+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: migrén

Hogyan segíthet a koponya csontok mozgathatóságának helyreállítása az állkapocs ízületi problémák megoldásában?

A rágás és beszéd, nyelés stb. közben, azaz éjjel és nappal egyaránt folyamatosan működő állkapocs ízület alkotásában részt vesz a fülnél található halánték is.

Mivel ennek a környékén is sok izom, lágyszövet található és a koponyát alkotó csontok életünk végéig folyamatos mozgásban vannak, pulzálnak melynek ritmusa az agyi-gerincvelői folyadék termelődéséhez és visszaszívásához köthető.Ezen csontok mozgása zavart szenved akkor az kihatással van mind regionálisan mind távolabb, de egy távolabbi probléma kompenzációjaként is kialakulhat koponyacsontokat és állkapocs ízületet érintő diszfunkció. Amennyiben a halántékcsont nem megfelelő helyzetbe került, akár egy trauma, akár a lágyrészek nem fiziológiás húzása miatt, az kihatással van a rágóízületre ahol további diszfunkciókat eredményezhet, melynek hatásaként kattogás, fájdalom, ízületi kattogás, fejfájás, fülzúgás, koncentrációs zavarok, látászavarok, beszédzavarok jelenhetnek meg.Mindezek jól kezelhetők rágóízületi terápiával (CMD terápia) akár a testtartást szabályozó torna, vagy fogszabályozás kiegészítőjeként is.

A koponyacsontok nem megfelelő helyzete további zavarokat eredményezhet, gondoljunk csak bele ahogy a gerincnél is, ha a lyuk ahol az ideg kilép nem megfelelően tág vagy a feszes lágyrészek fogják közre működése ugyan úgy zavartá válhat.

Sokan szenvednek fogérzékenységtől anélkül hogy annak bármilyen fogászati oka lenne mint például a fogzománc károsodása. Az állkapocs ízületi terápia ebben is segíthet.

Manapság a legtöbben stresszes életet élünk, gyakori hogy a feszültség izom feszülések formájában jelentkezik, a háti, nyaki fájdalom mindenkinek ismerős lehet. Nem csak a csuklyás izom környékén de az állkapocs ízületnél is megjelenhet a probléma mely esetén fogcsikorgatás, állkapocs körüli, fogfájdalom jelentkezhet az egész éjszakán átívelő fogak erős összezárása által melyhez fejfájás is társulhat.

 

 

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

Az állkapocs ízületnek és környékének (latinul: Craniomandibuláris régiónak - CMD) diszfunkciói a mindennapi életben számtalan esetben kiinduló pontjai az állandó fejfájásnak, fülzúgásnak, beszéd és rágászavarnak, szájzárnak, valamint a nyak területén jelentkező lágyrész elváltozásoknak, ízületi blokkoknak. A tünetek enyhítésére, esetleges megszüntetésére, a tünetek megelőzésére alkalmazhatók a speciális állkapocs-ízületi módszerek, amelyek ma már nélkülözhetetlenek egy- egy migrénes fejfájás, fogszabályozás, fülzúgás, halláscsökkenés, foghúzás (vagy rendszeresen végzett egyéb fogászati beavatkozás), esetleg akut sérülés, tartásbéli eltérések (pl. scoliosis, hanyag tartás, állandó ülő életmód stb.). esetén. 

CMD terápia - Állkapocs-ízületi terápia:

Az 1. alkalommal szükség van egy átfogó, egész test strukturális elváltozásait figyelembe vevő objektív vizsgálatra, melynek során megállapítjuk, hogy az állkapocs ízületi elváltozásra jellemző panaszok, tünetek közül jelen van e valamelyik. A rágóízület vizsgálata során fontos az ok-okozati összefüggések felkutatása, ami hozzájárul a terápia sikeréhez.

Az állkapocs ízület (temporomandibularis ízület) működésének zavarai, ezek kezelési lehetőségei egyre inkább előtérbe kerül a fizioterápiában, a gyógytornában és az orvoslás területén.

Craniomandibuláris Diszfunkcióknak nevezzük azokat a zavarokat, amelyek a rágóízület (az állkapocs ízület) működésével kapcsolatban alakulnak ki. A hibás működés következtében az ízület felépítésében részt vevő különböző részecskék (pl. ízületi felszínek, szalagok, ízületi tok), vagy a környező izmok (pl. rágóizmok, nyelvcsont feletti és alatti izmok), illetve a szomszédos testrészek területén bekövetkező változás zavarokat okoz az egész ízület, ill. az egész rendszer működésében. A diszfunkció az ízülettől távolabb eső területekre is kifejtheti hatását (pl. fejfájást, fülzúgást stb. okozva). Emiatt számos kisebb-nagyobb, általában kellemetlen tünet hátterében gyakran találhatjuk a rágóízület működésének zavarát.

Milyen panaszok utalhatnak a rágóízület problémájára?

  • Fejfájás
  • Gyakori éjszakai fogcsikorgatás
  • Fülzúgás (tinitus),
  • Gerinc görbületeinek változásai: fokozott lordosis, fokozott thoracalis kyphosis
  • ízületi gyulladás (arthritis)
  • Szájzár, Száj nyitási zavarok
  • Látászavarok
  • Nyelési zavarok
  • Arcfájdalmak
  • Nem specifikus fogfájdalmak
  • Hosszú ideig tartó fogászati, szájsebészeti beavatkozások
  • Stressz

Craniomandibuláris Diszfunkciók terápiája az ízületen belüli és ízület körüli eltérések hatékony megszüntetésére irányul. Nagy figyelmet fordít az ízületi eltérések korrigálása, kezelése mellett az egész test statikai eltéréseinek hatására bekövetkező lágyrész elváltozás megszüntetésére is a rágóízület, a környező testrészek, illetve az egész test esetében.

Vizsgálat menete:

  • Állapotfelmérés
  • Anamnézis felvétele, melynek része az esetleges orvosi diagnózis áttekintése
  • Passzív és aktív vizsgálat
  • Mechanikus mozgásvizsgálat
  • CMD-re vonatkozó speciális vizsgálati tesztek

CMD terápia menete:

  • A kezelés minden alkalommal ülő vagy fekvő testhelyzetben történik.
  • Manuális kezelési technikákkal, speciális fogásokkal kezeljük a lágyrészeket (kötőszövet - fascia, valamint az izomzat) és az ízületi blokkokat.
  • Az ízületi blokkok oldásában speciális technikákat alkalmazunk a koponyacsontok között kialakuló blokkok, valamint az állkapocs-ízület mellett a nyelvcsont és a nyaki csigolyák, illetve a vállöv ízületeinek területén.
  • Az állapotfelmérés eredményének függvényében tonizáló (arthro-muscularis programozás, illetve egyéb speciális izomerősítő, ízületi instabilitások megszüntetését célzó gyakorlatsorokat adunk Pácienseinknek.
  • Amennyiben az állkapocs ízületi problémához mozgásszervi elváltozás is társul (pl. nyaki mozgásbeszűkülés, gerinc problémák stb.), javasolt a kombinált kezelés (Dorn terápia és CMD, Fascia Release technika és CMD, Tréning és CMD)

Kinek érdemes részt venni az állkapocs-ízületi terápián?

  • Aki már korábban több kezelési formát, módszert kipróbált gyógyulása érdekében, de nem járt sikerrel.
  • Aki elkötelezett a saját gyógyulása iránt.
  • Akinek állandó fülzúgása, fejfájása van.
  • Aki rendszeres fogászati kezelés alatt áll (pl. fogszabályozás).
  • Aki hajlandó tenni a gyógyulása érdekében, de még nem találta meg a legeffektívebb gyógymódot.

Információ kérése és időpont foglalás érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

 

 

szombat, 03 Szeptember 2011 10:44

Rágóízület speciális kezelése

Milyen kezelés az állkapocs-ízületi terápia, vagy más néven Temporomandibularis terápia?

Meglepően sok ember szenved olyan fejfájástól, arc területén jelentkező fájdalmaktól, nyaki- és hátfájdalmaktól amelyeknek valódi oka ismeretlen. Ilyen esetekben válik igazán nyilvánvalóvá, milyen centrális szerepe van a - korábban szinte mindig elhanyagolt - rágóízületnek különféle megbetegedések, kellemetlen tünetek kialakulásában.

A panaszok valódi oka a rágóízület (articulatio temporomandibularis) struktúrális és funkcionális elváltozásaiban kereshető. A komplett "megbetegedést" - melynek középpontjában a rágóízület áll - , nevezzük Cranio-Mandibularis Dysfunctio-nak (CMD).

A rágóízületben keletkezett elváltozás hatására az ízület felépétésében megváltozik, működése rosszabbodik és az ilyenkor keletkező tünetek már túlmennek a rágáskor jelentkező zavaroknál. Amikor a rágóízület nincs egy megfelelő, fiziológiás pozícióban rágás közben finom krepitáció, ízületi fájdalom vagy fogfájás, esetleg fülzúgás, szédülés, fej- és/vagy arcfájdalom jelentkezhet. Ez kifejti hatását a gerincoszlopra és ezzel az egész test statikájára. Másik oldalról nézve a testtartásban bekövetkező változások (pl. végtaghossz különbség, medence ferde állása, scoliosis, hanyag tartás stb.) a rágóízület működésére is negatív hatást fejtenek ki, amelyből kialakulhatnak bizonyos idő eltelte után a fent említett panaszok, tünetek.

A rágás, a rágómozgások változnak, amely az izmok tónusának fokozódásához, triggerpontok kialakulásához ezzel pedig további kelemetlen tünetekhez vezethetnek pl. a rágóizmok, mimikai izmok, nyakizmok területén.

Panaszok, amelyek utalnak a rágóízület problémájára:

  • gyakori éjszakai fogcsikorgatás a rágóizmok tónusának fokozódásához vezet, amely pedig okozhat erős fejfájást, migrénes rohamokat,
  • gyakori vagy állandó fülzúgás (tinnitus),
  • gerinc görbületeinek saggitalis irányú változásai: fokozott cervicalis és lumbalis lordosis, fokozott thoracalis kyphosis
  • ízületi gyulladás (arthritis)
  • alsó végtag hosszkülönbségének változása
  • stressz
  • baleset
  • hosszú ideig tartó fogászati, szájsebészeti beavatkozások

A rágóízület funkcionális és struktúrális probémájának megoldásában van a segítségünkre a Temporomandibularis terápia, amely egy alapos vizsgálatot követően az ízületen belüli és ízület körüli eltérések hatékony megszüntetésére tereli a hangsúly. Nagy figyelmet fordít az ízület kezelése mellett a statikai eltérések hatására bekövetkező lágyrészelváltozás (izomspazmus, triggerpontok stb.) megszüntetésére is.

Kategória: Gyógyítás

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.