+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: kötőszöveti terápia

A színes tapaszok használatában, anyagában közel 40 éve nem történt lényeges változás egészen a tavalyi esztendőig. 7 év alapos kutatási és fejlesztési munkának követően 2015. április 15-én megjelent a világpiacon egy rendkívül hatékony, prémium minőségű termék, amely lágy masszázst biztosító gélgolyói (fascilátor) segítségével a fasciaháló felületes, majd állandó mozgások mellett a mély rétegeire fókuszál. Miben különbözik a klasszikus tapaszoktól?

Az IQ TAPE® pamutszálai közé fascilátorok vannak beépítve, amely mozgás közben mikromasszázst, ezáltal pedig hatékony fascia mobilizációt biztosít. Ennek köszönhetően letapadásokkal terhelt, fájdalmas, merev fasciaháló kezelése hatékonyabb mint a klasszikus tapaszok alkalmazásánál, valamint a letapadások miatti fájdalom is gyorsabban csökkenthető.

Felhelyezése előtt tehát alaposan meg kell vizsgálni a bőr alatti kötőszövetet, annak csúsztathatóságát, a csúszás mértékét, azaz a fájdalom, az izomspazmus, a mozgásbeszűkülés igazi kiváltó okát.

Ennek függvényében a tapaszt úgy kell felhelyezni, hogy a golyók, illetve az anyag - tekintettel a rugalmasságára - a letapadás feloldásához szükséges mobilizációs irányt biztosítani tudja a mozgás minden percében. IQ TAPE® speciális adagoló dobozban az anyag minőségének 100%-os védelme érdekében.

IQ TAPE® használatával fascia- és izomtechnikáknál még több ragasztási lehetőség variálható a szövet elváltozásától függően. Minden attól függ, hogy a fascia hálóban megvastagodás, torzió, réteg letapadás, rétegek összetapadása stb. áll.

Ennek a kifejezésnek érdemes minden szavára hangsúlyt fektetni. A mozaikszó első betűje a legkézenfekvőbb: „S-self”, vagyis saját magunkon elvégezhetjük a terápiát.

Az „M-myofascial” már több magyarázatra szorul. A „myo”- vagyis izom a „myofascial” pedig az a fascia, izompólya mely körülöleli az izmot. A fascia réteg egy, az egész testünket behálózó kötőszövet, melynek egészsége, szerteágazó elhelyezkedése és a szervezetben betöltött rendkívül összetett feladatai miatt nagyon fontos.

Ez a titokzatosnak tűnő szövet a bőr alatt összeköti egymással sejtjeinket. Minden izmot, szervet, szalagot, csontot, azaz szövetet körbefog, azoknak tartást ad, ezáltal összeköti őket egymással, a védelmet biztosító funkción túl érzékelő szervként is működik. A fascia szervezetünk legnagyobb érzékszerve is!

 

Legtöbbünknek a pilates technika hallatán az erő, a rugalmasság, a harmonikus izomzat és a légzéssel párosított esztétikus mozdulatok jutnak eszünkbe. Nincs ez másként a BodyBalancePilates® esetében sem, mivel a precíz mozdulatok a test teljes átmozgatására törekednek, egyszerre nyújtva és erősítve bizonyos területeket és a mozgást légzéssel összekötve biztosított a folyamatos és kiegyensúlyozott keringés.

Azonban fontos kitérnünk a BodyBalancePilates® egyediségeire! Ez a tudományos alapokon kidolgozott gyakorlatrendszer minden esetben segít a felületesen futó, főként mobilizáló feladatot ellátó izmok és a mélyen, az ízülethez közel fekvő, stabilitásért felelős izmok összehangolásában és az erő és rugalmasság harmonizálásában. Ehhez nagyfokú precizitásra és türelemre van szükség, hogy a mozgás kivitelezése (kiindulási helyzet, kivitelezés, véghelyzet) a megfelelő módon, s a megfelelő izomzat aktivizálásával jöhessen létre.

A medence stabilizáló izmai közül a BodyBalancePilates® nagy hangsúlyt fektet a medencefenék izomzatára, mely nemcsak mozgásszervrendszeri szempontból rendkívül kedvező, hanem a belső szervek helyzetére és keringésére, a záróizmok jó működésére is nagy hatással van mind nőknél, mind férfiaknál (pl.: inkontinencia megelőzése, kezelése).

A légzés nem csak az oxigén- és vérellátásért felelős, hanem segít a stabilizáló „hasi izomfűzőnek” és a mozgásokkal összekötve fokozza a mellkas, a bordák, a gerinc mobilizálását.A légzéssel egybekötött harmonikus mozgás stresszoldó hatású, s míg kezdetben a légzés és a mozdulatok kombinációja újszerű, addig a koordináció fejlődésével egyszerűen természetes „együtt mozgássá” válik.

BodyBalancePilates® által kidolgozott nyújtás/streching az előnytelen helyzetben rögzült izmok „újraélesztését” célozza meg (pl.: váll és csípő elülső része, térd mögötti terület), hogy újra szimmetrikusan és egészségesen tudjunk mozogni. Mindezt olyan precíziós mozgásokkal, hogy a nyújtás valóban az izom két végpontja között jöhessen létre, a környező ízületek kompenzációja vagy akár túlerőltetése nélkül.

A speciális Pilates technikának, gyakorlatoknak, a változó nehézségi fokozatoknak köszönhetően csoportos és egyéni formában bárki számára megismerhető ez a teljesen biztonságos, ugyanakkor rendkívül ergonómikus mozgásforma.

A BodyBalancePilates® a testtartás korrekciójával, az ízületek biztonságos átmozgatásával, az izmok személyre szabható erősítésével és nyújtásával segít a kompenzációs elváltozások és a mindennapi mozgások javításában. A gerinc kiegyenesítésében résztvevő izmok erősítése, a felső és alsó végtag megfelelő izmainak erősítése és nyújtása (pl.: váll-vállöv nyitása, csípő- és térdhajlító izmok nyújtása) segít az ülő életmód, vagy krónikus mozgásbeszűkülés, fájdalom miatt felvett „kényszertartást” ellensúlyozni az egészséges és panaszmentes mindennapok érdekében. Kezdetben több alátámasztási felszínnel, a medence-törzs stabilitás megéreztetésére és gyakorlására törekvő feladatok jellemzőek, amelyek alapul szolgálnak a további feladatoknak és a végtagok szabad, könnyed és panaszmentes mozgásának is.

A PhysioVit® orvosok, gyógytornászok, edzők részére megtartott BodyBalancePilates® akkreditált, 17 kreditpontot adó képzéseinek szerves részét képezik az effektív rehabilitációs koncepcióknak.

A PhysioVit® Egészségcentrumban az BodyBalancePilates® tréningek már kombinált bérletekkel (kombinált 90 napos VIP bérlettel, kombinált korlátlan 30 és 60 napos bérletekkel), Pilates bérlettel, sportkártyával és startjeggyel egyaránt bárki számára elérhető szolgáltatások. Várunk Titeket/várjuk Önöket sok szeretettel a képzésre és a tréningekre egyaránt!

Üdvözlettel, Őri Katalin, gyógytornász, BodyBalancePilates terapeuta

BodyBalancePilates oktatói képzések folyamatosan indulnak. Részletek és aktuális időpontok itt olvashatók.

 

Szokásunknak megfelelően minden évforduló alkalmából össztűz alá vesszük az elmúlt kb. 365 napot és kiemeljük fontosabb állomásainkat. Így lesz ez most is, a cikke megírásának idején 2015. december 31-én. Mostani bejegyzésem témája 2015. januárban indult Typaldos módszerrel (Fascia Disztorziós Modell terápia - www.typaldos.info) kapcsolatos, annak eddigi viszonylag rövid, de annál bombasztikusabb hazai történetét mutatja be.

Amikor útjára indítottuk a fascia disztorziók megszüntetését célzó Typaldos módszert még nem is sejtettük, hogy az idei év sikerterápiája lesz orvosok és gyógytornászok és a páciensek körében egyaránt. Számunkra csak egy volt a sok egyéb képzés közül, amelyet szervezünk, úgy is mondhatnám, hogy egyenrangú a sorban. Illeszkedett a modern rehabilitációt képviselő szemléletünkbe, amely egész test viszonylatban szemlél és kezel, valamint a funkcionalitás oldaláról elemzi az elváltozásokat. Nem is sejtettük anno kb. egy évvel ezelőtt, hogy a módszer nem csak technikában ad újat, hanem gyökeresen más alapszemlélete még a diagnózisokról alkotott, a gyakorlatban elterjedt nézeteket - dogmáka - is megváltoztatja.

Egy új képzési koncepció mellett tehát új szemléletet is kaptunk az elmúlt 1 esztendőben a 3 modulos képzések viszonylatában. Mi ennek a következménye?

A képzés első napjaiban kisebb bizonytalanság, de annál bátrabb terapeuták a 2. modul idejére. Szinte mindenki hihetetlen élményekről számolt be a gyakorlati alkalmazást követő tapasztalatait boldogan mesélte/meséli, hihetetlen lelkesedéssel, hatalmas tanulási vágytól vezérelve és sokszor megdöbbenéssel.

Jó érzés volt látni a meglepettséget egytől egyig, amikor még a kezelést végző szakemberek sem akartak hinni a szemüknek pl. egy 10 éves állandó térdízületi fájdalom, vagy kisugárzó deréktáji fájdalom viszonylag hamar tapasztalt megszűnésekor egy Typaldos terápia után. Természetesen az új szemlélet szakmai körökben szerencsére kiválóan polarizál, állandó szakmai téma az egyedisége, az alapjainak mássága és a gyakorlatban tapasztalt rendkívüli effektivitása miatt a mai napig.

Szóval így indult a Typaldos. 2015. májusban nemzetközi szakvizsgát tettek az első magyar csoport szakemberei, ezáltal bekerülve az FDM (fascia terápia) több földrészt Japántól az Egyesült Államokig összekötő FDM gárdájába (http://fdm-europe.com/). Mi pedig, a PhysioVit a bécsi székhelyű EFDMA hivatalos magyarországi képzési centrumává váltunk.

A nagy érdeklődés miatt 2015-ben ismét elindítottuk a képzést docensünk, Markus Nagel vezetésével, miközben ezzel párhuzamosan megnyitottuk a lehetőséget páciensek és szakemberek részére egyaránt arra is, hogy közvetlenül az EFDMA szakembereitől díjmentes szimpóziumok keretében kapják az információt a Typaldos módszer előnyeit, másságát, hihetetlen nagy eredményességét illetően.

Kiváló beszélgetések, diszkussziók alakulnak ki a szimpóziumokon, demonstrációs bemutatókon. Ezzel párhuzamosan megnyílt 2015. június 1. napján a PhysioVit Rehab Akadémia, ahol elindult a Typaldos módszer referencia rendelője. Itt minden érdeklődő kipróbálhatja a fascia disztorziók oldásának nagyszerű hatásait, mielőtt képzésre jelentkezne és páciensek gyógyításában is igen intenzíven jelen van a terápia.

További fasciálisan szép napot kívánok minden olvasónak!

Üdvözlettel, Kanyó Ildikó/PhysioVit®

Kategória: Képzés

Orvosok és gyógytornászok körében 2015. év legkedveltebb képzése, illetve páciensek körében a 2015. év "csoda-terápiája" az általunk kínált Typaldos módszer (FDM terápia), amely hatékonyságának köszönhetően egyre nagyobb mértékben terjed el az országban.

A módszer minden érdeklődő számára kipróbálható a PhysioVit Rehab Akadémia referencia rendelőjében. De nézzünk kicsit a hátterek felé. Miért olyan hatékony?

A módszer a fasciaháló letapadásainak, csavarodásainak, összességében disztorziós elváltozásainak azonnali és hatékony megszüntetésére helyezi a hangsúlyt. Megállapítása szerint, a fascia elváltozások típusa megállapítható a páciens gesztikulációjából. Ahogyan beszél a panaszokról, ahogyan mutatja fájdalmas testrészét, ahogyan leírja a panaszok enyhülését, vagy éppen felerősödését stb. A listát lehetne még sorolni.

Nézzünk néhány példát, amely jól tükrözi, milyen fontos számunkra a gesztikuláció egy-egy állapotfelmérés során, a negatív panaszok, a mélyben rejtőző fascia disztorziók típusainak feltárásával, azok lokalizálásával kapcsolatosan:

1.) DERÉKTÁJI PANASZOK

  • - Anamnézis felállításakor Ön egy jól körülhatárolható vonal mentén jelzi a fájdalmat a terapeutának a lumbális gerinc két oldalán, akkor az paravertebrális Triggerband disztorzió (TD).
  • - Amennyiben a fájdalmas hely lokalizálásakor a medencétől a fenéken át a combra simít, akkor a Triggerband disztorziós (TD) lánc érintett.
  • - Amennyiben a lágyékhajlatban jelentkezik a fájdalom a Hernier Triggerpnt disztorziós lánc (HTD) érintett (Grynfelt sérv).
  • - Amennyiben Ön egy ujjal a fenék izomzatának meghatározott pontjára mutat a fájdalom lokalizációjakor, akkor Bull's Eye Hernier Triggerpont (eyHTD) disztorziós lánc érintett.

2.) TÉRDÍZÜLETI FÁJDALMAK

  • - Térd belső, vagy külsős oldalán hosszanti irányban jelentkezik a fájdalom, akkor a Triggerband (TB) disztorziós lánc érintett.
  • - Anamnézis felállításánál jól körülhatárolt relatív kis kiterjedésű területre mutat rá a Páciens, akkor az Continuum disztorzió (CD).
  • - Több fájdalmas területet lokalizálható a térdízület körül, akkor a Continuum disztorziós (CD) lánc érintett.
  • - Amennyiben Ön direkt rámutat a fájdalmas pontra és ráfekteti a kezét anamnézis során, akkor az Falt disztorzió (FD).
  • - Amennyiben Ön átfogja a térdét és így lokalizálja a fájdalmat, akkor EntFalt (enFD) disztorzió lokalizálható a fasciában.
  • - A patellánál haránt irányban jelentkezik fájdalom, akkor az EinFalt disztorziós fascialánc érintett.
  • - Amennyiben anamnézis közben ráfekteti kezét a térdére és dörzsöli, lágyan masszírozza, akkor a fasciában Cilinder disztorzió (CyD) van.

3.) LÁBFÁJDALMAK

  • - Anamnézis felállításakor Ön egy vonal mentén lokalizálja a fájdalmat a talpi boltozatnál, akkor az Triggerband disztorzió (TD) érintettségére mutat.
  • - Amennyiben egy konkrét fájdalmas pontra mutat, az Continuum disztorzió (CD).
  • - Amennyiben a lábfej dorzális részén lokalizálja a fájdalmat, abban az esetben a Falt disztorzió (FD) van jelen.
  • - Amennyiben sokat masszírozza a lábfejét, mert csupán az csökkenti a fájdalmat, a Cilinder disztorziós (CyD) lánc érintett.

TYPALDOS=GARANTÁLTAN HATÉKONY MÓDSZER A BETEGKEZELÉSBEN!

Továbbképzéshez tartozó tájékoztatók orvosok, gyógytornászok számára:

Gyógykezelésekkel kapcsolatos információk páciensek számára:

 

Orvosok és gyógytornászok körében 2015. év legkedveltebb képzése. Páciensek körében a 2015. év "csoda-terápiája" a Typaldos módszer, amely kipróbálható a PhysioVit Rehab Akadémián!!!

kedd, 26 Augusztus 2014 14:00

Fascia Release Terápia

Testünket behálózó fascia rendkívül rugalmas és elasztikus eleme a kötőszövetnek. Átöleli, becsomagolja a szerveket, formát képez, védelmet biztosít, tartást ad, idegek, erek, nyirokutak számára pályákat biztosít, vagyis jól adaptálódó hálózatot hoz létre testünkben. Fascia hálózat biztosítja, hogy a kívánt fizikai teljesítményt meg tudjuk valósítani.

A fascia, a Fascia Release Terápia jelentése sok ember számára teljesen ismeretlen. Amennyiben a fasciát helyesen tréningezzük, egyben védjük izomzatunkat a sérülések kialakulásától. A kötőszövet védelme, sérüléseinek prevenciója szerencsére az egészséges életmód, a fitness és a rehabilitáció területén egyre hangsúlyosabb szerepet kap.

Legyen szó izomsérülésről, csonttörésről, szalag szakadásról, zúzódásról, rándulásról, vagy egyszerűen "csak" alig észrevehető végtaghossz különbségről stb. a testet ezek az elváltozások természetes egyensúlyi helyzetéből elmozdítják, ezzel pedig a fascia hálózatot is megterhelik. Ott bekövetkező spazmusok, vagy az immobilizáció miatt létrejött struktúra átalakulás rendkívül megváltoztatja, vagyis megvastagítja a fasciát. Annak fájdalomérző képessége nő, merevebbé válik, elaszticitásából sokat veszít, ez pedig hatással van a fascia által körül pólyázott harántcsíkolt izomra, a bőr alatti kötőszövetre is. Abban spazmus ezáltal pedig fájdalom keletkezik.

Kötőszövet alapvető építő kövei a kollagén és a víz. Strukturális fehérje, a kollagén szakítószilárdságáról ismert és védelmet biztosít. Ugyanakkor memóriával is rendelkezik. A proprioceptorok a test fasciális struktúráiban találhatók. Izomorsók és Golgi-ínreceptorok, Pacini- és Golgi testecskék a szalagokban, ízületi tokban biztosítják a poszturális tónust és a szükséges alkalmazkodást a külső erők hatására bekövetkező testtartás változásnál.

Izmok ebben fontos szerepet játszanak. Szabad idegvégződések, mint pl. fájdalom receptorok nagy számban találhatók a fasciáknál. Sok szerző megemlíti, hogy a fasciáknak emlékező képessége van. Meghatározott mozgásminták, trauma, sérülés fasciális szinten raktározódik. Kötőszövetnek lenyűgöző alkalmazkodó képessége van, vagyis mindig alkalmazkodik az új körülményekhez. Így a kollagén változhat, igény szerinti hosszúság, ellenálló képesség és csúszósságtól függően. Továbbképzésen elsajátítható tréningprogram dinamikus jellegéből adódóan kiválóan optimalizálja a kötőszöveti struktúrák eltéréseit, a mobilitást visszaadja, a tónust változtatja, elaszticitást növeli, ezáltal pedig az érzékenységet, fájdalmat csökkenti.

Valóban elérjük a fasciákat szükségünk van egy eszközre (henger, labda, illetve a terapeuta keze), mely biztosítja számunkra a mélyre hatoló nyomást. Eszköz segítségével, vagy a terapeuta keze által is jól tapintható letapadásokat rendkívül hatékonyan fel tudjuk oldani, ezáltal pedig az izom normális funkciója, rugalmassága, illetve egyéb kötőszöveti elemek fiziológiás működése hamar helyére kerül. Előny, hogy a kezelésnél alkalmazott nyomás erősségét a páciens önállóan tudja szabályozni, ezáltal elkerülhető a fájdalmat fokozó spazmusok kialakulása. Ma már az élsportban, a hobbi sport területén és a rehabilitációban egyaránt elengedhetetlen szempont a független fasciahálózat kezelése, amely a legújabb kutatások szerint sok fájdalom igazi kiváltó oka

 

Információ kérése érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

 

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.