+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: tréning

szombat, 07 Április 2018 06:03

Nordic Walking sport a rehabilitációban

Ülő munkát végzők, mozgásszervi panaszoktől szenvedők, szív - és érrendszeri megbetegedésben szenvedők rehabilitációjában, vagy fogyókúra céljából, megelőzés érdekében egyaránt ajálott új szolgáltatásunk, a szabadban végzett tréning!

 

Miért hasznos ez a fajta, egész testet átmozgató, szabadban végezhető tréning?

  • Az alaptechnika, a diagonál lépés, egy igen egészséges mozgás a testnek, hiszen a végtagok párhuzamosan mozognak a törzzsel, nem csavarodnak az izületek, nincs nyíróerő a mozdulatokban.
  • A botok használatával biztonságosabbá és stabilabbá válik, a még esetenként bizonytalan mozgás, segít elkerülni az eséseket, botlásokat.
  • A botok használata nagyban tehermentesíti a lábizületeket: bokát, térdet, csípőt, így nagy segítséget jelent az ilyen jellegű sérülések rehabilitációjában.
  • A botok használata bevonja a felső testet is a mozgásba, ezért igen alkalmas a váll, hát, nyak betegségeinek gyógyítására, azok sérülés, vagy operáció utáni mobilizálására.
  • A terhelés fokozatmentesen állítható, a sportág technikai lehetőségei biztosítják, hogy a terápia mindenkor a beteg igényeihez és fizikai állapotához adaptálható. Legyen szó a szinte tehermentes átmozgatástól az elvesztett kondíció visszanyeréséig!
  • Mivel a Nordic Walking a test izomzatának 90%-át megmozgatja, ezzel javítja a vérkeringést, javítja a sérült, vagy operált terület vér- és oxigénellátottságát, s így nagyban segíti és gyorsítja a gyógyulást.

Fontos azonban az orvosi felügyelet és a gyógytornásszal való folyamatos konzultáció, tisztában kell lenni az egyes technikák élettani hatásával, és a gyógyulási foknak megfelelő terepet/terhelést kell választani!

Nordic Walking ülő munkát végzőknek? Miért hasznos? Néhány indok:

  • A botok helyes használata aktiválja a felső test izomzatát.
  • A vállak, hát, karok izmainak fokozott használata miatt ezeken a területeken javul a vérkeringés, mozgékonyabbá válnak az izületek, ezáltal enyhülnek a görcsök a nyakban és vállban, csökken a feszültség ezeken a helyeken.
  • A sport közbeni testtartás rávezet a napközben hanyagolt helyes testtartásra, segít az amúgy összeszűkült mellkas megnyitásában, ezáltal ellensúlyozva a rossz testtartás hátrányait, többek között a helytelen és elégtelen légzést!
  • Mivel a Nordic Walking a test izmainak mintegy 90%-át megmozgatja és ezzel serkenti az anyagcserét és minden életfunkciót, jótékony hatással van az ülés alatt felgyülemlett salakanyagok távozásának sebességére, többek között a bélműködésre.
  • A sport közben felszabaduló hormonok mellékhatás mentes és hatékony ellenszerei a stressznek és a depressziónak.

Nordic Walking és a fogyás? Miért hasznos? Néhány indok:

  • A botok használata nagyban tehermentesíti a már amúgy is túlterhelt izületeket.
  • A botok használata segít megőrizni az egyensúlyt sport közben.
  • Mivel a Nordic Walking a test izmainak mintegy 90%-át megmozgatja, és ezzel serkenti az anyagcserét és minden életfunkciót, jótékony hatással van az ülés alatt felgyülemlett salakanyagok távozásának sebességére, többek között a bélműködésre.
  • Azonos sportolással töltött idő alatt a felsőtest intenzív használata miatt 20-25%-kal nagyobb kalória felhasználás érhető el, mint a klasszikus gyaloglással.
  • A fenti okból kifolyólag gyorsul az anyagcsere, intenzívebb a méregtelenítés, ez a túlsúly okozta további panaszok enyhítését is jelenti (szív és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, stb.).

Nordic Walking szív és érrendszeri betegségben szenvedők, és cukorbetegek számára? Miért hasznos? Íme néhány indok:

  • Ideális  "kezdõ"  sport, mivel a terhelés fokozatosan növelhető, viszont ennek köszönhetően az egyre jobb egészségi állapotú páciensek is folyamatosan az igényeiknek és javuló kondíciójuknak megfelelő mozgásmennyiséget kaphatják.
  • A klasszikus gyalogláshoz képest 20-25%-kal magasabb kalória felhasználás segít a testsúly csökkentésében, ami a legtöbb páciensnél a betegség kialakulásának egyik fő oka.
  • A botok használatával a test izmainak mintegy 90%-a dolgozik, teljesen átmozgatja a testet, mely a szívre és az érrendszerre is jótékonyan hat.
  • A fenti okból kifolyólag gyorsul az anyagcsere, intenzívebb a méregtelenítés, melyet az emberek úgy észlelnek, hogy egyre kisebb mennyiségű vérnyomáscsökkentőre van szükségük, illetve csökken az inzulin adagjuk, kitartó mozgással és életmódváltással pedig akár teljesen el is hagyhatják azokat.
  • Fontos azonban, hogy a sportolást orvosi felügyelet mellett csinálják, illetve hogy szakképzett edzővel végezzék, akinek tudomására kell hozni a szedett gyógyszerek fajtáját és mennyiségét, hogy ennek megfelelõen tudja meghatározni az ideális testedzési intenzitást!

 

A fent felsoroltakon kívül a tréning még sok egyéb probléma, panasz, mozgásszervi és belgyógyászati megbetegedés kezelésében lehet hasznos és kedvező. Próbálja ki Ön is! Bejelentkezés rendelőnkben a következő telefonszámon: +36 1 790 9900

Csoportos foglalkozások keretében 5 főtől már Sportkártyával és AYCM kártyával is elérhető áprilistól!

Kategória: Gyógyítás
csütörtök, 10 Augusztus 2017 15:20

Okkluzív tréning és atrófia

Sokak számára új, vagy mondhatni idegen lehet az okkluzív tréning kifejezés, pedig egy már rengeteg helyen bizonyított módszerről van szó, mellyel nem csak egészséges, fizikai problémával nem rendelkező emberek fejleszthetik izomzatukat, hanem sérülésből visszatérő sportolók és hétköznapi emberek egyaránt profitálhatnak belőle.

Megtörtént a sérülés, a sportoló, a nem sportoló ember (aki pl. rehabilitációs- sportrehabilitációs,  vagy egészségmegőrző terápiák miatt keres minket meg) a konvencionális utasításoknak eleget téve pihenteti a sérült végtagot, ami ugye eleve nem minden esetben megfelelő, sőt.

Eltelik több hét, kliensünkről lekerül a gipsz, ami már nem tudja miért lötyög rajta, de miután meglátja a végeredményt, óriásira kerekedett szemekkel konstatálja, hogy a sérült végtag jócskán veszített a méretéből. Akinek már volt gipszrögzítése, bizonyára szintén tapasztalt hasonlót. A jó rehabilitáció érdekében nem csak az ideális mozgástartomány elérésén ajánlott dolgozni, hanem az izomzat méretének visszaállításán is! A hypetrófia elengedhetetlen a jó rehabilitáció érdekében! Mit értek jó rehabilitáció alatt?
Szeptember 5-én, majd aztán rendszeresen, a PhysioVit által rendezett Performance and Mobility workshopon részletesen megmutatjuk! Nézzünk egy aprócska érdekességet, a komplex előadásból! Mi az az okklúzív tréning?
 
Az okkluzív tréning alkalmával egy speciális karpántot, vagy szalagot (pl. a kizárólag nálunk kapható Medical Flossing) helyeznek fel a kezelt végtagra. Miután felkerült a karpánt, alacsony intenzitású, magasabb ismétlésszámú mozgást/edzést végez a kliens. A véráramlást nem elzárják, csak csökkentik! Óriási különbség!

Tehát.. a pántok felhelyezésével csökken a szív felé visszaáramló vér mennyisége, miközben kissé csökken a szívtől végtagok felé áramló vér mennyisége is. Ugyan ez az effekt okozza a “bedurrantam” érzést is, miután lekerül a pánt a végtagról.
Az okklúzióhoz használhat közvetlenül erre gyártott készülékeket, de ha hirtelen nem szeretné magát magas költségekbe verni, használható helyette a megfelelő a minőségű flossing band is.

FIGYELEM! Senki ne próbálja ki saját magán és vendégén sem a megfelelő ismeret, szakmai tudás nélkül! Itt is vannak kontraindikációk, melyek eleve nem teszik egyes embereknél lehetővé ezt a fajta megoldást. Erről is fogunk részletesebben beszélni szeptember 5-én Budapesten, a PhysioVit által szervezett Performance and Mobility workshop keretein belül! Köszönöm a figyelmet!

Cikket írta/szerző: Németh Zoltán sportrehabilitációs tréner, erőnléti edző

A cikket másolni, sajátként feltüntetni tilos. Ezzel kapcsolatos szerzői jogi nyilatkozatunkat itt olvashatja.

Aktív rehabilitáció elemeinek összeállításához nem elegendő csupán tornagyakorlatokat ismerni. Szükség van a tréninglehetőségek, a terhelhetőségi variációk, az adaptációs folyamatok, a sebgyógyulás fiziológiás folyamatainak, a szövetek fiziológiás működésének ismeretére is. A funkcionális diagnózis felállításával válik majd világossá a probléma/fájdalom valódi oka, amely a munkát, a sporttevékenységet, a mindennapi mozgásokat/mozdulatokat zavarja, illetve láncreakciót indít el a testben, hiszen lokális problémáról már rég nem beszélhetünk!

A fájdalmas mozgásokat el kell kerülni! Ezt a haszontalan útmutatót a rehabilitációban sajnos nagyon gyakran lehet hallani és nagyon gyakran alkalmazzák is. Eredménye hosszabb távon negatívan befolyásolja a páciens terhelhetőségét, meghosszabbítja a rehabilitációs időszakot.

Az aktív rehabilitáció céljainak legtökéletesebb elérése érdekében milyen területekre, milyen eszközökkel érdemes koncentrálni? Elsősorban a szabad súlyzókat érdemes használni. Ezek biztosítják ugyanis a hétköznapokhoz szükséges legjobb és legtökéletesebb alkalmazkodási lehetőségeket, azok gyors és hatékony elérését. Fitnesz gépek használata nem tilos, de azoknak soha nem szabad elsődleges szerepet betölteniük a rehabilitációban! Miért elsődlegesek a szabad súlyzók?

A koordináció a receptorok összehangolt csapatjátéka az ananlízis és a kontroll között, amelynek segítségével egy-egy specifikus mozgás létrejön. Amikor súlyzókkal tréningezünk, a legtöbb mozgásirány nem egy előre meghatározott úton megy végbe, ezáltal egy optimális és maximális koordináció biztosított, amely nagyon fontos szerepet játszik egy-egy gyakorlat kivitelezésénél rehabilitációban, prevencióban egyaránt.

Az aktív rehabilitációban nagy hangsúlyt fektetünk a balanszra, azaz az egyensúly megtartására zavaró körülmények között is (optikus, taktilis, akusztikus és mechanikus). Ez azért fontos feltétele a koordinációnak, mert a hétköznapokhoz szükséges biztonságot tudjuk vele megteremteni. Egy jó balansz kialakítása is a súlyzós edzésekkel valósítható meg. Szabad-súlyzós tréniggel a hétköznapokra felkészítve minden ízület stabilizálása megtanítható, ezáltal un. tiszta kivitelezés megvalósítható. A gépek, készülékek passzív stabilizációt tesznek lehetővé, amelyek a hétköznapok körülményeivel ellentétesek.

Sérülés után, vagy prevenciós célból fontos a proprioceptív feedback fejlesztése, hiszen a periartikuláris struktúrákból származó információk nélkülözhetetlenek a mozgásfolyamat kontrollálásáhz és koordinálásához. Nélkülözhetetlen bázis a stabilitás megteremtése, a koordináció és a balansz szempontjából ez a neuromuszkuláris tulajdonság szinén csak szabad súlyzókkal fejleszthető.

Szinkronizáció megteremtése az aktív rehabilitációban külön feladat. Egy perfekt bázist kell biztosítani a különböző izomcsoportoknak egy-egy mozgásirány, vagy mozdulat szabályos és helyes kivitelezése érdekében pl. egy tárgy talajról emelésének idején.

Nem elegendő a gyakorlatok elvégzése, azokat adaptálni kell a hétköznapi mozgásfolyamatokba, mozgásmintákba, a sportba. Gyakorlatok átvezetése, a transzfer biztosítása szintén nélkülözhetetlen elem, ha modern fizioterápiáról, aktív rehabilitációról beszélünk. Ehhez szükség van mozgás struktúrára, koordinációra, szinkronizációra, stabilizációra stb. Szabad súlyzókkal ez a transzfer minden szempontból jól megvalósítható, a gépekkel nem. Amennyiben páciensnek álló helyzetben van problémája, akkor álló helyzetben kell tréningezni, nem pedig a kezelőágyon, vagy egyéb, a transzfert nem biztosító pozíciókban. Technikai variációk tárháza áll lehetőségként a fizioterapeuta és a páciens előtt a szabad súlyzók alkalmazásával, variálható a pozíció, a testhelyzet, a mozgásminta, a mozgásirány stb. Ez a rendkívüli szabadság kell a rehabilitációhoz!

Különböző vizsgálatok mutatják, hogy a szabad súlyzók használata sokkal hamarabb biztosítja az erőfejlesztést, mint a gépeken végzett tréningek. Jó példa erre, hogy a klasszikus erőfejlesztő programokból soha nem hiányozhat a basic squat és a deadlift.

Szabad súlyzókkal lehetőségünk van koncentrikus gyorsulást és excentrikus fékezést gyakoroltatni. Gondoljunk a ciklusos explozív erőre és rugalmasságra, mint az aciklusos mozgások bázisára pl. dobásnál, ütésnél, ugrásnál, vagy egy nélkülözhetetlen tréninggyakorlatra a vállsérülések, a hát- és deréktáji panaszok prevenciójában, optimális rehabilitációs tréningjében. Az excentrikus és koncentrikus kontrakciók átmenetének gyakoroltatása (figyelembe véve a korábban leírt szempontokat) a helyes és nélkülözhetetlen neuromuszkuláris fejlődés elérése érdekében szintén csak a szabad súlyzók alkalmazásával végezhető (Golgi- ínorsó-izomorsó).

Minél több izomcsoport igénybevételére kerül sor a tréning során, annál nagyobb lesz a hormonális válasz, ezáltal a tréningeffekt. Az, hogy milyen hormonok vállnak szabaddá, befolyásolható a szabad súlyzós gyakorlatok tempójával, szünetidejével, szériaszámával, terjedelmével.

További nagy előnye a súlyzós edzéseknek, hogy a páciens otthonában is tudja folytatni a tréningeket individuális, a számára kidolgozott edzésterv alapján. Így kisebb az esélye, hogy függővé válik a terapeutától, azaz megtanul felelősséget vállalni saját egészségének visszanyerése és megőrzése érdekében.

Az elkövetkező néhány évben egyre több fizioterapeuta kapcsolódik be a modern rehabilitációs szemléletbe megnyitva ezáltal az utat egy, a jelenleginél is hatékonyabb rehabilitációs irányzat felé, amely az alkalmazott koncepciók sokszínűségét rejtve egyaránt alkalmas lesz a krónikus megbetegedések kezelésére, illetve a sportsérülések  modern szemléletű rehabilitációjára.

 

A továbbképzés tartalmi felépítése:

1. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok felsőtestre

  • Mellizom edzése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Karizmok edzése, kiemelve a m. biceps brachii és m. triceps brachii rehabilitációs lehetőségeire vonatkozó tréningelemeket. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Hátizmok edzése (mély hátizmokról később, a 3. részben). - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Váll területén elhelyezkedő izmok edzése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Edzésterv összeállítása. Edzéstervek típusai, variációs lehetőségei.

2. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok alsótestre

  • Négyfejű comibzom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Combhajlító erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Guggolás alapvető hiábái, helyes kivitelezési formái. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Combközelítő-combtávolító erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Farizom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Vádli erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Tévhitek az edzésnél, katabolizmus, túledzés, regenerálódási idő jelentősége, táplálkozásról röviden a különböző edzéstípusoknál.

3. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok hasizomra, core izmokra

  • Haránt hasizom-egyenes hasizom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Oldalsó ferde hasizom erősítése, Hasozom alsó részérnek erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Hasizom gyakorlatok lokáció szerint, kezdőknek-haladóknak. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Pihenőidő jelentősége.
  • Gerincstabilizáló izmok erősítése kezdő és haladó gyakorlatok.
  • Stabilizációs gyakorlatok.

Vizsga: Edzésterv összeállítása gyakorlatok bemutatásával

 

Klasszikus tape tanfolyam - 30 tanórás, 3x1 napos szakmai továbbképzés

Képzés helye:  PhysioVit Rehab Akadémia, 1143 Budapest, Hungária krt. 130. (Helyszínváltozás jogát fenntartjuk.)

Időpont:

  • 1.rész - BUDAPEST, 2017. július 1
  • 2.rész - BUDAPEST, 2017. augusztus 12.
  • 3.rész - BUDAPEST, 2017. szeptember 02.

Csoportlétszám: A továbbképzés min.10 fővel indul. Maximum létszám 20 fő.

Tanfolyam ajánlott: gyógytornászok, gyógytornász hallgatók, orvosok, orvostan hallgatók, személyi edzők, diplomás sporttanárok, gyógymasszőrök, sportmasszőrök,  ergoterapeuták (rehabilitációs tevékenység terapeuták), sportolók, hobbi sportolók részére.

Tandíj:

  • HUF: 79.000 Forint (30 tanóra+vizsga), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
  • EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
  • Tandíj törlesztéséhez részletfizetés igényelhető! Ennek pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...

 

Kategória: Tervezett képzések

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.