Elemek megjelenítése címkék szerint: rágóízület
Migrén, fejfájás, fülzúgás, fogászati panaszok terápiája
Hogyan segíthet a koponya csontok mozgathatóságának helyreállítása az állkapocs ízületi problémák megoldásában?
A rágás és beszéd, nyelés stb. közben, azaz éjjel és nappal egyaránt folyamatosan működő állkapocs ízület alkotásában részt vesz a fülnél található halánték is.
Mivel ennek a környékén is sok izom, lágyszövet található és a koponyát alkotó csontok életünk végéig folyamatos mozgásban vannak, pulzálnak melynek ritmusa az agyi-gerincvelői folyadék termelődéséhez és visszaszívásához köthető.Ezen csontok mozgása zavart szenved akkor az kihatással van mind regionálisan mind távolabb, de egy távolabbi probléma kompenzációjaként is kialakulhat koponyacsontokat és állkapocs ízületet érintő diszfunkció. Amennyiben a halántékcsont nem megfelelő helyzetbe került, akár egy trauma, akár a lágyrészek nem fiziológiás húzása miatt, az kihatással van a rágóízületre ahol további diszfunkciókat eredményezhet, melynek hatásaként kattogás, fájdalom, ízületi kattogás, fejfájás, fülzúgás, koncentrációs zavarok, látászavarok, beszédzavarok jelenhetnek meg.Mindezek jól kezelhetők rágóízületi terápiával (CMD terápia) akár a testtartást szabályozó torna, vagy fogszabályozás kiegészítőjeként is.
A koponyacsontok nem megfelelő helyzete további zavarokat eredményezhet, gondoljunk csak bele ahogy a gerincnél is, ha a lyuk ahol az ideg kilép nem megfelelően tág vagy a feszes lágyrészek fogják közre működése ugyan úgy zavartá válhat.
Sokan szenvednek fogérzékenységtől anélkül hogy annak bármilyen fogászati oka lenne mint például a fogzománc károsodása. Az állkapocs ízületi terápia ebben is segíthet.
Manapság a legtöbben stresszes életet élünk, gyakori hogy a feszültség izom feszülések formájában jelentkezik, a háti, nyaki fájdalom mindenkinek ismerős lehet. Nem csak a csuklyás izom környékén de az állkapocs ízületnél is megjelenhet a probléma mely esetén fogcsikorgatás, állkapocs körüli, fogfájdalom jelentkezhet az egész éjszakán átívelő fogak erős összezárása által melyhez fejfájás is társulhat.
Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.) a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.
Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900
Craniomandibuláris Diszfunkciók terápiája haladó
Az állkapocs-ízületi rendszer terápiás kezelési lehetőségei sokrétűek, tekintettel arra, hogy különféle szakmacsoportok napi munkájában számtalanszor fókuszban áll a rendszer problémája, mint a kiváltó okok hátterében meglapuló hiba. Ezek a szakterületek kiemelten a következők: gyógytorna, fogászat/fogszabályozás, szájsebészet, fül-orr gégészet, szemészet, ortopédia, traumatológia, reumatológia, neurológia, logopédia, masszázs. A sokrétű tünetek, mint fejfájás, fülzúgás, halláscsökkenés, beszédzavar, mozgásbeszűkülések a rágóízületben, fogcsikorgatás, szájzár, tarkómerevség, rossz fogak, állandóan visszatérő orrmelléküreg gyulladás, fokozott váladéktermelés, látászavarok, reumatikus megbetegedések, testtartásbéli eltérések, koponyát ért sérülések megbontják az állkapocs - ízületi komplexum harmonikus működését, melynek következménye az előbb említett panaszok megjelenése, erősödése lehet.
Az állkapocs- ízületi rendszerhez tartozóan 2011. óta tartunk rendszeresen képzéseket, ugyanakkor fontosnak tartjuk ennek tartalmi kiegészítését az egész testet érintő és sok esetben pszichés terhelések hatására kialakult, vagy visszaalakult panaszok kezelésének, terápiás lehetőségeinek tekintetében is. Ebből a megfontolásból indítjuk haladó képzésünket, melyre várjuk azok jelentkezését, akik már részt vettek alapképzésünkön és a craniomandibuláris diszfunkciók kezelésével, terápiás eljárásaival foglalkozva mélyíteni szeretnék tudásukat. Az alap és a haladó képzés tartalmi elemei 2018-as esztendőtől kezdődően egymásra épülők, így a sorrend nem cserélhető, a haladó képzés elvégzésének feltétele az alaptanfolyam elméleti, gyakorlati anyagának elsajátítása.
Haladó tanfolyamunk ideje alatt a részvevők betekintést nyerhetnek:
- • Pszichés panaszok állkapocs-ízületi rendszerre kifejtett hatásaiba, megismerhetik elméleti és gyakorlati óra kereteiben annak leküzdési folyamatait.
- • Aszimmetriából adódó funkcionális összeköttetésekbe, ennek leküzdési lehetőségei kerülnek majd fókuszba az elméleti és a gyakorlati órákon a medence és a mandibula közötti összeköttetések fókuszában.
- • A koponyacsontok és az os temporale blokkolt pozícóinak háttereibe és megismerhetik azok állkapocs-ízületi rendszerre kifejtett hatásait.
- • A koponyacsontok és a maxilla blokkolt pozícióinak háttereibe és megismerhetik azok állkapocs-ízületi rendszerre kifejtett hatásait.
- • A külső hatások és tényezők állkapocs-ízületi rendszer működésének befolyásolási lehetőségeibe, illetve ezek leküzdésének folyamataiba.
- • Izomlazítási lehetőségekbe a rágóizmok esetében. Kiemelten foglalkozunk a nehezen lazítható, vagy a nehezen megközelíthető izmok komplex lazítási lehetőségeivel.
- • Speciális kezelési és terápiás pozíciókba és izomtechnikákba.
TEMPOROMANDIBULÁRIS TERÁPIA - CRANIOMANDIBULÁRIS DISZFUNKCIÓK - HALADÓ KÉPZÉS - 2 napos szakmai továbbképzés
Tervezett tanfolyami időpontok (első nap digitális elméleti nap, második nap személyes megjelenéssel járó gyakorlati nap):
- BUDAPEST, 2025. május 09-10. - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
- BUDAPEST, 2025. június 08-09. - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
- BUDAPEST, 2025. október 12-13. - Jelentkezési lehetőség megnyitva.
Képzések helyszínei:
- BUDAPEST: PhysioVit Sport és Rehab Akadémia, 1075 Budapest, Károly krt. 13-15. (Helyszín változtatás jogát fenntartjuk!)
Órák száma:
- Elmélet órák száma: 8 tanóra
- Gyakorlati órák száma: 12 tanóra
Kik vehetnek részt? Kötelező szakmacsoportok, mint a regisztráció feltétele: gyógytornászok, orvosok (fogászat, szájsebészet, traumatológia, ortopédia, reumatológia, neurológia, szemészet, orr-fül gégészet), III., vagy IV. éves gyógytornász, orvostan hallgatók, logopédusok részére. Az 1. rész elvégzése kötelező!
Orvosok, gyógytornászok, logopédusok kompetenciái a szakmai tanfolyam esetében mind a négy szakmában mások. Ezért a tanfolyammal kapcsolatosan megkötött Továbbképzési szerződés külön-külön szabályozza a szakmacsoportok kompetenciáit, a megtanult tanfolyami anyag saját kompetenciába beillesztését, valamint azt, hogy melyik szakmacsoport határai hol helyezkednek el a tanfolyami anyag használhatóságát illetően. Ennek megszegése szankciókat von maga után.
Hogyan zajlik a jelentkezés? Jelentkezés elfogadásának feltétele az előképzettség valamelyikének megléte, amelyet a jelentkezéskor igazolni kell. Amennyiben megvan a szükséges előképzettség, akkor ki kell tölteni az online jelentkezési lapot. Sikeres elküldést követően a hozzánk beérkezett adatokat ellenőrizzük, majd amennyiben minden megfelelő, az előképzettség is megvan visszaigazoljuk azt Emailben a jelentkezes@physio-vit.hu Email címről. Ezzel párhuzamosan egy másik Emailben proforma számlát küldünk a befizetési tájékoztatóval. A jelentkezési lapon is beküldhető az előképzettségi igazolás, de ebben az esetben kép formában (.jpg) javasoljuk, kis kiterjesztésben. A nyilvántartási szám megadása a jelentkezési lapon szintén kötelező. Ennek a nyilvántartási számnak az ellenőrzését az Országos Kórházi Főigazgatóságnál az előképzettség igazolásának beküldésével párhuzamosan elvégezzük.
Amennyiben gyógytornász, vagy orvostan hallgatóként venne részt a tanfolyamon, akkor kérjük olyan igazolást csatoljon, amely igazolja a hallgatói jogviszonyt. Ezt minden esetben a Főiskola/Egyetem tanulmányi osztálya állítja ki az Ön részére. Ezt jell csatolni .jpg formátumban, vagy külön Emailben elküldeni a jelentkezes@physio-vit.hu címre. Hallgatóknak nyilvántartási száma az Országos Kórházi Főigazgatóságnál nincs.
Fontos! Csak és kizárólag akkor igazoljuk vissza a tanfolyami jelentkezés elfogadását, ha megvan az előképzettség. Kérjük, hogy a fent megjelölt előképzettség nélkül ne adja le a regisztrációját!
Tandíj:
- HUF: 79.000 Forint (haladó képzés), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. Tekintettel arra, hogy a képzésen részvétel előfeltétele az alaptanfolyam elvégzése, így a PhysioVit kártya minden résztvevőnek adott. A tanfolyami díj a kártyával 14.000 Ft kedvezménnyel biztosított, azaz 79.000 Ft helyett 65.000 Ft. Regisztrációkor a kártya számát meg kell majd adni.
- Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni. Bővebben a tandíjfizetésről itt...
- Képzéshez - amennyiben a jelentkezés leadása és a képzés dátuma között min. 1 hónap áll rendelkezésre - részletfizetés is igényelhető. Részletfizetési tájékoztató...
Van már PhysioVit kártyája? Tudta, hogy a kártyával képzési kedvezmények vehetők igénybe? Tájékozódjon a részletekről és igényeljen Ön is egy kártyát. A képzésre jelentkezők részére a hallgatói kártya regisztrálásra kerül és az első napon személyesen átvehető a regisztrációnál.
Állkapocs ízületi terápia jelentősége a rehabilitációban
Az állkapocs ízület működése egy sokrétű, komplex szenzomotoros irányítás következménye, amely nem csupán a szájnyitásra és az aktív izomműködésekre korlátozódik, hanem a proprioceptiv reflexmechanizmusokra is, amely a rágóízület és a occiput-atlas-axis komplexum között valósul meg (OAAC). Egy különleges szerepet játszik ebben a nervus trigeminus.
További rendszerek, amelyek befolyásolják az állkapocs ízület működését a következők:
- • craniosacralis rendszer
- • viscerális rendszer
- • szomatikus rendszer
- • fasciális rendszer
Ebből adódóan és a kezelési variációk megválasztására vonatkozóan kijelenthetjük, hogy a gyógykezelés, az állkapocs ízület működésének javítása, a panaszok csökkentése nem csak a lokális képletek (ízületi felszínek, porckorong, ízületi tok, szalagok és rágóizmok) működésének normalizálásából áll. Szükség van holisztikus szemléletre, a rendszerek egymásra hatásának ismeretére is. A terapeuta csak így tudja feltárni a panaszok valódi okát a helyes differenciál diagnosztika alapján és csak ennek ismeretében van lehetősége felállítani a legeffektívebb, a probléma hatékony leküzdésére irányuló gyógyító kezeléseket magában foglaló rehabilitációs tervet.
Craniomandibuláris Terápia (állkapocs ízületi terápia)
Az állkapocs-ízületi diszfunkciók kezelése: CMD terápia a mindennapi életminőség javításáért
Az állkapocs-ízület (temporomandibularis ízület) működési zavarai, azaz a Craniomandibuláris Diszfunkciók (CMD), számos kellemetlen tünet forrásai lehetnek a mindennapokban. Fejfájás, fülzúgás, szájzár, arcfájdalom, rágászavar vagy akár nyaki, vállövi, és gerincproblémák is visszavezethetők erre a problémára. Ezek a tünetek nemcsak az életminőséget rontják, hanem megnehezítik a mindennapi tevékenységeket is – legyen szó munkáról, sportról vagy akár pihenésről. Szerencsére a CMD terápiával hatékonyan kezelhetők ezek a panaszok.
Mit jelent a CMD, és milyen tünetek utalhatnak rá?
A Craniomandibuláris Diszfunkciók az állkapocs-ízület és a környező lágyrészek működési zavarait jelentik. A rágóízület felépítésében részt vevő ízületi felszínek, szalagok és izmok hibás működése az ízület egész rendszerét érintheti, és gyakran a test más területeire is kihat. A legjellemzőbb tünetek közé tartozik:
- Állandó vagy visszatérő fejfájás
- Fülzúgás (fülzúgás)
- Száj nyitási zavarok, szájzár
- Nyak- és vállfájdalom
- Fogcsikorgatás, fogszabályozás kapcsán fellépő panaszok
- Arcfájdalom és nem specifikus fogfájdalom
- Tartásbeli eltérések (pl. scoliosis, hanyag tartás)
Ha ezek közül bármelyik tünetet tapasztalja, érdemes megfontolni egy CMD terápiás vizsgálatot, amely segíthet a problémák forrásának azonosításában és kezelésében.
Hogyan zajlik a CMD terápia?
A CMD terápia első lépése egy átfogó állapotfelmérés, amely során a gyógytornász megvizsgálja a test statikai és funkcionális eltéréseit. Ez magába foglalja az anamnézis felvételét, mechanikus mozgásvizsgálatot, valamint speciális CMD teszteket. A cél az ok-okozati összefüggések feltárása, hiszen a sikeres terápia alapja a pontos diagnózis.
A kezelés során manuális technikákat alkalmazunk, amelyek célja az ízületi blokkok oldása, a lágyrészek (kötőszövetek és izmok) kezelése, valamint az egész test működésének helyreállítása. A terápia részeként speciális gyakorlatokat is adunk, amelyek segítenek az ízületi és izomzati instabilitások megszüntetésében. Ha a CMD mozgásszervi problémákkal társul, kombinált kezelési módszereket (pl. Dorn-terápia, Fascia Release technika) is alkalmazunk.
Kinek javasolt a CMD terápia?
Azok számára, akik:
- Rendszeresen tapasztalnak fejfájást, fülzúgást vagy arcfájdalmat.
- Fogászati kezelések alatt állnak (pl. fogszabályozás).
- Hosszú ideje szenvednek ízületi vagy lágyrész problémáktól.
- Aktívan keresik a gyógyulás lehetőségét, és elkötelezettek az egészségük javítása iránt.
Miért érdemes belevágni?
A CMD terápia komplex és személyre szabott megközelítése lehetőséget nyújt arra, hogy a panaszok forrását kezeljük, és ne csak a tüneteket enyhítsük. A terápia célja az állkapocs-ízület és az egész test harmonikus működésének helyreállítása, ami hosszú távon jelentősen javíthatja az életminőséget.
Tegye meg az első lépést az egészségesebb élet felé!
Ha szeretné megtapasztalni a CMD terápia előnyeit, jelentkezzen állapotfelmérésre! Látogasson el online eseménynaptárunkba, regisztráljon a weblapon és foglaljon időpontot "Személyes konzultációra". Ne hagyja, hogy a tünetek tovább rontsanak mindennapjain – induljon el a gyógyulás útján még ma!
Tegyük együtt jobbá az életminőségét – várjuk szeretettel rendelőnkben!
Kérdése van, vagy időpontot szeretne foglalni?
Keressen minket bátran! Írjon az oldal jobb alsó sarkában megjelenő chatablakban, vagy hívjon minket munkanapokon 9:00 és 18:00 óra között a +36 1 790 9900-es telefonszámon. Szívesen segítünk!
Fúlzúgás és rágóízület
Tudta ezt? Már rég megállapított tény, hogy a tinnitusban (fülzúgás) szenvedő páciensek jelentős részénél kapcsolat van a kellemetlen panasz és a rágóízület között? Tágabb értelemben a CranioMandibuláris Diszfunkciók sok esetben fülzúgást okozhatnak. Ezáltal a tinnitus nagyon hatékonyan kezelhető Craniomandibuláris Diszfunkciók terápiájával!
Rágóízület speciális kezelése
Milyen kezelés az állkapocs-ízületi terápia, vagy más néven Temporomandibularis terápia?
Meglepően sok ember szenved olyan fejfájástól, arc területén jelentkező fájdalmaktól, nyaki- és hátfájdalmaktól amelyeknek valódi oka ismeretlen. Ilyen esetekben válik igazán nyilvánvalóvá, milyen centrális szerepe van a - korábban szinte mindig elhanyagolt - rágóízületnek különféle megbetegedések, kellemetlen tünetek kialakulásában.
A panaszok valódi oka a rágóízület (articulatio temporomandibularis) struktúrális és funkcionális elváltozásaiban kereshető. A komplett "megbetegedést" - melynek középpontjában a rágóízület áll - , nevezzük Cranio-Mandibularis Dysfunctio-nak (CMD).
A rágóízületben keletkezett elváltozás hatására az ízület felépétésében megváltozik, működése rosszabbodik és az ilyenkor keletkező tünetek már túlmennek a rágáskor jelentkező zavaroknál. Amikor a rágóízület nincs egy megfelelő, fiziológiás pozícióban rágás közben finom krepitáció, ízületi fájdalom vagy fogfájás, esetleg fülzúgás, szédülés, fej- és/vagy arcfájdalom jelentkezhet. Ez kifejti hatását a gerincoszlopra és ezzel az egész test statikájára. Másik oldalról nézve a testtartásban bekövetkező változások (pl. végtaghossz különbség, medence ferde állása, scoliosis, hanyag tartás stb.) a rágóízület működésére is negatív hatást fejtenek ki, amelyből kialakulhatnak bizonyos idő eltelte után a fent említett panaszok, tünetek.
A rágás, a rágómozgások változnak, amely az izmok tónusának fokozódásához, triggerpontok kialakulásához ezzel pedig további kelemetlen tünetekhez vezethetnek pl. a rágóizmok, mimikai izmok, nyakizmok területén.
Panaszok, amelyek utalnak a rágóízület problémájára:
- gyakori éjszakai fogcsikorgatás a rágóizmok tónusának fokozódásához vezet, amely pedig okozhat erős fejfájást, migrénes rohamokat,
- gyakori vagy állandó fülzúgás (tinnitus),
- gerinc görbületeinek saggitalis irányú változásai: fokozott cervicalis és lumbalis lordosis, fokozott thoracalis kyphosis
- ízületi gyulladás (arthritis)
- alsó végtag hosszkülönbségének változása
- stressz
- baleset
- hosszú ideig tartó fogászati, szájsebészeti beavatkozások
A rágóízület funkcionális és struktúrális probémájának megoldásában van a segítségünkre a Temporomandibularis terápia, amely egy alapos vizsgálatot követően az ízületen belüli és ízület körüli eltérések hatékony megszüntetésére tereli a hangsúly. Nagy figyelmet fordít az ízület kezelése mellett a statikai eltérések hatására bekövetkező lágyrészelváltozás (izomspazmus, triggerpontok stb.) megszüntetésére is.