+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: gerinc

Több alkalommal kapunk telefonon és emailben érdeklődői kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy mi történik egy-egy gerincvizsgálat során. Ebből adódóan indítottuk el ezen facebook bejegyzésünket a “Gerincfelmérés alapjai” címmel, melyben betekintést adunk a medence és a keresztcsont analizálásának háttereibe.

Az ember két lábon jár, áll, sokszor kevésbé egyenletes terheléssel a két oldalra vonatkozóan, székben ülve esetleg azonnal és állandóan keresztbe teszi a lábait és hosszú percekig e pozícióban tartja. Különböző cipőkben jár, egyik talán kényelmes, a másik kevésbé, vagy rosszul lépve megrándul a boka, vagy egy rossz mozdulatnak köszönhetően elkezd fájni valahol a lábfej, térd, csípő, derék stb. Eltérő, ugyanakkor állandóan változó mozgásmintákat végezünk, mely a mindennapi élethez nélkülözhetetlen, szükséges és a terhelési viszonyok állandó változásai, módosulása, az alkalmazkodás automatizált, fel sem tűnik. A mindennapi élet apró mozzanatai, terhelési viszonyai állandóan hirtelen változhatnak, mindez pedig rendszeres kompenzációra készteti csontjainkat, a közöttül lévő ízületeket, illetve az ízületek és csontok küröl elhelyezkedő lágyrészeket (kötőszövet, ízületi szalag, ízületi tok, izomrendszer stb.). Ez sok esetben megterhelő is lehet, de csak akkor tűnik fel, ha már a szöveti elváltozás megjelenik a háttérben, mert ekkor érezzük sokszor a fájdalmat, az ízületi merevséget, vagy izomfeszülést is.

A megváltozott terhelésre nagyon érzékenyen reagál a kötőszöveti rendszer, melyet egy térhálóhoz hasonlóan lehet elképzelni. Ez a háló a rendszeres és állandó kompenzációknak köszönhetően szerkezetileg átalakul, illetve tónusának változásai befolyásolják a negatív panaszok kialakulásának mértékét, az izomzat rugalmasságát, az ízületi mozgástartomány nagyságát.

A terhelési viszonyok - a szervezetben végbemenő változások és a kompenzációk miatt - a tér mindhárom síkjában módosulnak, ez pedig nem csak az alsó végtagok egymáshoz viszonyított hosszát befolyásolja, hanem a medencecsont és a keresztcsont egymáshoz viszonyított pozícióját is.

A keresztcsont helyzetének változása - 3 dimenzióban szemlélve - csontos blokkokat eredményez, melyet pl. izmokban kialakult csomó (triggerpont), ínszövetben kialakult letapadás (tenderpont), kötőszövetben (fascia), köszőszöveti térhálóban (fasciaháló távolabbi szegmensei) létrejött disztorziók (letapadás, csavarodás, vastagodás, vékonyodás, megnyúlás stb.) befolyásolnak, okozva mozgásbeszűkülést, tompa, kisugárzó, éles, szúró, hasogató fájdalmakat, vagy esetleg érzészavarokat.

Attól függően, hogy ezeknél a blokkoknál milyen kiváltó tényezők és következményes kompenzációk vannak jelen a tér síkjainak megfelelően, a terapeuta meghatározza a korrekciós helyeket és irányokat, ebből adódóan pedig az alkalmazható manuálterápiás irányvonalakat és korrekciós pozíciókat, vagy az analízis során szükséges gyakorlatokat.

Ezt követően speciális teszteket, esetleg járás illetve mozdulat elemzéseket végzünk megvizsgálva az esetleges aszimmetriákat, az eltéréseket, majd a kapott eredmények tükrében igyekszünk korrekciós tréninggel is változtatni, javítani a hosszabb távú stabilizáció érdekében is.

 

Írta: Kanyó Ildikó, gyógytornász-manuálterapeuta, sportfizioterapeuta

 

Egyénre szabott, komplex gerincfelmérés most 30 percen ingyenes gerinc manuálterápiával. Kérje szakembereink egyénre szabott tanácsát a bővebb információ érdekében:

+36 1 790 9900

Regisztráció gerincfelmérésre itt!

Kategória: Gyógyítás
hétfő, 26 Szeptember 2016 04:57

Legyen tartása! Fókuszban a gerincpanaszok.

Gerincoszlopunk mindennek a bázisa. Ha egészséges, észre sem vesszük, ha viszont akár csak egy kis eltérés is jelentkezik, nagyban megnehezítheti életünket, sőt, akár a mindennapi cselekvéseinkben is korlátozhat minket.

Márpedig szinte nincs olyan ember, akit az élete során legalább egyszer ne érintene valamilyen gerincprobléma. Ennek oka az, hogy a gerincoszlopot alkotó csigolyáink, porckorongjaink, és az ezeket körülvevő szalagok, és izmok egyszerre strapabíróak és érzékenyek. Nem csoda, hiszen egyszerre kell biztosítaniuk a testhelyzetekhez, és a mozgásainkhoz szükséges stabilitást, és mobilitást, sokszor extrém körülmények között is. Ráadásul nem csak a rossz tartással, vagy túlerőltetéssel okozhatunk gondot. Gondoljunk csak egy Jenga toronyra, ami teljesen stabilan áll, majd képzeljük el, hogy az egyik alsó téglát elmozdítjuk! Ahhoz, hogy a torony stabil maradjon, a felette levő építőelemeknek is el kell mozdulniuk. Valahogy így működünk mi is. Bokasérülés után, vagy lúdtalp esetén a testünk kompenzál, és változás jön létre a térdben, a csípőben, és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy fáj a derekunk.

Az élet számos területén, de a gerinc esetén különösen nagy hangsúlyt kell kapnia a megelőzésnek. Azzal, ahogy állunk, ahogy ülünk a számítógép előtt, ahogy sportolunk, vagy végezzük a mindennapi teendőket, folyamatosan befolyásoljuk gerincoszlopunk állapotát, egészségét.

Sajnos sokan megtapasztalják, hogy néhány óra, vagy nap nem megfelelő helyzetben történő ülés a számítógép előtt komoly fájdalomhoz vezethet a nyak, a vállak, és a hát, vagy derék területén. Sőt, hosszútávon komolyabb problémák is megjelenhetnek, így akár a hírhedt porckorongsérv is.

Érdemes konzultálnia gyógytornászával, aki teljes körű segítséget tud nyújtani, legyen szó a munkakörnyezethez szükséges ergonomikus berendezési tárgyakról, az ülő, álló, vagy fizikai munka negatív hatásainak elkerüléséről, a mindennapi cselekvések, például a házimunka, a hajolás, vagy az emelés helyes végrehajtásáról.

Ajánlott beillesztenünk napirendünkbe egy-egy gerinctréning, vagy pilates órát, ami segíthet minél tovább megőrizni gerincünk egészségét. Ha a probléma már megjelent, minél előbb fel kell keresnünk egy szakembert, nem szabad sokat időznünk, hiszen az hosszabb, és nehezebb gyógyuláshoz vezethet. A gyógytornász a teljes körű állapotfelmérés során feltérképezi a probléma okát, és javaslatot tesz a kezeléssel kapcsolatban az egyéni igényeket, és lehetőségeket is figyelembe véve.

Egészségcentrumunkban a leghatékonyabb módszerekkel igyekszünk segíteni. Alkalmazunk többek között Dorn féle manuálterápiát, Breuss porckorongmasszázst, Trigger- és Tenderpont terápiát, Lökéshullám terápiát, Manuálterápiát, Typaldos módszert- Fascia Disztorziós Modell terápiát, Kineziológiai tapaszokat és egyéb módszereket is.

 Keressen minket bizalommal!

Egészségprogramok, terápiák SZÉP kártya használatával, a kiegészítő tréningek és masszázsok Sportkártyával is igénybe vehetők! Információ kérése és időpont foglalás érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat!

Elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

A cikket másolni, sajátként feltüntetni tilos. Ezzel kapcsolatos szerzői jogi nyilatkozatunkat itt olvashatja.

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.