

Korábbi cikkünk már foglalkozott az ínsérülésekkel, akkor a táplálkozás preventív szerepe került előtérbe. Ebben a cikkben a bemelegítés és a levezetés kerül a fókuszpontba, hiszen ha ezekről megfeledkezünk, hosszútávon akár komolyabb problémánk is adódhat.

Az előzőekben már indokoltuk, miért olyan fontos az inakkal is foglalkozni, ám valamiért erről a struktúráról – csakúgy, mint a szalagokról, fasciákról, stb. – nagyon sokan megfeledkeznek, és a mozgatórendszert még mindig csak csontok, porcok és izmok sokaságából képzelik el az emberek. Az izom megfelelő működéséhez azonban elengedhetetlen az egyéb struktúrák megfelelő működése, így az inakkal sincs ez másként.

Egy kérdőíves kutatás során kiderült, hogy az ínsérülést szenvedett páciensek 30%-a egyáltalán nem végzett sportolás előtt bemelegítést, és közel 50%-uk teljesen kihagyta a testmozgás utáni levezetést és stretchinget. Ez a fontos pont olykor a betegtájékoztatásból is kimarad, bár a megkérdezett gyógytornászok többsége az első helyen említi a bemelegítés és a levezetés fontosságát.

A bemelegítést és a levezetést sajnos sokszor a szakemberek sem tartják igazán fontosnak, holott szerepük megkérdőjelezhetetlen. Az inak szempontjából is fontos a fokozatos terhelésre való felkészítés és az azt követő levezető gyakorlatok elvégzése. Amennyiben elmulasztjuk ezeket a fontos lépéseket, könnyen degenerálódhatnak, rigiddé válhatnak a kollagénrostok, melyeknek egy idő után elég lesz egy rossz mozdulat, és máris bekövetkezhet egy tendinitis, tendinosis, vagy esetleg egy szakadás.

A bemelegítés szó szerint értendő: az izmokat, inakat „felfűtjük” a munkavégzésre. Ez a 10-15 perc épüljön fel fokozatosan, így a kollagénrostok egyre elasztikusabbá válnak. Fontos, hogy a bemelegítést sportspecifikusan végezzük el. Ez azt jelenti, hogy gyaloglás előtt sétáljunk, futás előtt kocogjunk, ha nagyobb súlyokkal történő edzésre készülünk, kis súlyokkal kezdjük az edzést, stb. A bemelegítés során is nyugodtan nyújthatunk, az inaknak ez kifejezetten jót tesz, melyet az edzés közben, és természetesen a végén is ismételhetünk. Amennyiben szakemberek tartják az edzést, erre odafigyelnek, viszont ha egyénileg történik a sportolás, mindenképpen oda kell figyelni, hogy ez a rész semmiképp se maradjon ki.

A levezetés lényegében hasonlít a bemelegítéshez, azzal a különbséggel, hogy visszafelé haladunk: itt nem emeljük a teljesítményt, hanem fokozatosan csökkentjük. Ez azt jelenti, hogy futás után nem egyből megállunk, hanem először kocogás, majd gyaloglás, ezután séta következik – természetesen itt is érvényes a sportspecifikusság. Eztán következhetnek a megfelelő stretching gyakorlatok.

A stretching egy kifogástalan módszer, hiszen nem csak az izmokra, hanem az inakra, fasciákra is hatunk. A kollagénrostok ingere a nyújtás; amennyiben nem adjuk meg a megfelelő ingert a megfelelő irányban, hosszútávon degenerálódhat ez a struktúra. Nagyon fontos, hogy ha nyújtunk, akkor a nyújtott állapotot legalább 10 másodpercig – de inkább 10-15 másodpercig – tartsuk fenn, hiszen csak így érünk el eredményt. Bár elsőre talán furcsának tűnhet, de a masszázs is szóba kerülhet levezetés gyanánt, főleg az Achilles-ín tekintetében. Ezt bárki könnyen kivitelezheti: két ujjunk közé vesszük ezt a vastag, kiemelkedő inat, és óvatosan, simító, majd dörzsölő mozdulatokkal végighaladunk rajta. A lényeg tehát, hogy ha sportolunk, semmiképpen se hagyjuk ki ezt a két fontos részt az edzésből. Ezzel a 2X15 perccel megkönnyíthetjük az életünket, egészségesek maradhatunk, és megelőzhetjük a sérüléseket.

Egy jó gyógytornász, sportrehabilitációs tréner erre is fokozottan ügyel, sportspecifikusan építi be az edzésbe, a prevenciós munkába. Amennyiben már megtörtént az ínsérülés, fontos az ismételt sérülés megelőzése, ahol ezek a pontok még kiemelkedőbb szerepet kapnak.Ilyenkor elengedhetetlen egy jó szakember segítsége, aki betegoktatás során megtanítja a szükséges bemelegítő és levezető gyakorlatokat a páciensnek, és figyelembe veszi a károsodott struktúrát, melyre külön figyelmet fordít.

Altman Anett Annamária - gyógytornász

 

Megjelent: 6198 alkalommal
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.