+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!
FDM terápia - Sarokcsonti fájdalmak a fasciaháló szemszögéből

Mi az a talpi fascia?

A plantaris fascia a talpunkon található kötőszövetes struktúra, mely a saroktól (calcaneus) a lábközépcsontok (metatarsusok) fejecséig húzódik. Ez a bőnye nagyon fontos szerepet játszik a talpi boltozatok emelésében, funkcióvesztése esetén nem tudjuk megfelelően terhelni az alsó végtagokat, viszont elaszticitása/rugalmassága is fontos a megfelelő funkcióhoz. A stabilitás illetve a rugalmasság közötti egyensúly kialakítására kell törekednünk. A talpi bőnye túlterhelés, vagy nem megfelelő terhelés esetén megvastagodhat, begyulladhat, akár ún. sarkantyú (a kötőszövet meszes átalakulása, melyet röntgenképen csontos kinövésként láthatunk) is képződhet.

Mikor és hogyan terhelődik túl a talpi fascia?

A túlterhelés nem csak sportolókra jellemző, viszont bizonyos sportformáknál (pl.: futás, tánc) nagyobb az előfordulásának valószínűsége. Jellemzően mechanikai túlterhelés hatására alakul ki a gyulladás, főképp a lábfej lefele feszítésének (plantarflexio) és a lábközépcsontok, illetve az ujjak közötti ízületek hátrafeszítésének (dorsalflexio) kombinációja esetén. Ezeknek a mozgásoknak a kombinációja áll fenn például az elrugaszkodás fázisában a futó sportolóknál. Nagy erőbehatás, vagy nem megfelelő terhelés esetén mikrosérülések alakulnak ki a kötőszövetben, amely ha folyamatosan fennáll, akkor a kollagén rostok degenerálódnak és kialakul egy krónikus gyulladás.

Plantaris fasciitis esetén a hagyományos szemlélet alapján első lépésként a gyulladás tüneteit szükséges csökkentenünk. A gyulladás egy természetes reakció a gyógyulási folyamat során, ami segít megelőzni a szöveti károsodást. A fő tünetek ilyenkor:

  • fájdalom (mely főképp a sarokcsont belső részén jelentkezik és idővel továbbterjedhet a fascia belső részére is),
  • duzzanat,
  • pirosság,
  • melegség
  • funkcióképtelenség az érintett területen.

A plantaris fascia illetve a sarok nyomásérzékeny is lehet és a tüneteket a nyújtás fokozhatja. 

Szalagjaink illetve inaink alapvetően alacsonyabb vérellátással rendelkeznek, mint a többi szövetünk, illetve fontos azt kiemelni, hogy mivel ezt a területet folyamatosan terheljük, ezért a gyógyulási folyamat is hosszabb. A masszázs, (akár önmasszázs különböző eszközökkel) a lökéshullám terápia,az aktív mozgás nagymértékben növeli a terület vérellátását, így a gyógyulási folyamat is felgyorsul. Fontos a feszültség alatt álló szövetek (inak, izmok) lazítása, nyújtása pl. a már sokak által dicsért FDM (Fascia Disztorziós Modell) terápiával.

Miért lehet fontos a plantaris fasciitis szakszerű kezelése?

  1. Plantaris fasciitis esetén nagyon fontos a teljes gyógyulás elérése! Nem szabad idő előtt erőltetni a sporttevékenységet, mivel nagy az újrasérülés veszélye, újra mikrosérülések alakulhatnak ki és könnyen kiújulhat a gyulladás.
  2. A kötőszövetek szakadásánál mindig hegszövet keletkezik, melynek rugalmassága alacsonyabb, mint az ép szöveté, ezáltal minél több hegszövet keletkezik, annál nagyobb lesz a mozgástartomány csökkenés a területen. Továbbá minél tovább áll fenn a gyulladás, annál tovább terheljük nem megfelelően az alsó végtagokat, ezáltal a további ízületekben (pl.: térd, csípő, gerinc) is kialakulhatnak a túlterhelés hatására fascia letapadások, ízületi blokkok, melyek szintén kezelésre szorulnak majd.

Komplex kezelési alternatívák a plantaris fasciitis rehabilitációjában?

  • A lökéshullám terápia igen hatásos kezelési módszer lehet a plantaris fasciitis gyógyításában, mivel nagymértékben csökkenti a fájdalmat, beindítja a terület vérkeringését, lazítja a szöveteket, ezáltal a kóros állapotot normalizálja.
  • Plantaris fasciitis esetén gyakran alkalmaznak ún. kinesiotape-t, mely több szempontból is elősegíti az érintett terület gyógyulását. Egyrészt megemeli, tehermentesíti a túlterhelt szöveteket, ezáltal fokozza a keringést a területen, könnyebben csökken a duzzanat, a salakanyagok távoznak a területről, helyette pedig oxigén és tápanyagdús vér kerül a területre, ezáltal felgyorsul a gyógyulási folyamat illetve a tünetek csökkennek. Másrészt, mivel ha a fascia gyulladásos fázisban van, ezért a talpi boltozatot támasztó funkcióját nem tudja betölteni, mely funkciókiesést szintén a kinesiotape-pel tudunk helyettesíteni.
  • Medical Flossing, amely kiemelten foglalkozik a letapadások megszüntetésével, a keringés javításával, valamint a gyulladás miatti átalakulások, rigiditás gyors oldásával.
  • Különböző lágyrész technikákat, fascia mobilizáció terápiákat - Typaldos módszer - Fascia Disztorziós Modell terápia, Fascia release terápia - szintén kiemelten fontosnak tartunk alkalmazni a kötőszövet terhelésből adódó letapadásainak, elcsavarodásainak, megnyúlásának és egyéb 3 dimenziós deformációjának helyreállítása érdekében.
  • Emellett fontos a talpi fascia masszázsa, lazítása, melyet otthon is elvégezhetünk akár egy egyszerű teniszlabda segítségével, viszont manapság többféle speciális, az érintett terület formájának megfelelő fascialazító eszközt is lehet használni a minél optimálisabb hatás elérése érdekében (XBall, Fasciarolle, AchillX, masszázshenger).

A terápia idején és a megelőzés/prevenció során fontos szempontok:

  • • megfelelő sporteszközök (pl.: cipő) kiválasztása (cipőváltás esetén a láb folyamatos szoktatása az új eszközhöz)
  • • megfelelő futási technika/terhelés kialakítása
  • • megfelelő talaj kiválasztása
  • • a környező izomzat (pl.: vádli/m. triceps surae) megfelelő bemelegítése (mozgás előtt) illetve nyújtása/stretchingje (mozgás után)
  • • azon izmok erősítése, amelyek segítenek a talpi bőnye tehermentesítésében, a talpi boltozat kialakításában (pl.: talpi kisizmok, peroneusok, m. tibialis anterior)
  • • a talpi fascia nyújtása (stretching, önmasszázs teniszlabdával vagy speciális fascialazító eszközökkel, lágyrész technikák alkalmazása)

Írta: Kemény Nikolett, gyógytornász/Rehab Akadémia

A cikket másolni, sajátként feltüntetni tilos. Ezzel kapcsolatos szerzői jogi nyilatkozatunkat itt olvashatja.

Megjelent: 9459 alkalommal
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.