+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: gerincsérv

A legtöbb porckorongkopás miatti derék és hátprobléma 35-60 év közötti korosztályt érintően lép fel. Ennek oka a porckorong szerkezeti megváltozásában keresendő.
 
A porckorong (discus intervertebralis) kettő fő részből áll. Belül a nucleus pulposus egy „labda” formájú folyékonyabb, kocsonyás állomány található, melyet körbe fognak az anulus fibrosus speciális zárólemezei, több rétegű gyűrűt alkotva a labda formájú kocsonyás állomány körül.
 
Ennek a speciális, gyűrűs szerkezetnek jelentős szerepe van a terhelés során. A kor előrehaladtával a gyűrűk szilárdsága a rájuk ható erőhatások ellenében folyamatosan csökken. Ennek oka az is, hogy a porckorongban az un. proteoglikánok (kondroitinszulfát) mennyisége csökken, illetve kreatinszulfát által pótlódik ki.  A proteoglikán a porcsejtek által termelt anyag, mely fehérjékből és cukrokból épül fel. A porcszövet a proteoglikánok jó vízmegkötő-képességének köszönheti nagy víztartalmát és rugalmasságát. Amennyiben mennyisége csökken a porc vízmegkötő képessége is csökken, veszít rugalmasságából.
 
A porckorong belső részén található kocsonyás állomány terheléskor fontos terhelést átvezető szerepet játszik és az erőket a csontok felé tereli, valamint azokat a porckorong többi része felé továbbvezeti. Amennyiben azonban rugalmatlan, szerkezetileg merev a belső szerkezet, akkor terhelést átvezető funkciója elégtelenné válik, amely a porckorong sérüléséhez, kopásához, szakadásához vezethet.
 
A terhelés során végzett optimális erőátvitel alapelve, ha a teljes súlyt a lehető legnagyobb területen osztjuk el. Ezért a gerincre nehezedő súly kb. 75%-a axiálisan a porckorong belső, kocsonyás állományára nyomódik. Nem feltétlenül adódik tovább a következő csigolyára (mozgástípustól is függ az átvezetés iránya), hanem sugárirányba kiterjed a kocsonyás állományt stabilizáló zárógyűrűkre, melyek ezáltal megfeszülnek. Így, feszült állapotban tudja biztosítani az erőátvitelt a zárólemezek, a csontok felé.
 
De akkor miért keletkezik fájdalom a gerincnél?
A porckorong beidegzését hosszú ideje kételyek övezik. Bogduk (1982-ben) publikált vizsgálati eredményei óta már igazolt a neuronok jelenléte a porckorong széli részében.
 
Akkor a gerincfájdalom milyen összefüggésben áll a porckorong beidegzésével? Amennyiben a panaszok háttereiben porckopásos folyamatok igazolódnak, ott a vizsgált esetek 63%-nál a nem érintett szegmensekben, a vizsgált esetek 80%-nál pedig az érintett szegmensekben volt jelen a beidegzés miatti fájdalmi reakció is (Freemont és Peacock).
 
Feltehető a kérdés, miszerint a porckorong bántalmak hátterében a discus jelentős szerepet játszik? Ez valójában a fasciarendszer része? A fájdalom a discus – pontosabban a fasciarendszer - beidegzés miatt van? Mindez az ép porckorongoknál, vagy az érintett porckorongnál? A sérülés (pl. gerincsérv), operáció, magával vonzza a beidegzés megváltozását? Sok ilyen és egyéb kérdést kell szem előtt tartani a mozgásvizsgálatoknál.
 
Egy fontos szempont minden alkalommal tisztázandó, mégpedig a gerinc vizsgálatánál a panaszokat a mechanikai eredet alapján 3 különféle tünetcsoport szerint azonosítjuk.
 
1.) Tartási szindrómával állunk szemben? Tudnunk kell, hogy a gerinc minden struktúrája tartási fájdalmat tud okozni. Ez akkor lép fel, ha ezek a struktúrák (izom, fascia, szalag, ízületi tok stb.) hosszas terhelés (nyújtás) alatt állnak. Így a lágyrészek (pl. szalagok) mechanikai deformitása jön létre, ami a fájdalmat kiváltó ok a háttérben.
 
Ennek tünetei:
· Szimmetrikus, azaz kétoldali panaszok.
· Fájdalom helyi szintű, nem sugárzik k.
· Nem meghatározott a fájdalom, de általában mozgás által kiváltott.
· Mindig intermittáló (átmeneti, időszakos.
· Nincs mozgásbeszűkülés, mozgáskorlátozottság.
· Mozgásra, aktivitásra javulnak a panaszok.
· statikus helyzetekben (pl. üléskor) rosszabbodás figyelhető meg.
· Labor nem mutat eltérést.
· Leginkább azoknál jelentkezik, akik ülő tevékenységet végeznek és ritkán aktívak.
· Rossz testtartási szokások vannak.
 
A panaszok okának megszüntetését követően tartáskorrekcióval hosszú távon rendezhető.
 
2.) Diszfunkciós szindrómával állunk szemben? Itt a panaszok hátterében a rossz tartási szokások, korábbi operációk, mozgáshiány szöveti merevségek, feszességek miatt általánosságban megrövidült szövetek (perifériás idegek kötőszövete, szalagok) túlzott nyújtás kapnak pl. egy kitartott pozíció hosszú órákig.
A megrövidült, befeszült szöveteket a mindennapi mozgások túlzott nyújtásnak teszik ki, amely megnyúlás erős fájdalmi ingereket produkál. Gyakoriak ebben az esetben az összetapadások, a súrlódások, melyek mozgásbeszűkülést okozhatnak, a mozgások végén pedig un. fájdalom üzenet” jelentkezik.
 
Ennek tünetei és jellegzetességei:
· Lehet egyoldali, vagy kétoldali.
· Intemittáló a fájás, azaz szakaszosan jelentkezik.
· A mozgás véghelyzeténél van fájdalom.
· A fájdalom eltűnik, ha a nyújtás enyhül.
· Ismétlődő mozgásoknál nincs tüneti felerősödés, a panaszok nem romlanak.
· Rövid idejű változások a szövetekben a terápia által azonnal nem elvárhatók, hiszen a megnyújtás hosszasabb időintervallumban lehetséges a szöveti tulajdonságok miatt.
· Ezért rendkívül fontos az aktivitás. Fájdalmat kiváltó mozgástartomány kerülése, a végmozgások kerülése. Például járás tünetek nélkül lehetséges, ha nem teszünk nagy lépéseket.
· Rosszabbodás a fájdalmat kiváltó véghelyzet kitartásakor várható, ezért azt kerülni kell.
 
Terápiában a szövetekben bekövetkezett diszfunkciós irányt korrigálni kell, majd a célirányos mozgások (véghelyzet kerülésével) kiemelten szükségesek.
 
3.) Derangement szindrómával állunk szemben? Ebben a probléma-halmazban igen gyakran találkozunk porckorong, vagy kisízületi elváltozásokkal. Azaz a tünetek hátterében a porckorong, vagy a kisízület, vagy mindkettő mechanikai zavara áll. Ez lehet azért, mert pl. a kocsonyás állomány a zárógyűrűk között elmozdul, amelynek következtében a fájdalomra érzékeny struktúrák - dura, ideggyök, porckorong hátsó területe, szalag- fájdalommal jeleznek. Mindez ahhoz vezet, hogy mozgásoknál az ízületi felszínek nem tudnak a normális mozgáspályán mozogni, két szomszédos csigolya közötti mozgás zavart lesz. Gyakori pusztán a kisízületi blokk is a háttérben, amely derangement szindrómát, azaz működési zavart eredményez és nagyon gyorsan regenerálható.
 
Tünetek jellemzője, hogy:
· A fájdalom hirtelen kezdődik, lehet egyoldali, vagy kétoldali, kisugárzás nélküli, vagy kisugárzással járó.
· A fájdalom általában reggel erősebb a porckorong víztartalmának mennyisége miatt.
· Amennyiben a hátsó működési zavar (derangement), akkor az járásnál javul, amennyiben elülső működési zavar, akkor az ülésnél, hajlított helyzetben, vagy előrehajolt helyzetben javul.
· Hosszas ülőmunka után, vagy állandó előrehajolt helyzetben végzett munkavégzés miatt jöhet létre.
 
Fontos ilyenkor a funkciózavar okainak és következményeinek megszüntetésére helyezni a hangsúlyt és kerülni a kiújulási lehetőséget egy összetett terápiával az akut időszaktól kezdve a stabilitás megteremtéséig, új mozgásminták megtanulásáig, alkalmazásáig bezárólag.
 
Írta, Kanyó Ildikó, gyógytornász, sportfizioterapeuta, manuálterapeuta (PhysioVit rehab Akadémia)

 

 
Összességében a gerincpanaszokat e három nagy kategóriába sorolva mozgásszervi oldalról analizálhatók a tüneteket kiváltó okozók.
Mindezek kialakulásának megelőzése , a rejtett hibák feltérképezése, az akut problémák esetén annak megszüntetése munkánk egyik kiemelt szempontja.
 
Ennek köszönhetően idén ingyenes 3DLAB szolgáltatásunknak köszönhetően a feltérképezések még fokozottabban előtérbe került. A rejtett, lappangó gerincpanaszok így hamar felfedezhetők, a káros mozgásminták analizálhatók, elindítható azok lehetőség szerinti megszüntetése, a veszélyek minimalizálása és a helyes mozgásminták megtanulásával egy egészséges, optimális terhelés újratanulása.
 
Kezdje velünk az első lépést most az Örszágos Gerincprogramba csatlakozással!
 

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

szombat, 30 Március 2019 06:25

Deréktáji panaszok a karzsibbadás hátterében.

Egy igen érdekes és terapeuták számára nem elhanyagolható, a háttérben lapuló kapcsolati rendszert szeretnék ma bemutatni, amely jól tükrözi a kötőszöveti terhelési vonalak háttérben működő összehangolt kapcsolati rendszerét és azt a szemléletmódot, amely sikeres állapotfelmérést és kezelést eredményezhet a gyakorlatban a kötőszöveti terhelési vonalak analizálása és kezelése által egy-egy adott problémára vonatkozóan, ugyanakkor kizárólag az egyéni terhelési sajátosságok figyelembe vételével.

Gerincpanaszok, mint kiinduló probléma, majd ennek hatására aktiválódott terhelési vonalak

A közelmúltban történt, hogy megkeresett minket egy 40-es éveiben járó sportoló egyre erősödő vállfájdalmakkal, illetve emellett a kisujjat is magában foglaló időszakosan jelentkező zsibbadásokkal. Elmondása szerint ezek a tünetek aztán erősödtek jelentősen, mikor intenzív kargyakorlatokat végzett súlyzóval, vagy kötelet mászott, vagy saját testsúlyos gyakorlatokat csinált az edzőteremben.

Ezen panaszok hallatán, mivel azok intenzív izommunka miatt fokozódtak gondolataink első körben lokális lágyrész elváltozásra, kötőszöveti tónusproblémákra, deformitásra, illetve sarcomer problémára (pl. triggerpont és ennek következményei) fókuszálódtak. Azonban páciensünk elmondása szerint a panaszok megjelenése előtt kb. 3 héttel intenzív deréktáji panaszokkal, fájdalmakkal kezelték, amely hirtelen történő, kerti munka közben rosszul végrehajtott előrehajlás miatt jelentkezett. A deréktáji panaszok viszonylag gyorsan, 2 alkalommal végzett manuálterápiára rendeződtek gyógytornászánál, így többet nem is jöttek elő a derekánál a fájdalmak. Annyira jó lett a dereka, hogy azonnal el is kezdte az edzéseket és 2-3 nap múlva jelentkeztek először a vállpanaszok.

Egymásra hatások és az időfaktor

Meghallgatva ezeket az egymás utáni történéseket, figyelmünk azonnal tágabb értelemben vett kötőszöveti terhelési vonalakra koncentrálódtak mind paretális, mint pedig vicerális oldalról. Tekintettel arra, hogy a parietális és vicerális érintettséget viszonylag gyorsan meg lehet speciális tesztsorozatok végrehajtásával különböztetni, így hamar diagnosztizálható volt a parietális érintettség, viscerális letapadások nélkül (az akut probléma szemszögéből nézve)

Fasciaháló és a funkcionális tesztek a terhelési vonalak függvényében

A funkcionális fasciateszteknél az volt megállapítható, hogy a lumbális gerincet a felső végtaggal hátul postero-mediálisan, valamint postero-laterálisan futó kötőszöveti terhelési vonalak mentén egyaránt provokálható a kar és ujjzsibbadás, miközben a páciens lumbális fasciális elemeit teszteltük a hátsó régióban. A combra vonatkozó teszteknél szintén előidézhetők voltak a panaszok és ez végig követhető volt a vádliig bezárólag. Közvetlenül a kar mozgásainál a vállövi-vállízületi tesztekén azonban lokális panasz is észrevehető volt, mégpedig a rotátor köpeny tagjainak érintettségét jelezve. Ezt azonban a kötőszöveti terhelési vonalak miatti másodlagos, de nem elhanyagolható problémának, azaz kötőszöveti láncok feszülése miatt kialakult következménynek tekintettük, melyet egy kezeléssel -viszonylag könnyen - helyre is hoztunk a musculus supraspinatis, a musculis infraspinatus, a musculus terres minor és a musculus terres major aktív triggerpontjainak csillapításával, lazításával ezáltal a triggerponthoz tartozó kisugárzó un. "zónafájdalmak" megszüntetésével.

Ezt követően lágy, fájdalommentes fasciamobilizálást, illetve kötőszöveti lazítást célzó manuális terhelést, majd fasciatréning gyakorlatokkal nyújtást végeztünk még további 3 alkalommal a panaszok teljes megszüntetéséhez, hogy páciensünk ezt követően viszonylag hamar el tudjon kezdeni ismét fájdalomtól mentes viszonyok között, irányításunk alatt szabadsúlyzós tréninget és saját testsúlyos gyakorlatokat végezni.

 

Fasciaterápiák? Sokoldalúság és komplex egység szemszögéből tekintve

Szemléletünk alapja a funkcionalitásban és komplex szerkezeti egységben működő fasciaháló és annak működése. Mindezen háló fontossága, terápiákban mutatott nélkülözhetetlensége a fent vázolt eset kapcsán is megmutatkozik. Erről egy korábbi cikkünkben már részletesen írtunk itt: Fasciaterápiák - Az élet folyójának bűvöletében.

 

Cikket írta: Kanyó Ildikó, gyógytornász, sportfizioterapeuta (DOSB)

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

A gerincsérv fogalmának értelmezésében sok esetben jó, ugyanakkor néha téves képet formálunk magunkban. Téves nézetek szerint ez nem gyógyítható teljes mértékben, a tünetek még évekkel később is végigkísérik a korábbi problémát, amely már lehet, hogy “meggyógyult” szöveti szerkezetet tekintve, de következményei panaszok sorát okozva keserítik napjainkat újból és újból, vagy pedig szünet nélkül folyamatosan.
 
Amikor az ilyen panaszok hosszú sorával keresnek fel minket vendégeink, mindig igyekszünk felvilágosítani pácienseinket a szöveti regeneráció szemszögéből a porckopási folyamatok, illetve a porcszöveti regenerációs mechanizmusok háttereiről. Így van ez most a mai cikkemben is.
A gerinc a test tartópillére, szinte mindent mindennel összeköt. Kapcsolata van a központi idegrendszerrel, a belső szervekkel, izmaink, ízületeink, csontjaink működésével, kifejti hatását a lelki állapotunkra is, különösképpen az ott keresztül futó vegetatív idegrendszeri folyamatok tükrében. Gerinc egy nélkülözhetetlen központja testtartásunknak, csigolyáink, a porckorongok és a közöttük elhelyezkedő lágyszövetek szinte folyamatos terhelés alatt állnak. A rendszerben bekövetkező legkisebb változások a terhelésváltozás eredményeképpen azonnal fájdalmakat okozhatnak, hiszen az információs hálózatot biztosító fasciális elemek, valamint a kilépő idegek azonnal irritálódnak, ez pedig fájdalom képében nyilvánul meg. Így van ez többek között pl. ízületi kopás, csigolyaelcsúszás, vagy gerincsérv, operáció stb. esetében.

Nézzük, milyen folyamatok zajlanak le a gerincben, azon belül is a porckorongban ha gerincsérvről beszélünk.

Ennek alapját egy 2015-ben Brinjikj és csapata végzett MRI felvételek vizsgálatával kapcsolatos tanulmány adja, amely megerősíti a szövetek rehabilitációjáról alkotott terápiáinkat, ezzel együtt pedig a modern rehabilitációs szemléletünket. Annyit elöljáróban kiemelek, hogy a vizsgálati eredmények kiváló megerősítései a gerincsérv kezelésében alkalmazott, szöveti analíziseken, ezen belül a porcszövet, a kötőszövet élettani ingerein és ebből következően a helyes terhelésen alapuló rehabilitációs/sportrehabilitációs tréningprogramunknak (is). Egy kérdést mindenképpen érdemes tisztázni. Mégpedig:

Mit értünk gerincsérv alatt?

A hétköznapi értelemben gyakran előforduló, panaszokkal (mozgáskorlátozottság, fájdalom, zsibbadás, alsó végtagba sugárzó idegi érintettség, izomgyengeség, vagy bénulás stb.) porckorong bántalmakat? Vagy szövettani értelemben véve a porckorong (discus) kollagén rostokat eltérő irányokban tartalmazó un. anulus fibrosus rétegeinek kopását, azaz a kollagének szakadását, mely szakadásokba a külső erők (torziós és nyíróerők, melyek pl. hajlások jelentkeznek) hatására a nucleus pulposus "benyomódik"? Ez utóbbi azonban észrevétlen, hiszen a porcszövet ezen a területen nem tartalmaz érzőideg végződéseket. Ugyanakkor szövettani értelemben ez is sérvnek tekinthető.

Akkor vajon mit érzünk, ha gerincsérvünk van?

Azokat a nucleus pulposus "kitüremkedéseket", melyek már az anulus fibrosus legszélső lamelláit érintik. Azokat a részeket, melyek tartalmaznak fájdalomérző receptorokat. Természetesen itt már beindítják a kötőszöveti láncokon haladó, annak túlterhelésével járó fájdalmi mechanizmusokat is, nem is beszélve az idegi érintettség miatti távolabbi területekre sugárzó (pl. alsó végtag, felső végtag) éles, erős fájdalomról. Itt már többféle irányban és területen kell tevékenyen és hatékonyan terápiás irányokat alkalmaznia a kezelőnek alapos, személyes megjelenéssel járó (!!!) állapotfelmérést követően. A manuális terápiákat, a discus nucleus fibrosus rétegének "centralizálását", valamint a porcszövet tréningekkel (pl. szabad súlyzós) végzett rehabilitációját tartalmazzák. Ezek minél előbb elkezdhetők, annál hatékonyabb, gyorsabb a panaszok, kiváltó okok megszüntetése is.

Nézzük összegezve mit is jelent az életkor függvényében a szövettani értelemben vett és panaszokat nem okozó "gerincsérvek" előfordulásának gyakorisága a megvizsgált MRI felvételek alapján.

Brinjikj szerint (2015) 20 éves korú páciensek körében 29%-os volt a kollagén deformitásból eredő panaszmentes "gerincsérv" előfordulásának gyakorisága, 35 éves korban 31%, 40 éves korban 33%, 60 éves korban 40%, 80 éves korban már ez az arány 43%-osra növekedett. Ezeknek csak csekély százaléka okoz panaszokat, melyeket általában a hétköznapi gyakorlatban gerincsérvként kezelnek.Ezek a porckorong szövetének deformitásával járó állapotok esetében a vizsgálat nem terjed ki a terhelés különbözőségére ülő életmódot folytató és aktív fizikai munkát végzők esetében. Azonban felvetődik a kérdés, hogy a megelőzés érdekében végzett élettani terhelés pl. a szabadsúlyzós edzések hogyan és milyen formában járulnak hozzá az egészséges porcszövet fenntartásához.
Gyakorlati tapasztalatunk erről az, hogy intenzíven és kiválóan, hiszen a helyes egyensúlyban adagolt kompressziós terhelés adja meg a helyes ingereket a porcszövet erősödéséhez, mely a gerincsérv kezelésének is, valamint megelőzésének is egy kihagyhatatlanul fontos pillére.

 

Cikket írta: Kanyó Ildikó (gyógytornász, Sportfizioterapeuta/PhysioVit Group)

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

PhyDoArt® egészségprogramok egy kiemelten fontos részét képezi a gerincsérv rehabilitációja. Számtalanszor kerülünk szembe olyan esettel, amikor valaki a mozgásszervi állapotfelmérésnél megemlíti nekünk, hogy kisugárzó fájdalmai vannak, melyek a gerincsérv kezdete óta, azaz már hosszú hónapok óta időszakosan megjelenik és nehezen múlik. Sőt terheléskor fokozódik. Ekkor már tudjuk, itt sokkal többről van szó, mint pusztán egy esetleges porckorong problémáról.

A porc egy "élő szövet" állandóan átépül a külső környezeti hatások (kompressziós, torziós erők stb.), valamint a táplálkozás befolyásolja ennek ütemét. Szakadások szinte mindenkinél lehetnek, de sok esetben tünetmentesek, hiszen optimális körülmények mellett (megfelelő terhelés, táplálkozás stb.) regenerálódnak. A tünetek akkor kezdődnek, amikor a porckorong kocsonyás állománya kitüremkedve nyomás alá helyezi a szalagok kötőszövetes elemeit, vagy a gerinccsatornából éppen ott kibújó ideget.

Kiemelten fontos problémakör azonban, hogy a fájdalom miatt azonnal beindul egy izomvédekezési reakció (tónusnövekedés), mely kímélő testtartással párosul. Mindez elegendő ahhoz, hogy az ízületi szalagok, a gerinc kisízületei, valamint az izmok területén futó kötőszöveti csatornák megfeszüljenek és a későbbi panaszok kiváltó okaivá váljanak. Ezek pedig kizárólag speciális kötőszöveti (fascia) kezelésekkel oldhatók fel a terhelések során kialakuló egyéni fascialáncok mentén. A feszülési láncok pedig minden embernél más-más képet mutatnak majd.

 

 

A kötőszöveti feszülések sajnos minden esetben terhelés, testmozgás hatására (pl. előrehajlás, majd talajról nehéz tárgy emelése) szúró, tompa, kisugárzó, éles izom-, vagy ízületi fájdalmat, merevségérzést, érzészavart hozhatnak létre. Pácienseink ilyen esetekben sorra arról számolnak be, hogy ha megmozgatják a problémás testrészt, vagy "kiropogtatják", akkor utána egy darabig elmúlik a fájdalom, a mozgás könnyebb, de valamiért aztán a panaszok mégiscsak visszatérnek. Ez az információ mindig megerősít minket abban, hogy jó irányban gondolkodunk és a kötőszöveti láncokat azonnal manuális technikákkal el kell kezdenünk lazítani.

Az általunk alkalmazott manuális technika típusa mindig attól függ, milyen jellegű a kötőszöveti elváltozás, amely a fájdalom forrása. Pl. kötőszövet (fascia) letapad, megvastagszik, csavarodik, csomósodik, vagy nyúlik, illetve van benne szöveti ödéma, vagy nincs. Fontos az alkalmazott manuális terápia szemszögéből, hogy csonthártyát, inat, izmot, ízületi tokot, szalagot, vagy a bőr alatti kötőszövetet kell kezelni, panaszmentessé tenni. További kiemelten elemzésre váró tényező a munkavégzés, a testtartás, a napi aktivitás, testmozgás, annak körülményei stb. a funkcionális terhelések viszonylatában. Annak érdekében, hogy a panaszokat rendkívül hatékonyan tudjuk szüntetni, számunkra kiemelt szempont a terápiák alkalmazhatóságának sokszínűsége, egyedisége, individuális jellege.

Minden, amit a hatékonyság érdekében legkedvezőbben használni tudunk a PhyDoArt® komplex rehabilitációs és sportrehabilitációs programok biztosítják! Ez a szuper analizáló és problémafelismerő, majd egyedi terápiás lehetősége teszi képessé a PhyDoArt® egészségprogramokat az effektív állapotjavítsra, a gyógyításra. Többek között nálunk a Rehab Akadémián ezért is vált az év legkedveltebb kezelési formájává.

 

Üdvözlettel: Kanyó Ildikó, PhyDoArt® program alapítója

A cikket másolni, sajátként feltüntetni tilos. Ezzel kapcsolatos szerzői jogi nyilatkozatunkat itt olvashatja.

A Rehab Akadémia egyik nagyon kedvelt szolgáltatása egyszerűen és gyorsan megvásárolható, elérhető otthonról is az Ön számára. Nagy sikerű PhyDoArt® egészségkártyák egész évben kaphatók, mely számos szolgáltatási lehetőséget tartalmaz Önnek az érvényesség idejére. Nézze meg mit rejt a vonalkód és lepje meg szeretteit egy-egy kártyával. Telefon: +36 1 7909900

A gerinc nyaki szakaszán és a környező izmokban jelentkező panaszok miatt sokan fordulnak orvoshoz. Ezen a területen is többféle ok állhat a fájdalom hátterében, s a nyaki panaszok sokszor a cervikális neurológia, a nyaki szindróma, a cerviko-brachiális vagy cervikális/nyaki szindróma szinonimájává válnak.

Anatómia

A nyaki gerinc a legfelső hét csigolyából áll. A legfelső két csigolya a koponyaalappal áll funkcionális kapcsolatban. A csigolyatestek között helyezkednek el a porckorongok, melyek segítenek rugalmasan reagálni a külső behatásokra (pl.: tehermentesítés, „lengéscsillapítás”). Emellett a csigolyatestek kisízületeken keresztül is összeköttetésben állnak. Kétoldalt lépnek ki a nyaki idegek (nyolc gyök), melyek tovább haladva a karok beidegzését látják el. A nyaki szakasz stabilitása, jelentős mozgékonysága számtalan szalagnak és izomnak köszönhető.

A nyaki szakasz fájdalma

A nyaki terület problémájának a legkülönbözőbb okai lehetnek. A probléma eredhet például monoton terhelés vagy mozgáshiány miatt kialakuló akut izomspazmusból (túlzott feszülés) vagy izomfájdalomból. Továbbá a lágyrészek melletti képletek sérülése is fennállhat: az ízületek arthrosisa (úgynevezett kopása), a különböző porceltérések (pl.: a porcréteg elvékonyodása) vagy az idegi- vagy érképleteknek helyet biztosító csatornák szűkülete.A nyaki szakaszon gyakori panasz kiváltó ok a porckorong víztartalmának csökkenése, mely meghatározza magasságát és fiziológiás működését is. A porckorong ellaposodása az évek múlásával természetes folyamat szervezetünkben, azonban nagymértékű eltérésnél chondrosisról beszélünk. Emellett a porckorong kiboltosulása, sérvesedése is provokálhat tüneteket (pl.: zsibbadás vagy fájdalom a karban).

Terápiás lehetőségek

Ahogy szervezetünk is másként reagál a különböző behatásokra, más eltérés alakulhat ki és más tünetekkel, úgy a terápiák közül is más-más lesz, amely igazán orvosolni tudja problémánkat. A kezelési lehetőségek között választhatunk a konzervatív terápiák, a gyógyszeres vagy operatív megoldások közül is. Kiemelt ajánlatunk a nyaki fájdalmak kezelésére:

Konzervatív terápia

Az eredményes terápia alapja legtöbbször a tünetek kiváltó okainak felkeresése. Izomeredetű panasz esetén például kiváló az izom és a kötőszövet lazítására, tónus regulálására szolgáló lágyrésztechnikák, s a megfelelő aktív tréningek kombinációja. Emellett segítenek a manuális technikák, a masszázs, a gépi kezelések (pl.: lökéshullám, ultrahang) stb. is. A témában készült kutatások alapján a konzervatív technikák (nem műtéti megoldások) a krónikus, fejfájással együtt járó nyaki panaszok orvoslásában is sikeresek. Ezek a technikák az ízületek mozgékonyságának helyreállítására, a túlterhelt vagy túlságosan feszes állapotban rögzült izmok lazítására, a kialakult blokkok oldására, a különböző kötőszöveti eltérések kezelésére (pl.: Trigger-pontok, fascia disztorziók), s az alulműködő, gyengébb izmok erősítésére törekszenek. A klasszikus masszázs technikák a kutatási eredmények szerint remekül kiegészítik a konzervatív technikákat, s növelik eredményességüket. Porckorong problémák esetén a porckorong eltérésének rendezése (pl.: centralizálása) és a kiváltó eltérés kezelése (pl.: kóros tartás, stabilitás-mobilitás diszbalansz)kínál hosszútávon megoldást. A terápiáknak köszönhetően a szervezet öngyógyító mechanizmusa elindul vagy felgyorsul. A fiziológiáshoz közeledő mozgásképességgel rendelkező ízületek segítenek a lágyrészek (pl.: kötőszövet, izom, szalagok) egészséges működésének helyreállításában, egyre több önálló technika, mozgás végezhető terapeuta segítség nélkül, majd a panaszok enyhülésével, a mozgások zavartalan kivitelezésével elérhető a teljes gyógyulás, visszafordíthatatlan degeneratív elváltozás során a panaszok minimalizálása, a mozgásképesség maximalizálása.

 

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.