+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: izomfájdalom

A legtöbben fiatalon nem sokat foglalkozunk kisebb nagyobb sérüléseinkkel amíg azok nincsenek komoly hatással a hétköznapi életünkre. Ha van valami igazán meghatározó panasz, a többi háttérbe kerül. Így történt ez a következő esettanulmány főszereplőjével is. 

Korábban már kezeltem a húgát traumás sérülést követően, ekkor került szóba hogy  ha nem elég a csípő aktív mozgástartománya, tudunk-e segíteni. Majd sűrű elfoglaltságuk miatt a várólistára került a dolog, mire odaértek hozzánk már nem ez volt a legsürgetőbb probléma. 

15 éves balerina páciensem sántítva érkezett hozzám, először nem is említett mást csak a boka panaszait. Egy lábra tudott állni, ugrálni  magasra rajta már nem, orvosi vizsgálat történt korábban, törést első körben nem találtak. Az kikérdezés során kiderült hogy már sok sérülés érte mind a két lábát, melyek jó része nem lett kezelve. A bal bokája is többedszerre szenvedett úgynevezett szupinációs traumát. Elmondta hogy egy ugrás során fordult maga alá a lábfeje.
 
Megvizsgáltam és Typaldos terápiát alkalmazntam nála. A kezelés után sokkal jobb lett neki, tudott rajta járni. A további kezelések alkalmával kitértünk a térdeire is, örömünkre angol spárgája is az elvárásainak megfelelően alakult. Közben további vizsgálatok során megállapították hogy sorozatos szupinációs traumái során nem csak a szalag szakadt, de egy kisebb csont is letört vele együtt, mely miatt műtét mellett döntöttek. A műtét terv szerint alakult, ahogy a rehabilitáció és a nyári balett tábor sem maradt el. A tábor előtt több alkalommal a tábor után egyszer majd az ezeket követő nyaralás után találkoztam vele legutóbb. Habár a probléma régóta fenn állt, csak a tábor után említette hogy bizonyos balett mozdulatok  esetén kattog fáj a jobb oldali csípője. Ezek után újfent megegyeztünk hogy minden semmiségnek tűnő problémát el fog mondani, rendesen átgondolva, hogy ne maradjon ki semmi. 
 
Legutóbb most találkoztunk a nyaralása után. Bokája már ritkán panaszos, leginkább csak a heg húzódik, térde viszont annál inkább, sérülést nem említett. Gyanakodva a csípőjére rákérdeztem az rendbe jött-e teljesen. Azt mondta hogy " csak" véghelyzeti fájdalma van néhány balett gyakorlat során amit még jó lenne suli előtt megoldani.
 
Megkértem hogy fusson előttem kicsit, látványosan kompenzált, habár fájdalommentes volt. Ezek után megkezeltem a csípőjét érintő kötőszöveti disztorziókat, visszateszteléskor fájdalommentesen vitte sokkal magasabbra a jobb lábát, sokkal magasabbra mint idáig bármikor mióta ismerjük egymást. Visszateszteltük a futást is, melyet nemcsak hogy fájdalmatlannak de sokkal könnyebbnek, kifejezetten kellemes érzésnek írt le, és látványra is sokkal szebben futott a kompenzációk jó részét elhagyva. Ezt követően alkalmaztam még nála PNF-technikát mellyel további javulást értünk el, illetve a bokájára, térdére is kitértünk.
Így visszatekintve az összes kezelésre, nála a legtöbbet a Typaldos terápiát alkalmaztam, melynek külön előnye hogy marad mellette idő az egyebekre is. 

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

kedd, 07 Augusztus 2018 05:40

Medical Flossing és a befagyott váll

Egyik tanfolyam szünetében beszélgettünk terápiákról, tréningekről, tudományos újdonságokról a fasciaterápiák területén témakörök kerültek elő és kihagyhatatlan a flossing is. Így esett meg, hogy a beszélgetésbe bekapcsolódott egy terapeuta, akinek rendszeresen, állandóan terhelés hatására fokozódó vállpanaszai voltak mely fájdalom a berotációnál és a 90 fok fölötti abdukciónál élessé, szúróvá vált és tovább fokozódott. E kettő irány tartománya (abdukció, berotáció) jelentősen be is volt szűkülve.

Megkért a kolléga, hogy csináljam meg rajta a Medical Flossing tekerést, hogy érezhesse annak hatásait. Mondtam neki, hogy örömmel. Első alkalommal speciális teszteket végeztünk a gumiszalaggal, hogy megtudhassam pontosan melyik képletettel van probléma a vállízületi-vállövi régióban, mikor és melyik anatómiai képlet feszül meg, az milyen fájdalommal jár. Majd ezt követte az izmok lazítására, a vérkeringés javítására, a szalag és tok képletek tónusának csökkentésére, valamint az ezzel párhuzamos mozgások közbeni fájdalom csillapítására helyeződött a hangsúly. Mindezt szabad súlyzós gyakorlatokkal a ROM (Range of Motion) növelése céljából.

Elegendő volt 3x felhelyezni a Medical Flossing szalagot a speciális szöveti tulajdonságoknak megfelelő nyújtottsági fokon és a mozgásbeszűküléssel járó állapotok, valamint a fájdalom meg is szűnt a vállízületben.

Hogyan? Milyen formában hat ez a jól alkalmazható, gyors és effektív technika? Bemutatjuk a következő Medical Flossing képzésen 2018. szeptember 07-én. [Részletek és regisztrációs lehetőség itt...]

Ezen cikkel kapcsolatosan pedig sok-sok lényeges háttérinformáció ismertetésre kerül a 2018. szeptember 4-én megrendezett "Innovatív sportolói rehabilitáció új formája a Medical Flossing." című ingyenes szimpóziumi délutánon. [Részletek és regisztrációs lehetőség itt...]

Várunk minden érdeklődőt sok szeretettel a Medical Flossing rendezvényeinkre!

 

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

hétfő, 06 Augusztus 2018 04:26

Rheumatoid Arthritis és a fasciaterápia

Sajnos egyre gyakoribb hogy valakinek valamilyen allergiája vagy autoimmun kórképe alakul ki. Vannak olyan esetek amikor ez visszafordítható, van olyan eset amikor kénytelen együtt élni vele élete hátra levő részében. De jobb esetben is legyen bármily rövid az az idő, a páciensek számára végtelennek tűnik. Van hogy még a szellő is fáj, reggel segítséget kell kérni az öltözéshez, olyan mindennapi tevékenységek is korlátozottá válhatnak mint eljutni a toalettre. Ezekben az esetekben nagyon fontos hogy a páciens a helyén kezelje a problémáját, elfogadja a helyzetét, de ne süllyedjen tétlenségbe, hiszen legtöbb esetben a megfelelő terápiák segítségével teljes életet élhet.

 

Egy mosolygós, jókedvű hölgy kért tőlünk segítséget, habár szemeiben, mozgásában visszatükröződött a fájdalom. Elmesélte hogy már régóta küzd Rheumatoid Arthritissel, amennyire lehet minimalizálja a steroid illetve non-steriod gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését orvosával együttműködve. Rendszeresen tornázik, biciklizik, kiegyensúlyozottan étkezik, nagyon szeret kötni. Jelenlegi panasza az volt az általa már megszokott kisízületi gyulladásos panaszokon felül hogy nem tud rendesen lehajolni, hosszabb séta biciklizés után meg kell állnia a derekát övként sanyargató fájdalom miatt illetve vállpanaszai miatt nem tud annyit kötni amennyit szeretne.

A páciens anamnézisében kisebb „ rossz mozdulatok” szerepeltek, mozgástartománya mind a vállát mind a derekát tekintve be volt szűkülve. Fascia (kötőszöveti) terápiát alkalmaztam nála, melyet kezelés után Kinesiotape használatával egészítettem ki. A panaszai már az első kezelés után jelentősen csökkentek úgy érezte mintha levettük volna róla azt a fájdalom-övet. Fájdalmai főként nagy terhelés után jelentkeztek, akkor is csak sokkal enyhébben mint korábban. Boldogan mesélte hogy újra mennyire aktív életet tud élni a családjával.

 

Vannak olyan esetek amikor az átlagnál több fájdalommal kényszerül együtt élni az ember, de ez nem azt jelenti hogy nem lehet rajta változtatni, és ez nem csak az autoimmun kórképekre vonatkozik, hanem olyan még gyakoribbra is mint például a porckopás. Sok esetben tornával és egyéb terápiákkal nagyon nagy javulást tudunk elérni, akár teljes panaszmentességet, ehhez viszont az kell hogy a páciens is aktívan részt vegyen az Ő megsegítését célzó team-munkába.

 

Cikket írta/szerző: Gálfi Lotti (gyógytornász, sportfizioterapeuta/PhysioVit Rehab Akadémia)

 

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

Időnként mindenkivel megesik, hogy kevés az ideje. Viszont akárhány állásban is dolgozzon az ember, vagy csak szervezze a gyereke, családja, önmaga életét, ha olyan mértékű fájdalma van amitől már aludni sem bír, elmegy az orvoshoz, kivárja a sort.

Kisgyermekes anyuka páciensem is orvoshoz fordult miután megrántotta karját. Az orvosok rotátor köpeny sérülést állapítottak meg nála, karját aktívan 70 fokig tudta emelni. Sajnos betegszabadság nem jöhetett nála szóba, számítógépes munkája nem segítette elő a gyógyulását.
 
Tanítottam neki tornagyakorlatokat, melyek végzésével képes volt elhagyni a fájdalomcsillapítót, és aludni de a mozgástartomány nem sokat változott. Kezelés után kineziológiai tapaszt tettem fel neki, mellyel 80 fokig képes volt megemelni karját.
 
Olyan hétköznapi teendőket mint a hajmosás még mindig nem tudott kivitelezni a bal kezével. Próbáltuk fájdalomtól mentessé tenni a mozgást és növelni tartományát manuálterápia segítségével is, ami segített is, de csak nem volt tökéletes.
 
Legutóbbi alkalommal nagyon rossz állapotban jelent meg, sokat dolgozott aznap, fáradt is volt, és még az időjárás is csak rontott a helyzeten. Bemelegítést követően finoman átmozgattam, fájdalomhatárig, mely már 60-70 fokos abdukciónál jelentkezett. Ezután próbáltam pnf-techikákkal javítani a helyzeten,mellyel nyertünk plusz 10 fokot. Örültem, de nem  voltam elégedett. Így úgy döntöttem megpróbálok valami mást, PNF technikát vegyítettem Flossing használatával. Vissza tesztelésnél a páciens aktív mozgástartománya nőtt 120 fokra.
 
Nem tudom melyikünk volt a boldogabb, minden esetre mindketten tanultunk egysmástól. A páciens azt hogy mindig van remény, és habár a hétköznapi mozgások terén sok a kudarc, az alkalomról alkalomra  csökkenő fájdalom, és növekvő mozgástartomány, és megőrzött munkaképesség mégis kárpótol egy kicsit.
 
Részemről még mindig csodálattal tölt el hogy kis ingerekkel mennyit tudunk segíteni a testnek, és fontos hogy mindig gyarapítsuk az eszköztárunk terapeutaként, hogy maximálisan egyénre szabjuk a terápiát.
 
Cikket írta/szerző: Gálfi Lotti (gyógytornász, sportfizioterapeuta/PhysioVit Rehab Akadémia)
 

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

csütörtök, 15 Március 2018 03:24

Fájdalmas izomcsomók és a szúró mellkasi fájdalom.

A hétvégén megtartott Trigger- és Tenderpont terápia képzésen, amely az izmok lágyrész manuálterápiás lehetőségeinek egy szeletével foglalkozott nagyon érdekes kérdéskör került elő, amely véleményem szerint most mindenki számára tartogathat érdekességeket, ezért is készítem el mai bejegyzésem a témában. Az érdeklődői kérdés arra irányult, hogy hogyan foglal helyet a harántcsíkolt izmokban található csomók kezelése a mozgásszervi diagnosztikában, illetve mikor tudjuk, hogy a triggerpontok kezelését kell alkalmaznunk nekünk, gyógytornászoknak. Ennek bemutatására íme egy példa, amely az életminőséget is jelentősen befolyásoló erős, mozgás hatására fokozódó fájdalmak gyors lokalizálásában lehet iránymutató és nyújthat segítséget.
 
A napokban egy érdekes és egyben tanúságos problémával keresett meg engem egy kétségbeesett, erős, nehezen múló mellkasi fájdalmakkal küzdő sportoló. A fiatal páciens állandóan fennálló, mozgás és bizonyos testtartás változások esetén előjövő szúró mellkasi fájdalomról panaszkodott a szegycsonti régióban elől és hátul a lapockák között. Ez a kínzó fájdalom a mindennapi munkát, a sporttevékenységet erősen zavarta már évek óta, a kínzó fájdalom elviselhetetlenné vált. Ugyanakkor a probléma nem volt "elhanyagolva", hiszen a fiatal páciens orvostól orvosigjárt, ahol megállapították, hogy nincs a háttérben szív eredetű megbetegedés (amely szintén kiválthatja az erős mellkasi fájdalmakat), vagy gerincsérv, illetve rendszeres masszázs, gyógytorna, eletkroterápia szintén biztosította az izomzat, a gerinc állapotának javulásá. A testtartásában az évek óta fennálló, munka és a sportaktivitás (crossfit) miatt egyaránt meglévő egyoldalú terhelés minimális asszimetriát okozott.
 
Alapjában véve egy letapadt kötőszöveti lánc részlete, vagy a mellkason elől, illetve hátul elhelyezkedő izomspazmus, izomcsomó, csigolyablokk miatti lágyrész elváltozás okozhat az említett zónákban helyi szinten is fájdalmakat, azonban a páciens rendszeres gyógytorna és masszázskezelésnek, illetve orvos által végzett lökéshullám terápiának volt az elmúlt időszakban kitéve, ezáltal nem volt semmiféle csontos, ízületi, vagy lágyrész elváltozás az említett fájdalmas zónák területén, csak az állandó és kínzó fájdalom.
 
Ebből adódóan az állapotfelmérés után azonnal kizártam bizonyos régiók kezelését, pl. a fájdalmas zóna közvetlen, manuális technikával végzett területét is, hiszen ott sem izomcsomó, csem csigolyablokád, idegbecsípődés nem volt. A funkionális terhelés, a mindennapi testartások, az esetleges asszimetrikus terhelések/provokálásának szemszögéből kezdtem vizsgálni az egyéb kezelendő zónákat, területeket, melyek távoli izomtani, vagy belső szervi kapcsolatban lehetnek a mellkassal, az ott megjelenő fájdalmakkal.
 
Így jutottunk el az állandó karemelés miatti supraclaviculáris háromszöghöz és a musculus scalenus anterior, medius és posterior izmokhoz, a I-II. bordához, ahol kőkemény myofasciális csomók/triggerpontok, csonthártya vastaagodások voltak. Ezek funkcionális provokációs próbái, manuálterápiás tesztjei jelezték is a szúró mellkasi fájdalmak at, azok megjelenését a beteg által rendszeresen panaszolt zónákban. Így hát a manuálterápiában azonnal az izomegyensúly helyreállítására kezdtünk fókuszálni és már 1 órán belül érezhető eredménnyel, enyhülő mellkasi fájdalmakkal.
 
Természetesen az első terápia folytatódik, hiszen a lazításokat követően az izomegyensúly felbomlását és az izomcsomók kialakulását okozó tényezők megszüntetésére kell majd fókuszálni, ami a stabilizáló, korrekciós tornával fejeződik be.
 
Összességében a példa alapján kiemelendő, hogy a nem múló, időszakosan visszatérő fájdalmak forrásának felkutatása, a vázizmokban található triggerpontok lokalizálása, speciális vizsgálata, kezelése szinte napi rendszerességgel előjön a rehabilitációs, sportrehabilitációs terápiák, tréningek során és szinte kihagyhatatlan a gyors állapotjavítás, fájdalomcsillapítás érdekében végzett manuális technikák sorából. Miért? Az izomcsomók helyének és a hozzájuk tartozó testi zónák ismerete biztosítja, hogy a terapeuta azonnal felismerje a kínzó fájdalmakat, izomerő és mozgástartomány csökkenést, esetleg érzészavarokat okozó izompontok helyét és néhány kezeléssel meg tudja azt szüntetni.
 
 
Cikket írta/szerző: Kanyó Ildikó (gyógytornász, sportfizioterapeuta/PhysioVit Group)
 

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

kedd, 26 Augusztus 2014 18:00

Triggerpont terápia

Számtalan esetben tapasztaljuk, hogy a krónikus, állandóan visszatérő fájdalmak, testmozgás, megerőltető fizikai terhelés, stressz hatására kialakuló izomspazmusok és izomfájdalmak, izomerő csökkenés, mozgásbeszűkülés, kisugárzó fájdalmak hátterében gyakran állnak a harántcsíkolt izmokban meglapuló szöveti feszülések, un. triggerpontok, jól korul határolható csomók, melyek nyomásra rendkívül érzékenyen reagálnak.

Hogyan kezeljük a triggerpontokat? Miért fontosak a diagnosztikában?

A triggerpontok és tenderpontok ismeretének birtokában a fájdalom igazi kiváltó oka könnyen lokalizálható, amely pedig nagyon nagy segítség a betegkezelésben! Itt ugyanis az ok és a tünet - mint következmény - viszonylag távol vannak egymástól és a fájdalom kiváltó okát könnyen félre lehet értelmezni. A terápiához tartozó vizsgálat, illetve az ezt követő kezelési technika azonban nagyobb mértékű biztonságot ad a kezelőnek a pontosabb differenciáldiagnózis felállításához.

Trigger- és tenderpontok amellett, hogy helyi vagy kisugárzó fájdalmakat okoznak megnövelik az adott izom tónusát, melynek hatására további panaszok és/vagy tünetek alakulhatnak ki. Ilyenek például:

  • ízületi porc- és meniscus sérülés
  • az ín túlterhelése miatti fájdalom, gyulladás,
  • csonthártya gyulladás,
  • tendopathia
  • gerincpanaszok,
  • porckorong károsodások
  • kisugárzó fájdalmak, amelyek idegi eredetű fájdalomhoz hasonlítanak, de nem a gerinc idegkilépési helyéről induló un. pszeudoradikuláris tünetek
  • fogfájás,
  • fülzúgás,
  • hangképzési zavarok,
  • mellkasi, vagy hasi fájdalmak, stb.

Egy alapos vizsgálat és állapotfelmérés után a terapeuta lokalizálja az izmot/izmokat és a hozzá tartozó triggerpontot, majd azt a környező szövetek állapotának függvényében előkészíti és kezeli. Manuális technikával oldja a csomót, ezáltal pedig megszűnik a hozzá tartozó testrész fájdalma. A kezelés ideje alatt a pontokban és a hozzá tartozó zónákban, un. "kisugárzási területeken" fájdalom léphet fel, ami a triggerpontok keringésének javulásával sokszor néhány perc alatt csökken vagy megszűnik. Ez a folyamat jele a triggerpont lazulásának, oldódásának, vérkeringésbe való visszakapcsolásának.

A kezelést követő napokban izomláz szerű fájdalom is felléphet a kezelt területen, ami néhány nap alatt elmúlik.

A kezelést követően a Páciensek azonnali fájdalom enyhülésről, megkönnyebbülésről, mozgékonyságról, mozgások javulásáról, mozgásbeszűkülés oldódásáról számolnak be, amely visszajelzések a feszült, görcsös izomzat lazulásának, az izmok tónuseloszlásának köszönhető.

A triggerpont terápián belül itt is törekszünk az önálló gyakorlatok betanítására, amellyel otthoni körülmények között, a kettő terápia közötti időszakban tovább lehet majd javítani a Triggerpont körüli testrész vérkeringését, a bőr alatti kötőszövet, a fascia és az izom lazítását eszközök segítségével tovább lehet végezni.

 

Információ kérése érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

 

Online

 

 

1. oldal / 2

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.