+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: sportizioterápia

Aktív rehabilitáció elemeinek összeállításához nem elegendő csupán tornagyakorlatokat ismerni. Szükség van a tréninglehetőségek, a terhelhetőségi variációk, az adaptációs folyamatok, a sebgyógyulás fiziológiás folyamatainak, a szövetek fiziológiás működésének ismeretére is. A funkcionális diagnózis felállításával válik majd világossá a probléma/fájdalom valódi oka, amely a munkát, a sporttevékenységet, a mindennapi mozgásokat/mozdulatokat zavarja, illetve láncreakciót indít el a testben, hiszen lokális problémáról már rég nem beszélhetünk!

A fájdalmas mozgásokat el kell kerülni! Ezt a haszontalan útmutatót a rehabilitációban sajnos nagyon gyakran lehet hallani és nagyon gyakran alkalmazzák is. Eredménye hosszabb távon negatívan befolyásolja a páciens terhelhetőségét, meghosszabbítja a rehabilitációs időszakot.

Az aktív rehabilitáció céljainak legtökéletesebb elérése érdekében milyen területekre, milyen eszközökkel érdemes koncentrálni? Elsősorban a szabad súlyzókat érdemes használni. Ezek biztosítják ugyanis a hétköznapokhoz szükséges legjobb és legtökéletesebb alkalmazkodási lehetőségeket, azok gyors és hatékony elérését. Fitnesz gépek használata nem tilos, de azoknak soha nem szabad elsődleges szerepet betölteniük a rehabilitációban! Miért elsődlegesek a szabad súlyzók?

A koordináció a receptorok összehangolt csapatjátéka az ananlízis és a kontroll között, amelynek segítségével egy-egy specifikus mozgás létrejön. Amikor súlyzókkal tréningezünk, a legtöbb mozgásirány nem egy előre meghatározott úton megy végbe, ezáltal egy optimális és maximális koordináció biztosított, amely nagyon fontos szerepet játszik egy-egy gyakorlat kivitelezésénél rehabilitációban, prevencióban egyaránt.

Az aktív rehabilitációban nagy hangsúlyt fektetünk a balanszra, azaz az egyensúly megtartására zavaró körülmények között is (optikus, taktilis, akusztikus és mechanikus). Ez azért fontos feltétele a koordinációnak, mert a hétköznapokhoz szükséges biztonságot tudjuk vele megteremteni. Egy jó balansz kialakítása is a súlyzós edzésekkel valósítható meg. Szabad-súlyzós tréniggel a hétköznapokra felkészítve minden ízület stabilizálása megtanítható, ezáltal un. tiszta kivitelezés megvalósítható. A gépek, készülékek passzív stabilizációt tesznek lehetővé, amelyek a hétköznapok körülményeivel ellentétesek.

Sérülés után, vagy prevenciós célból fontos a proprioceptív feedback fejlesztése, hiszen a periartikuláris struktúrákból származó információk nélkülözhetetlenek a mozgásfolyamat kontrollálásáhz és koordinálásához. Nélkülözhetetlen bázis a stabilitás megteremtése, a koordináció és a balansz szempontjából ez a neuromuszkuláris tulajdonság szinén csak szabad súlyzókkal fejleszthető.

Szinkronizáció megteremtése az aktív rehabilitációban külön feladat. Egy perfekt bázist kell biztosítani a különböző izomcsoportoknak egy-egy mozgásirány, vagy mozdulat szabályos és helyes kivitelezése érdekében pl. egy tárgy talajról emelésének idején.

Nem elegendő a gyakorlatok elvégzése, azokat adaptálni kell a hétköznapi mozgásfolyamatokba, mozgásmintákba, a sportba. Gyakorlatok átvezetése, a transzfer biztosítása szintén nélkülözhetetlen elem, ha modern fizioterápiáról, aktív rehabilitációról beszélünk. Ehhez szükség van mozgás struktúrára, koordinációra, szinkronizációra, stabilizációra stb. Szabad súlyzókkal ez a transzfer minden szempontból jól megvalósítható, a gépekkel nem. Amennyiben páciensnek álló helyzetben van problémája, akkor álló helyzetben kell tréningezni, nem pedig a kezelőágyon, vagy egyéb, a transzfert nem biztosító pozíciókban. Technikai variációk tárháza áll lehetőségként a fizioterapeuta és a páciens előtt a szabad súlyzók alkalmazásával, variálható a pozíció, a testhelyzet, a mozgásminta, a mozgásirány stb. Ez a rendkívüli szabadság kell a rehabilitációhoz!

Különböző vizsgálatok mutatják, hogy a szabad súlyzók használata sokkal hamarabb biztosítja az erőfejlesztést, mint a gépeken végzett tréningek. Jó példa erre, hogy a klasszikus erőfejlesztő programokból soha nem hiányozhat a basic squat és a deadlift.

Szabad súlyzókkal lehetőségünk van koncentrikus gyorsulást és excentrikus fékezést gyakoroltatni. Gondoljunk a ciklusos explozív erőre és rugalmasságra, mint az aciklusos mozgások bázisára pl. dobásnál, ütésnél, ugrásnál, vagy egy nélkülözhetetlen tréninggyakorlatra a vállsérülések, a hát- és deréktáji panaszok prevenciójában, optimális rehabilitációs tréningjében. Az excentrikus és koncentrikus kontrakciók átmenetének gyakoroltatása (figyelembe véve a korábban leírt szempontokat) a helyes és nélkülözhetetlen neuromuszkuláris fejlődés elérése érdekében szintén csak a szabad súlyzók alkalmazásával végezhető (Golgi- ínorsó-izomorsó).

Minél több izomcsoport igénybevételére kerül sor a tréning során, annál nagyobb lesz a hormonális válasz, ezáltal a tréningeffekt. Az, hogy milyen hormonok vállnak szabaddá, befolyásolható a szabad súlyzós gyakorlatok tempójával, szünetidejével, szériaszámával, terjedelmével.

További nagy előnye a súlyzós edzéseknek, hogy a páciens otthonában is tudja folytatni a tréningeket individuális, a számára kidolgozott edzésterv alapján. Így kisebb az esélye, hogy függővé válik a terapeutától, azaz megtanul felelősséget vállalni saját egészségének visszanyerése és megőrzése érdekében.

Az elkövetkező néhány évben egyre több fizioterapeuta kapcsolódik be a modern rehabilitációs szemléletbe megnyitva ezáltal az utat egy, a jelenleginél is hatékonyabb rehabilitációs irányzat felé, amely az alkalmazott koncepciók sokszínűségét rejtve egyaránt alkalmas lesz a krónikus megbetegedések kezelésére, illetve a sportsérülések  modern szemléletű rehabilitációjára.

 

A továbbképzés tartalmi felépítése:

1. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok felsőtestre

  • Mellizom edzése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Karizmok edzése, kiemelve a m. biceps brachii és m. triceps brachii rehabilitációs lehetőségeire vonatkozó tréningelemeket. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Hátizmok edzése (mély hátizmokról később, a 3. részben). - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Váll területén elhelyezkedő izmok edzése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Edzésterv összeállítása. Edzéstervek típusai, variációs lehetőségei.

2. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok alsótestre

  • Négyfejű comibzom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Combhajlító erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Guggolás alapvető hiábái, helyes kivitelezési formái. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Combközelítő-combtávolító erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Farizom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Vádli erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Tévhitek az edzésnél, katabolizmus, túledzés, regenerálódási idő jelentősége, táplálkozásról röviden a különböző edzéstípusoknál.

3. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok hasizomra, core izmokra

  • Haránt hasizom-egyenes hasizom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Oldalsó ferde hasizom erősítése, Hasozom alsó részérnek erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Hasizom gyakorlatok lokáció szerint, kezdőknek-haladóknak. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Pihenőidő jelentősége.
  • Gerincstabilizáló izmok erősítése kezdő és haladó gyakorlatok.
  • Stabilizációs gyakorlatok.

Vizsga: Edzésterv összeállítása gyakorlatok bemutatásával

 

Klasszikus tape tanfolyam - 30 tanórás, 3x1 napos szakmai továbbképzés

Képzés helye:  PhysioVit Rehab Akadémia, 1143 Budapest, Hungária krt. 130. (Helyszínváltozás jogát fenntartjuk.)

Időpont:

  • 1.rész - BUDAPEST, 2017. július 1
  • 2.rész - BUDAPEST, 2017. augusztus 12.
  • 3.rész - BUDAPEST, 2017. szeptember 02.

Csoportlétszám: A továbbképzés min.10 fővel indul. Maximum létszám 20 fő.

Tanfolyam ajánlott: gyógytornászok, gyógytornász hallgatók, orvosok, orvostan hallgatók, személyi edzők, diplomás sporttanárok, gyógymasszőrök, sportmasszőrök,  ergoterapeuták (rehabilitációs tevékenység terapeuták), sportolók, hobbi sportolók részére.

Tandíj:

  • HUF: 79.000 Forint (30 tanóra+vizsga), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
  • EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
  • Tandíj törlesztéséhez részletfizetés igényelhető! Ennek pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...

 

Kategória: Tervezett képzések

Klasszikus tapek (nem elasztikus tapek) és bandázsok alkalmazása az élsportban már régóta jól bevált ragasztási forma a sportsérülések mielőbbi gyógyítása érdekében. Ilyen nem elasztikus tapek használata fontos minden terapeuta számára, akik sportsérülésekkel, bokaficamokkal, ízületi- és izomsérülésekkel stb. foglalkoznak. A klasszikus tapekkel létrehozott funkcionális kötések nélkülözhetetlenek a sportrehabilitációban.

A tapek használatát két csoportra lehet osztani. Egyik csoportba azok a sérülések tartoznak, amelyek egyáltalán nem igényelnek gipszrögzítést, csupán néhány napos stabilizálást.

Másik csoportba azok az ízületi tok, ízületi szalag és izomsérülések tartoznak, amelyek több hétig tartó rögzítést, esetleg operációt igényelnek. A szöveti sérülés szakaszait figyelembe véve (lsd. sebgyógyulás fázisai), a legmegfelelőbb időben kell elkezdeni a klasszikus tapekkel végzett funkcionális kötés/kötések alkalmazását, illetve annak a sérülés mechanizmusától függő speciális felhelyezését. Mindezt nagy gondossággal, hiszen a funkcionális kötések sokszor ízületi mozgásterjedelem szűkítésével járnak, így a kinematikus láncreakció beindulását a kötés felhelyezésével szintén el kell kerülni!  Ezzel a két nagy területtel a továbbképzés tanórái részletesen foglalkoznak.

Harmadik témaköre a továbbképzésnek a sportsérülések első óráiban használható bandázsolási technikák témaköre. Úgy is nevezhetjük, hogy "elsősegély a sportban".

 

A kettő napos továbbképzés a következő témakörökből áll majd:

  • Lokális izomsérülések, az izomsérülés gyógyulási szakaszai (napokra lebontva), a szakaszokban alkalmazható terápiás lehetőségek
  • Ízületi tok és szalagsérülések ragasztása ízületenként/testrészeknél,
  • Elsősegély a sportban, jég és bandázsolás (előnyök. hátrányok)
  • Ok-okozati összefüggések a sportsérülések mechanizmusában,
  • Sportsérülések videóanalízise,
  • Elasztikus tapek és klasszikus tapek együttes alkalmazása

A továbbképzés elvégzéséhez nem szükséges ismerni a Kineziotapek (elasztikus tapaszokkal történő ragasztások) használatát. Ez a taping tanfolyam a kineziotapektől függetlenül is elsajátítható. Mindenkinek ajánlott, aki traumatológia, ortopédia sportrehabilitáció területén tevékenykedik.

Egy-egy szöveti sérülés esetén fontos, hogy a célnak megfelelő stabilitást, tehermentesítést végezzünk a károsodott terület mielőbbi gyógyulása érdekében. Ezt a célt hatékonyan szolgálják a tapaszok, melyek megakadályozzák a sérült szövet túlterhelését, de a funkciót (pl. ízület, izom esetében) nem, vagy célzottan korlátozzák. Például bizonyos mozgásirányokat nem, vagy csak részben, un. szabályozott formában korlátoznak.

Kiemelten fontos területe a képzésnek az elasztikus kineziológiai tapek és a klasszikus tapek együttes gyakorlati alkalmazása a szöveti sérülés típusától függően, a hatékonyabb gyógyulás érdekében (Pl. szalagsérülés, izomsérülés stb).  Kétféle tapasszal végzett ragasztás kétféle szemléletet ötvöz.  Például egyiket rugalmas, elasztikus tapasszal (tape), másikat pedig rigid, nem elasztikus anyaggal végezzük. Egyiknél szempont a mozgásterjedelem megtartása, másiknál annak korlátozása. Egyiknél több napig is a bőrön marad a szalag, másiknál gyakrabban kell cserélni. A különbségeket hosszasan lehetne sorolni.

Komplex Proprioceptiv Physiotape, Proprioceptiv Physiotape Alapechnikák, valamint Proprioceptiv Physiotape II. rész (haladó) tanfolyamokon érintettük a klasszikus tapinget. Minden esetben nagy érdeklődést tapasztaltunk terapeuták részéről a nem elasztikus tapekkel végzett kezelések iránt. Többször kérték tőlünk Résztvevőink, hogy mutassunk be egy-egy konkrét sérülésnél alkalmazható ragasztási technikát, mert a mindennapi munka során szükségük lenne rá a rehabilitációs osztályon, vagy a járóbeteg szakellátás területén. Eddig ezeknek a kéréseknek spontán, rögtönzött formában - időhiány miatt sokszor a tanfolyamok szünetében - tettünk eleget. Most azonban elérkezettnek látjuk az időt, hogy ezt a taping formát kissé komplexebben, széleskörűen mutassuk be az érdeklődőknek.

PHYSIOVIT minden tanfolyamánál – így itt is –  fontos szempont a gyakorlati alapokon nyugvó, un. gyakorlatias oktatás! Sok gyakorlás, sok gyakorlati tapasztalat, egyéni esetekkel. Nagy hangsúlyt fektetünk a problémamegoldó gondolkodáson alapuló kezelésekre a taping területén is. Ennek egy fontos célja van. Résztvevőink a 2 nap alatt megtanulják a technikát önállóan, az adott betegre, vagy sérülésre rávetítve, az ok-okozati összefüggések feltárása után a lehető legnagyobb eredményességgel alkalmazni.

Klasszikus tape  tanfolyamunkra jelentkezéssel  lehetőség nyílik a taping kezelések elméleti ismereteinek, a kezelésekhez szükséges ragasztási lehetőségeknek, a sérülések típusától és testtájaktól függő tapeléseknek az elsajátítására mind a rehabilitáció, mind pedig a prevenció területén.

 

Klasszikus tape tanfolyamunk felépítése:

  • Klasszikus taping elméleti alapjai
  • Klasszikus taping - anyagismeret
  • Sportsérülések és biomechanikai alapok.
  • Sebgyógyulás, annak fázisai és a sporttaping és bandázsolás alkalmazása a fázisok szerinti felosztásokban. Célok és lehetőségek-->eredmények.
  • Taping alkalmazása sport-, rehabilitáció- és prevenció területén,
  • Ragasztási lehetőségek az alsó végtagok területén - lokális szabályok, ragasztási lehetőségek különböző eredetű sérülések esetében (külön részletezve a szalagsérülést, izomsérülést, ízületi tok sérülést),
  • Ragasztási lehetőségek a felső végtag területén  törzs területén - lokális szabályok, ragasztási lehetőségek különböző eredetű sérülések esetében (külön részletezve a szalagsérülést, izomsérülést, ízületi tok sérülést),
  • Ragasztási lehetőségek a törzs területén - sérülések, bordatörés, izomhúzódás, tartáshibák
  • Kinezio.Tape és Klasszikus Taping - hasonlóság és különbség és ragasztási formák keveréke;
  • Videóanalízis;
  • Elsősegély a sportban;
  • Diagnózisok szerinti ragasztás leggyakoribb kórképek esetében: pl. vállízületi instabilitás; teniszkönyök; golfkönyök; térdízület kereszt-, kollaterális szalag sérülés; ínhüvely gyulladás; Achilles-ín sérülése; szupinációs trauma stb.

 

Képzés helye: PhysioVit 1075 Budapest, Károly krt. 13-15. (Helyszín változtatás jogát fenntartjuk!)

Időpont: 2025.

Órák száma:

  • Elméleti órák száma: 6 tanóra
  • Gyakorlati órák száma: 10 tanóra

Csoportlétszám a gyakorlaton: 4-6 fő.

Akik a tanfolyamon részt vehetnek: orvosok, gyógytornászok, utolsó éves gyógytornász hallgatók és utolsó éves orvostan hallgatók

Orvosok, gyógytornászok kompetenciái a szakmai tanfolyam esetében mások. Ezért a tanfolyammal kapcsolatosan megkötött Továbbképzési szerződés külön-külön szabályozza a szakmacsoportok kompetenciáit, a megtanult tanfolyami anyag saját kompetenciába beillesztését, valamint azt, hogy melyik szakmacsoport határai hol helyezkednek el a tanfolyami anyag használhatóságát illetően. 

Hogyan zajlik a jelentkezés? Jelentkezés elfogadásának feltétele az előképzettség valamelyikének megléte, amelyet a jelentkezéskor igazolni kell. Amennyiben megvan a szükséges előképzettség, akkor ki kell tölteni az online jelentkezési lapot. Sikeres elküldést követően a hozzánk beérkezett adatokat ellenőrizzük, majd amennyiben minden megfelelő, az előképzettség is megvan visszaigazoljuk azt Emailben a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. Email címről. Ezzel párhuzamosan egy másik Emailben proforma számlát küldünk a befizetési tájékoztatóval.  A jelentkezési lapon is beküldhető az előképzettségi igazolás, de ebben az esetben kép formában (.jpg) javasoljuk, kis kiterjesztésben. A nyilvántartási szám megadása a jelentkezési lapon szintén kötelező. Ennek a nyilvántartási számnak az ellenőrzését az Országos Kórházi Főigazgatóságnál az előképzettség igazolásának beküldésével párhuzamosan elvégezzük.

Amennyiben gyógytornász, vagy orvostan hallgatóként venne részt a tanfolyamon, akkor kérjük olyan igazolást csatoljon, amely igazolja a hallgatói jogviszonyt. Ezt minden esetben a Főiskola/Egyetem tanulmányi osztálya állítja ki az Ön részére. Ezt kell csatolni .jpg formátumban, vagy külön Emailben elküldeni a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre. Hallgatóknak nyilvántartási száma az Országos Kórházi Főigazgatóságnál nincs.

Fontos! Csak és kizárólag akkor igazoljuk vissza a tanfolyami jelentkezés elfogadását, ha megvan az előképzettség. Kérjük, hogy a fent megjelölt előképzettség nélkül ne adja le a regisztrációját!

Tandíj:

  • HUF: 50.000 Forint, azonban PhysioVit Card/hallgatói kártya használattal 45.000 Ft, amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
  • EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
  • Tandíj törlesztéséhez részletfizetés igényelhető! Ennek pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...

 

Kategória: Képzések leírása

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.