+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: megelőzés

A magyar irodai dogozók többsége szenved az ülőmunka káros hatásaitól. Pedig a munkavállalók részéről sok időt, a munkáltató oldaláról pedig sok pénzt nem igényel, hogy elkerüljük az ülőmunkából adódó egészségügyi problémákat, mondja Kanyó Ildikó gyógytornász, a PHYSIOVIT ügyvezető tulajdonosa.  » Pár perc is elég a munkahelyi egészségért! Bővebben erről egy HR konferencián részletesen beszámoltunk egy kerekasztal beszélgetés során. Ennek részleteit itt ismerhetik meg. 

 

A magyar irodai dolgozók többsége szenved az ülőmunka káros hatásaitól, amelynek kiszűrésére és megoldására a PhysioVit országos gerincprogramot indított. Erről beszélgettünk a Behaviour HR híradójának ON BOARD podcastjában. A beszélgetésből megismerhetik, hogy miért fontos a gerincproblémák korai felfedezése és gyógyítása. Megtudhatják milyen rejtett problémákat tárhat fel egy átfogó vizsgálat, és hogy mit tudunk tenni, ha már kiderült, mi a baj. Az ON BOARD podcastban Dóczi Violett főszerkesztő vendége ezúttal Kanyó Ildikó gyógytornász, a PHYSIOVIT ügyvezető tulajdonosa volt. Őket hallhatják a műsorban, amely itt hallgatható meg: Behaviour - HR híradó

Az elmúlt években folyamatosan és egyre szélesebb körben hangsúlyozzuk a mozgásszervi megbetegedések megelőzésének fontosságát - többek között - a speciális terhelésnek kitett ülőmunkát végző emberek esetében is, akik tevékenységük mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a testmozgásra. Azonban tapasztalatunk szerint nem mindig optimális terhelhetőséget biztosítva maguknak - mert nem végeztetnek előzetes állapotfelmérést, vagy rosszul választják meg az edzésterelést - és fokozzák ezzel a testmozgás közben is a sérülések kockázatát. Küldetésünknek tekintjük minderre felhívni a figyelmet és bízunk benne, hogy ezzel időben sikerül felismerni, megelőzni a helytelen terheléseket miatt kialakuló mozgásszervi problémákat.

Munkáltatóként, cégvezetőként olvassa ezt a bejegyzést?

Akkor tegye meg az első lépést azért, hogy hosszú távon fenntartható legyen a vállalat eredményes és gazdaságos működése a produktív és egészséges munkaerő megteremtésével. Ügyeljen a munkavállalói egészségre és vegyen részt cégével ebben az országos méretűre duzzadt gerincprogramban!

Munkavállalóként dolgozik egy cégnél és véletlenül kattintott rá erre a bejegyzésre? 

Akkor ideje megkezdeni nem csak a sportolást, hanem az okosan felépített edzésterhelésen alapuló testmozgást.

 

Mikor csatlakozzon munkáltatóként, vagy munkavállalóként a komplex prevenciós és/vagy rehabilitációs gerincprogramhoz?

  • Amennyiben egy olyan munkahelyet szerene kialakítani, ahol minden munkavállaló számára egyénre szabott megoldások biztosítottak rövid- és hosszútávú egészségstratégia kialakításához. Ahol egy folyamat kivitelezése zajlik a mozgásminta szűrésektől, az értékeléseken, a prevenciós és/vagy rehabilitációs tervek elkészítésén át azok megvalósításáig bezárólag.
  • Amennyiben azt szeretné, hogy munkavállalói csapatában senkinek ne legyen mozgásszervi problémája az állandó ülés, az ülőmunka okozta egyoldalú terhelés következtében.
  • Amennyiben egészséges és állandóan bevethető, motivált, állóképességben és koncentrációban egyaránt terhelhető csapatot szeretne munkahelyén kiépíteni.
  • Amennyibe fontos Önnek a munkavállalók egészsége és sokrétű gondoskodással egy vonzó, értékes és lojális munkahelyet szeretne kínálni munkavállalói számára.
  • Amennyiben ergonomikus munkahelyet szeretne kialakítani, amivel megelőzhető a gerinc és ízületi panaszok kialakulása, a már kialakult panaszok súlyosbodása és az utóbbi esetben komplex kezelésekkel szeretne gondoskodni munkatársairól.

Az általunk nyújtott komplex és egyénre szabott gerincprogramok mindezt biztosítják Önnek, cégének és munkavállalóinak egyaránt.

 

Mikor vegyen részt a programban ön is?

  • Akut, vagy krónikus mozgásszervi panaszokkal, fájdalmakkal találkozik egyre gyakrabban a munkavállalók körében. Sőt sokszor szembesül azzal, hogy kollégák betegállományba mennek mozgásszervi panaszaik, fájdalmaik miatt.
  • Sporttevékenységet fontosnak tartják munkavállalói, ugyanakkor hosszabb-rövidebb ideig rendszeresen sportsérülésekkel küzdenek egy-egy céges sportrendezvényt követően.
  • Egészség megőrzésében szeretné szakembereink tanácsát kérni egy olyan elemzés birtokában, melynek segítségével a PhysioVit szakemberei feltérképezik mindenkinek egyéni szinten a csontjait, ízületeit és izmait, azok terhelésének változásait bizonyos testtartásokban, terheléses pozíciókban. Mindenki láthatja grafikonon testének változásait, fotókon gerincének, izmainak egyenlőtlenségeit, terhelhetőségét és az alkalmazkodási lehetőségeket a napi terhelések, vagy sportmozgások során.
  • Kiemeljük, hogy szakembereink mindenkinél egyéni szinten nagy hangsúlyt fektetnek a felmérést követő kiértékelésekre, az eltérések gerincre ható rövid és hosszú távú változásainak folyamatára, valamint a terhelésváltozások belső szervi és idegrendszeri vonatkozásainak az eredményektől függő bemutatására.
  • Ami az összegzésekben kiemelten fontos, hogy ebből a kiértékelések során szakembereink tanácsa alapján komplett program birtokába is juthatnak munkavállalói, a testtartás, az izomerősítés és az ízületi funkciók javítása területén is!

 

Jelenleg a HR részleg számára nagy gondot okoz a munkaerő hiánya, a fluktuáció, a megnövekedett homeoffice igények, a megváltozott munkáltatói és munkavállalói szemlélet egy- egy munkahely kapcsán legyen szó „fehérgallérosakról”, vagy „kékgallérosakról” (ahogyan ezt HR nyelven mondják).


Az utóbbi időszakban a még mindig nagy homeoffice igények, az optimális un."visszacsalogató" iroda kialakítása, a lojális és ütőképes csapategység megteremtése, a hatékony munkavégzés biztosítása, a teamworks állandó jelenléte igazi kihívás a cégvezetők és a HR számára.

Mi ebben az egészségstratégia megvalósítása oldaláról sokat tudunk segíteni a munkaköri bántalmak kiküszöbölésében, az ergonomikus és egészségfejlesztő irodai környezet megteremtésében, a mozgásszervi egészség biztosításában az alapoktól végzett sokrétű szálakon futó megteremtésével. Nálunk a legjobb helyen jár, ha gondos kezekbe szeretné tenni cégének minden dolgozóját. Amennyiben fontos Önnek az egészségstratégia, akkor keressen minket és csatlakozzon cégével az országos gerincprogramba!

 

Elemezze ki a testi eltérések legapróbb részleteit az egészségmegőrzés érdekében!

  • Növelje a munkaerő teljesítő képességét!
  • Növelje a munkavállalók mozgásszervi egészségét, terhelhetőségét!
  • Biztonságos és rugalmas munkakörnyezetet teremtsen meg munkavállalói számára!
  • Tegye az egészség, a sport és a megelőzés szemszögéből is vonzóvá a munkahelyet kollégái, munkavállalói részére!

 

Hogyan folyik a vizsgálat?

A számítógép a lemért értékekből készíti el a test anatómiai atlaszát!  Az esetlegesen tapasztalt eltéréseket, az ízületi szögek egyenlőtlenségeit lemérve kimutathatók lesznek test kritikusabb terhelési pontjai, melyek sok esetben kiváltó okai krónikus, vagy akut mozgásszervi panaszoknak.

Különféle mérőberendezések segítségével  mérjük le a testi egyenlőtlenségeket, terhelésbéli elváltozásokat statikus és dinamikus testhelyzetekben, illetve a fájdalmat okozó mozgásos folyamatok terhelésanalízise közben.

Ezt követően egy komplex mozgásanalizáló program segítségével a vizsgálat során eredménytáblázatot készítünk.

Itt gyógytornász, sportfizioterapeuta szakembereink a kapott értékeket és eredményeket kiértékelik azokat mindenkinek a saját grafikonja és adattáblája alapján. Azonnali szakmai tanácsokat adunk, megoldási javaslatokat felvázolva.

Javaslatokat teszünk a problémás zónák javítására, terápiás lehetőségek széles palettáját átbeszélve. Különös tekintettel a panaszok kiváltó okára és azok következményeire vonatkozóan. Ajánlásokat teszünk a terápiákon túl a sportmozgások kialakítására és az alapos terápiás terveket követően az edzéstervek végrehajtási lehetőségeire is.

Munkaköri ajánlásokat teszünk, ergonomikus megoldásokat kínálunk egyéni munkavállalói szemszögből, illetve céges szinteken az HR, vagy a cégvezetők szemszögéből nézve egyaránt.

 

Miért fontos ebben részt venni cégeknek is?

Sajnos az emberek többsége nincs tisztában azzal, hogy mit és hogyan kell tennie, vagy megelőznie. Az ülőmunka okozta negatív tünetek és hatások kialakulását hogyan kell kivédenie. Olyan esettel is találkoztunk sajnos, hogy egy-egy panaszos személy elveszett a kompetenciával nem rendelkező személyek marketingjében, vagy a hangzatos hívó, csalogató mondatok kapcsán a zűrzavarban és egészséges akart ugyan maradni, de közben rosszul választotta meg az edzésformát a túl jól sikerült reklámoknak köszönhetően. Ez pedig a panaszok súlyosbodásához és a műtőasztalhoz, majd a rehabilitációhoz vezettek.

Ezek elkerülése érdekében hangsúlyozzuk folyamatosan, hogy nem elég csak mozogni! Kizárólag a tudatos és jól megtervezett mozgásra van szükség az egyéni állapotfelméréstől, a mozgásminta szűréstől, a test gyenge pontjainak feltérképezésétől, a panaszok  pontok kezelésén át a terápiás, vagy prevenciós testmozgásformákig bezárólag a komplex és egyéni egészségprogramok biztosítanak megoldást. Mindezen megoldásokat profi és kompetens szakemberekkel szükséges megvalósítani. Ebben kívánunk megoldást nyújtani mindenkinek, így a cégek számára kidolgozott céges Prémium, vagy Prémium performance egészségcsomagokban is.

 

Szeretne többet megtudni az immár 7 éve sikeresen működő céges gerincprogramokról? Hasznos lenne programunk az Ön cégénél is? Amennyiben igen a válasz, akkor vegye fel a kapcsolatot velünk! 

 

Információ kérése és időpont foglalás érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő:  +36 1 790 9900

 

Kategória: Gyógyítás

A mozgásszervi terápiák egy speciális fajtája a proprioceptív tréning. A proprioceptív tréning célja a koordináció, a egyensúly és a motoros képességek javítása. A propriocepció tulajdonképpen a különböző testrészek, testhez viszonyított helyzetének az érzékelését jelenti. Ez a mechanizmus fontos szerepet játszik az ízület dinamikus stabilitásában, védelmében. Ahhoz, hogy a propriocepció létrejöhessen szükség van olyan ingerfelvevő rendszerre, amely az ízületi helyzeteket érzékeli. Ezeket receptoroknak nevezzük. A proprioceptív receptorok az izmokban, szalagokban és az ízületi tokokban helyezkednek el és folyamatosan információt küldenek az agynak, ezek aktuális állapotáról.

Az agyunk ebből tudja, hogy milyen mértékben feszül az izom, illetve milyen az ízületi helyzet. Az agy elemzi a beérkező információhalmazt és egy parancsot küld vissza a perifériára, amely segítségével befolyásolni tudja az izmok működését. Ez egy tudat alatti mechanizmus, amely a másodperc tört része alatt kell, hogy megvalósuljon. A fentebb említett folyamat sebességének a fontossága az alábbi hétköznapi példával kiválóan demonstrálható. Például, ha sétaközben egyik lábunkkal egy kavicsra lépünk, a lábunk billenését érzékelik a receptorok és információt küldenek az agyba, amely egy gyors elemzés után döntést hoz, hogy a sérülések kerülése érdekében, mely izmokat kell aktiválni és relaxálni, majd parancsot küld ezekhez.

Amennyiben a folyamat nem vagy nem elég gyorsan játszódik le az izmok nem tudják lefékezni az adott lábat, amely így tovább gördül nyújtva magával az ízületi szalagokat.

A propriocepció mellett létezik egy másik szabályozó mechanizmus is, amelyet kinesztézisnek nevezünk. A különbség csupán annyi, hogy ez egy tudatos reakció. A test hatékony és biztonságos mozgásához mindkét rendszer egyidejű, harmonikus együttműködésére van szükség. Ez a precíz szabályozórendszer speciális tréningek alkalmazásával tovább fejleszthető. A módszer hatékonyságát mi sem támasztja alá jobban, mint az, hogy manapság a proprioceptív tréning különböző labdajátékot üzők edzéstervének szerves részévé vált.

A kutatások szerint a proprioceptív tréning alkalmazása jelentős mértékben csökkentette a sérülések számát a labdajátékokat űzők körében. Sportolás közben nem csak az idősebb korosztályt fenyegeti a sérülés veszélye, hanem a serdülőkorú gyermekeket is, hiszen a vízilabda, a kosár-, a kézilabda játékosok vállízülete jelentős terhelésnek van kitéve a folyamatos igénybevétel során. A programcélja a vállízületi mozgásterjedelem fokozása, a váll körüli izomzat erősítése, illetve a kar sportspecifikus funkcionális teljesítményének növelése.

A proprioceptív tréning beiktatásával próbálunk csökkenteni a sérülések előfordulásán azáltal, hogy mozgásprogramba olyan elemeket építünk, melyek instabil helyzeteket teremtenek, amelyben a résztvevők hatékonyan el tudják sajátítani a sérülést okozó mozgások automatikus korrekcióját. Ha már kialakult a sérülés, az azt követő rehabilitáció hosszú, általában több hónapot igénylő folyamat, mely a maximális, sérülés előtti sportteljesítmény helyreállítására törekszik.

Éppen ezért kiemelten fontos az edzések során megfelelő hangsúlyt fektetni a sérülések megelőzésére; a zúzódások, rándulások, törések elkerülésére. Ezt bizonyítja a kutatásunk eredménye is.

Vizsgálati csoportunkat a Debreceni Vízilabda Sportegyesület (DVSE) 17 serdülő vízilabda játékosa alkotta, akik rendszeresen, nyolc héten keresztül, heti három alkalommal vettek részt a proprioceptív mozgásprogramban a vízi edzések mellett. A foglalkozások fél órán át tartottak, melyben ötvöztük az ízületi helyzetérzékelés-, egyensúly- és koordinációfejlesztő gyakorlatokat, valamint a váll körüli izomerősítő feladatokkal.

A tréningprogram kezdetén és végén megvizsgáltuk a vállpanaszok előfordulását és intenzitását, a váll körüli izmok erejét, a vállízület mobilitását és nyújthatóságát. A kapott eredmények szerint a kérdőíves felmérés alapján, a tornaprogram végén a résztvevők 76%-ánál csökkentek a vállízületi fájdalmakra vonatkozó tünetek.

Összességében eredményeink alapján elmondható, hogy egy rövid, nyolc hetes proprioceptív tréningprogram is képes pozitív hatást gyakorolni a sportolók vállízületének mobilitására és nyújthatóságára egyaránt.

Írta: Leiti Renáta, gyógytornász

A cikket másolni, sajátként feltüntetni tilos. Ezzel kapcsolatos szerzői jogi nyilatkozatunkat itt olvashatja.

Korábbi cikkünk már foglalkozott az ínsérülésekkel, akkor a táplálkozás preventív szerepe került előtérbe. Ebben a cikkben a bemelegítés és a levezetés kerül a fókuszpontba, hiszen ha ezekről megfeledkezünk, hosszútávon akár komolyabb problémánk is adódhat.

Az előzőekben már indokoltuk, miért olyan fontos az inakkal is foglalkozni, ám valamiért erről a struktúráról – csakúgy, mint a szalagokról, fasciákról, stb. – nagyon sokan megfeledkeznek, és a mozgatórendszert még mindig csak csontok, porcok és izmok sokaságából képzelik el az emberek. Az izom megfelelő működéséhez azonban elengedhetetlen az egyéb struktúrák megfelelő működése, így az inakkal sincs ez másként.

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.