+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: futás

Belegondoltál már abba hogy mekkora terhelés nehezedik a bokacsontjaidra álláskor, vagy mekkora húzóerővel bírkózik meg az Achilles inad mikor futsz a busz után? Egy 2000-ben közzétett kutatásban (*2) pontosan ezeket vizsgálták. Gyaloglás esetén testsúlyunk 5,4-szeresét , futás során pedig a testtömegünk 11,1-szeresét viseli a sarokcsontunk. Az Achilles inunkat futás során akár a testsúlyunk 7,7-szeresének megfelelő erőhatás is érheti. Habár testünk ekkora erőkkel is elír, mégis megsérülünk időnként, ez alól az életvitel szerűen mozgó edzők sem kivételek.

A legújabb cikkünk is egy ilyen sportoló esetét mutatja be. Addig tűrte fájdalmait, sérüléseit, míg azok komolyan el nem kezdték zavarni a hétköznapi életben.

Sportolónk "kálváriája" 3 évvel ezelőtt kezdődött, mikor heti többször futott 10 kilométereket. Az egyik ilyen futás után fájdult meg a jobb sípcsontjának elülső-külső oldala. Panaszai elviselhetőek voltak, csak akkor csökkentette a távot 3-4 km-re amikor már mindkétoldalivá vált a panasz. Nem sokkal később erős deréktáji fájdalmak jelentkeztek nála, melynek kivizsgálása során az ágyéki 4-5. porckorong kiboltosulását találták. Habár Brinjikji W *1  2015-ös kutatása szerint a 30 évesek 40%-ánál tünetmentesen van jelen discus protrusio, megjelenését az előző sérülések következtében létrejött kompenzáló járás és futáskép provokálhatta. Sajnos itt nem értek véget a sérülések, a jobb vállát rántotta meg egy balszerencsésen kivitelezett emelés során. Első alkalommal erőteljes (VAS 7) húzó, feszítő égető fájdalmakkal jelentkezett nálunk, nem tudott már egyáltalán  futni, de már a hétköznapi munkában is korlátozottá vált.

A deréktáji és vállpanaszok gyakran mutatnak összefüggést. A probléma teljes körű, hatékony kezeléséhez több oldalról érdemes vizsgálódni. Ha például valaki derékfájdalmakkal küzd, meg fog változni a testtartása, azonnal felvesz egy védekező úgynevezett antalgiás tartást, mely során igyekszik úgy mozdulni hogy tehermentesítse a sérült részeket és elkerülje a fájdalmat. Ezzel megváltozik a mozgás minta, a test máshogy terhelődik, mely a mozgás szervrendszer különböző részein kialakult túlterheléséhez, sérüléseihez vezethet. Így akár egy rakodás során könnyebben meghúzhatjuk a vállunkat. 

Ha  a lumbális szakaszt érintő kötőszöveti sérülés nem gyógyul megfelelően és a feszülés ott marad, az tovább terjedhet a kötőszöveti láncokon mind a környező mozgás szervrendszer mind a belső szervek irányába, ahol további zavarokat kelthet. Ezek az apróbb feszülések általában nem okoznak azonnali panaszt, viszont hosszú távon nagyobb problémákhoz vezethetnek. Például a folyamatosan előre húzott vállnál megrövidülhetnek a mellizmaink mely alagút szindrómát létrehozva nyomás alá keríti az alatta átfutó idegeket, ereket ami hosszú távon izomgyengeséghez, zsibbadáshoz is vezethet. 

A mozgás-légzési minta megváltozása kihat a belső szerveink mozgástartományára és mozgásminőségére  így a működésükre is. Így lehet összefüggés egy derék és váll körüli fájfalom és a gyomorproblémák, például reflux között is. Mikor kezelünk a kötőszöveti sérülések regionális terápiája mellett megcélozzuk a létrejött kompenzációkat is, úgy hogy a teljes test egészében tudjon hatékonyan gyógyulni, felkészülni az őt ért terhelésekre.

Így tettünk ebben az esetben is. Mozgásszervi állapotfelmérést követően felállítottuk a kezelési tervet, melyben megállapodtunk  az alkalmazott terápiákról, otthoni házi feladatokról.  A lökéshullám, Medical Flossing, kinesiotape terápiával, gyógytorna gyakorlakklal kiegészített kötőszöveti terápia (FDM),  azonnali, páciensünk által nem várt mértékű sikereket hozott. Azóta újra fut, derékfájdalma, vállpanaszai megszűntek, jelenleg rehabilitációs trénernek tanul. 

Hivatkozások:

*1:Systematic literature review of imaging features of spinal degeneration in asymptomatic populations. Brinjikji W, et al. AJNR Am J Neuroradiol. 2015.

*2: Medicine & Science in Sports & Exercise. 32(3):627-634, MAR 2000 Calcaneal loading during walking and running VIRGINIA L. GIDDINGS; GARY S. BEAUPRÉ; ROBERT T. WHALEN; DENNIS R. CARTER

 

Cikket írta: Gálfi Lotti, gyógytornász, sportfizioterapeuta

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

Az utóbbi években ismét egyre divatosabb sporttevékenységgé vált a futás. Nem csoda, hiszen egy remek sport, amelynek számos pozitív hatása ismert. Bármikor, bárhol, bárki nekiállhat futni kortól és nemtől függetlenül, egy jó cipőn kívül semmi más nem szükséges hozzá, ráadásul még pénzbe sem kerül. Manapság egyre többen próbálkoznak félmaraton, maraton, vagy akár hosszabb távok teljesítésével mindenki próbálja feszegetni a saját határait.

Érdemes azonban tudni, hogy mint az élet számos más területén, itt is fontos a fokozatosság betartása. Azonban ha ezt az elvet követjük, sajnos akkor is előfordulhat, hogy előbb-utóbb panaszok jelentkeznek testünk valamely pontján. Ezek hátterében állhat a túlterhelés, a nem megfelelő technika, egy-egy még nem "betaposott cipő", korábbi sérülések maradványai, egyoldalú testtartásból eredő szöveti letapadások, átalakulások, aszimmetrikus terhelések, esetleg akut sérülés (pl. rándulás).

PhyDoArt® RunSport programja többféleképpen alkalmazható, lehet megelőzés céljából, vagy már kialakult sérülések kezelésére.

Egy rendszeres futó, triatlonista biztos, hogy élt már át kisebb-nagyobb sérüléseket. Sőt bizonyára az is előfordult már, hogy emiatt ki kellett hagyni hosszabb-rövidebb ideig az edzéseket. Ugyanakkor sok futó talán egész nap a munkahelyén ülő munkát végez, mely a futással ellentétes terhelést biztosít a mozgás szervrendszer számára, más jellegű adaptációra kényszerítve az ízületeket, izmokat, a kötőszöveti hálót. Itt számunkra a kötőszöveti elemek, az ízületek, az izmok és inak működésének optimalizálása, a helyes egyensúly visszaállítása (ülő munka vs. futás), a futás közbeni terhelésre felkészítése kiemelt jelentőségű.

A Rehab Akadémián megforduló futóknál, sportolóknál gyakran találkozunk nyak, váll vagy deréktáji fájdalommal, porckorong bántalmakkal, melyek külön-külön speciális rehabilitációt igényelnek. Mindezek az elváltozás kiváltó okának és következményeinek megfelelő mozgásmintákkal, izmok, inak, kötőszöveti elemek erősítésével és lazításával, helyes testtartás és egy optimális terhelésmegoszlás kialakításával megelőzhetőek.

"Sportorvosom 6 hónap után azt mondta, ne fussak többet. Elkeseredésemben az interneten keresgélve találtam rá a PhysioVit-re. Már az első kezelésnél elindult érezhető javulás, most pedig már ott tartok, hogy végre a futás örömeit élvezhetem fájdalmak nélkül." Zsófia

PhyDoArt® RunSport programja nem csak a megelőzésben nyújt komplex segítséget, hanem a már kialakult sérülések, operációk utáni korai, vagy késői rehabilitációban, sportrehabilitációban is. Korábbi traumából visszamaradt sérülések szintén egy kiemelt és komplex szerepet játszanak nálunk egy-egy egyénre szabott sportrehabilitációs terv, edzésterv kialakításában, levezetésében. Rendszeresen arra törekszünk, hogy egy sérülés kialakulása után a lehető leghamarabb el tudjuk kezdeni a rehabilitációt, hiszen a szövetek szemszögéből nézve minden egyes nap késés, negatív szöveti átalakulások esélyét hordozza magában.

Amennyiben azonban a sérülésspecifikus edzés és kezelés egyénre szabott formában időben kezdetét veszi, minimalizálni tudjuk a rehabilitáció idejét. PhyDoArt® RunSport program egy személyre szabott, tervszerűen összeállított mozgásprogram egyéni, sportspecifikus célokkal, azok megvalósításával. Alkalmazható sérülések megelőzésére, kezelésére, a teljesítmény növelésére, fokozására nemtől, életkortól, életmódtól függetlenül egyaránt. Alkalmazható különböző krónikus, degeneratív felborult terhelésmegoszlás, izomegyensúly normalizálására, helyreállítására is.

A program menete, főbb lépései:

  • Állapotfelmérés
  • Speciális tesztek, mérések
  • Problémák lokalizását követően edzésterv, terápiás terv felállítása.
  • Terápiás terv kivitelezése, beleértve az akut panaszokat, sérüléseket, illetve a kiváltó okokat egyaránt.
  • Problémától függően sz.e. külső terepen tréning elemek.
  • Eredmények értékelése.
  • Napi edzésterv terhelésspecifikus egyeztetése.

 

PhyDoArt RunSport program 18900 Ft/alkalom. Szolgáltatásaink árairól bővebben itt olvashat...

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

csütörtök, 15 Szeptember 2016 15:12

Fusson tovább…!

Az utóbbi években egyre divatosabb a futás. Nem csoda, hiszen egy remek sportról beszélünk, aminek számos pozitív hatását ismerjük. Bármikor, bárhol, bárki nekiállhat futni kortól, és nemtől függetlenül, egy jó cipőn kívül semmi más nem szükséges hozzá, ráadásul még pénzbe sem kerül.

Manapság egyre többen próbálkoznak félmaraton, maraton, vagy akár hosszabb távok teljesítésével és részben a felkapott futóversenyek hatására, mindenki próbálja feszegetni a saját határait. Érdemes azonban tudni, hogy mint az élet számos más területén, itt is fontos a fokozatosság betartása. Azonban ha ezt az elvet követjük, sajnos akkor is előfordulhat, hogy előbb-utóbb panaszok jelentkeznek testünk valamely pontján. Ezek hátterében állhat a túlterhelés, a nem megfelelő technika, de egy addig nem ismert, de már lappangó probléma is, ami a futás hatására bukkan csak elő.

Mit tudunk tenni ilyen helyzetekben?

Sokan azt gondolják, nincs mese, abba kell hagyni a futást, vagy beletörődni a fájdalomba. Ez azonban nem így van. A legtöbb esetben nem kell felhagynunk a sporttal, és megszüntethetjük a panaszokat, illetve megelőzhetjük a komolyabb bajt.

Sajnos sokan tapasztalják, hogy futók körében a leggyakoribb problémák közé tartozik a comb külső részének fájdalma, a térdfájdalom, a lábszárban jelentkező fájdalom, a talp és a sarok fájdalma.

A sérülések, és a hosszútávú problémák megelőzése szempontjából a futócipő kiválasztásán kívül lényeges a helyes technika elsajátítása, és a minden sport alapját képező jó törzsizomzat, illetve a megfelelő regeneráció elősegítése. Mindebben hasznos segítséget, tanácsokat nyújthatnak gyógytornászaink.

Az izmok regenerációjának elősegítésében, az izomfeszesség oldásában, a keringés javításában fontos szerepe van a masszázsnak, illetve az ún. SMR hengereknek, SMR tréningnek, melyet kipróbálhat Egészségcentrumunkban. A már meglevő panaszok hátterében számos ok állhat. Ezek feltérképezéséhez, és kezeléséhez mindenképpen szakember segítsége szükséges. 

A PhysioVit Rehab Akadémián a leghatékonyabb terápiás módszerekkel igyekszünk megszüntetni a panaszokat, hogy könnyedén folytathassa az aktív életvitelt.

Keresse gyógytornászainkat, és fusson tovább….!

Sport és különösen futás közben egész testünk mozgásban van és mindezt viszonylag kevés kiadással, bármilyen speciális felszerelés nélkül tehetjük meg. Más sportágakkal ellentétben még partnerre sincs szükségünk, csak egyedül egy pár helyesen megválasztott futócipőre. Egész testünk mozgásra van késztetve. Lehetnek betegségeink, mint pl. diabetes, Alzheimer, túlsúly, vagy akár depresszió- a futás egészségesebbé tesz. Sok embernek nehezen sikerül a benne lakó lustaságot legyőzni és elkezdeni, de pár hét után már minden sokkal könnyebben megy és örülünk, hogy testileg, szellemileg, lelkileg is „lendületben” vagyunk. Biztosan jön kb. 2 hét múltán valami, ami próbál visszavetni, de rengeteg oka van, hogy folytassuk amit elkezdtünk. Nézzünk ezekből néhányat!

Bele is vághatunk…

A szöveg olvasását követően bizonyára sokan azonnal el is kezdenének futni, főleg akkor, amikor már megízlelték a futás által kiváltott endorfinok okozta élvezetet. Természetesen az edzetlenebb futóknak javasolt nem egyből 30 percet egyben lefutni. Adjunk magunknak 6-8 hetet és tűzzünk ki célt, amit nem vesztünk szem elől annak érdekében, hogy mindig legyen elég motivációnk továbbcsinálni.

Futni mindenhol lehet…

A jó az, hogy futni mindenhol lehet. Nem számít, hol vagyunk, hegyekben, tengerparton, erdőben, még egy üzleti utazás során is van lehetőség futásra. Ezenkívül további jó benne, hogy megismerhetjük a környéket és ha még rossz időben is futunk, pl. szemerkélő esőben, egy zuhany után egészségesnek és ébernek érezzük magunkat. Továbbá sok embernek van rossz kedve, mikor reggel az időjárás nem olyan, mint ahogy kívánják. Ha valaki reggelente az időjárás ellenére is már túl van egy futáson, frissnek, erősnek érzi magát és általában jó kedvvel indítják a napot.

Testsúlyellenőrzés…

Ahogy öregszünk, észrevesszük, hogy testsúlyunk „problémává” válik. Sokaknál már a 40. életév előtt következik be változás a testben. Futással megelőzhetjük ezt, vagy helyes irányba is terelhetjük. És ha még emellett 1-1 kalóriát elhagyunk, formában is maradhatunk. A szigorú diétákkal szemben futással megelőzzük a jojó- effektust és megvédjük testünket az ilyen testsúly ingadozásoktól.

Öntudaterősítés…

Nagyon jó érzés, amikor tudatosan egy célt elérünk. Egy szakaszt megtenni, akadályokat leküzdeni. Amikor a célt, amit pár héttel ezelőtt kitűztünk, valóban elértük olyankor egyszerűen hihetetlennek érezzük magunkat és ezt a sikert más dolgokba is átültetjük. Persze a hétköznapi nehézségek és kihívások mindig ott lesznek, de szabadabbnak érezzük magunkat és talán máshogy kezeljük a kihívásokat. A futás kisegíthet a depresszióból és támogatóan hat. Természetesen depresszió esetén nem elhanyagolható kezelőorvossal, vagy terapeutával való bizalmas beszélgetés.

Kapcsolatok kialakítása…

A rendkívül barátságos futóközösségek segítenek zárkózott és szégyenlős embereknek is ’előbújni a barlangjukból’, ezáltal segítve kapcsolatok kialakulását. Egy futócsoportban mindenkinek van célja és mindenekelőtt kedve is a futáshoz. Munkahely, valamint szociális helyzet nem játszik szerepet ebben, hiszen a közösségekben munkásember együtt fut a vezérigazgatóval. Futás közben mindenki egyenlő és akik nehezebben nyitnak új emberek felé, egy csoport futó között könnyebb dolguk lesz.

Időt szakítani, „szabadságot” kivenni, stresszoldás…

Manapság sokan stresszben vannak, már azt se tudják, hol a fejük és emellett túl kevés időt fordítanak saját magukra. Akár egy édesanya a gyermekeivel, akár nők/férfiak naponta 10- 12 óra munkával. Legyen hetente néhányszor egy kis „szabadsága” saját magával, a futócipőivel és a természettel foglalkozni. Csak egy óra és kitisztult fejjel, újra frissen vissza a munkába. Stresszt pozitív energiává alakítani, legyen az negatív vagy pozitív stressz! Ez a fontos. Genetikai kódolásunk úgy van tervezve, hogy mozgunk. És ha ezt egy fárasztó nap után tesszük futás által, egészséges egyensúlyt teremtünk. Ezzel is védve magunkat a kiégéstől. Kimerültségi állapot ellen a legjobb megelőzés a futás, tartják a szakemberek.

Bízunk benne, hogy az Önök kedvét is meghozta ez a nagyszerű testmozgás! Sportosan szép futónapot kínánunk minden kedves olvasónknak!

Medical Flossing célja és kialakulása

Ralf Blume kollégámnál - aki maga is gyógytornász és a Hannover 96 Futballclub rehabilitációs részlegének vezetője - 2014. tavaszán jelent meg erős vállfájdalom és mozgásbeszűkülés. Nem volt olyan terápia, mely segített volna, így Ralf további terápiás lehetőségek kutatásába kezdett az interneten. Így talált rá Dr. Kelly Starrett amerikai gyógytornászra, aki feleségével egy, a „funkcionális tréning” alapjaira épülő edzésformákat kínáló fitneszterem tulajdonosa. Emellett ő a „Légy hajlékony leopárd” bestseller írója, mely könyvében az úgynevezett Voodoo Flossing, végtagokon használható nem specifikus ízületi alkalmazásáról ír. A módszert alkalmazva a sportoló közvetlenül beköti az érintett régió izmait, ízületeit, majd átmozgatja a területet, hogy ezáltal jobb mozgáslehetőséget és fájdalomcsökkenést érjen el. Ralf belevetette magát a terápiába, kipróbálta és sikerrel járt. Két hét „flossing” után fájdalommentessé és teljessé váltak vállízületi mozgásai. Így született meg az ötletünk, hogy az eredetileg specifikálatlan Voodoo Flossing módszert egy indikáció szerint alkalmazható, különböző speciális felhelyezési technikákat átfogó módszerré továbbfejlesszük. Így indítottuk útjára a Medical Flossingot (MF). Tapasztalatunk szerint a módszer megfelelő a különböző eredetű mozgásbeszűkülések, a mozgásszervrendszer akut és szubakut sérüléseinek és a régóta fennálló ízületi vagy izomeredetű problémák kezelésében. A Medical Flossing (továbbiakban MF) terápiát már sokféle területen alkalmaztuk, például fiatal atlétáknál sportsérülés esetén, vagy akár térdprotézis beültetésén átesett betegeknél, és sok pozitív tapasztalatot gyűjtöttünk.

Minden alkalmazás egyedi, individuális

Ahogy az okkúziós tréning (továbbiakban OT) esetében, az MF során is segédeszközre van szükségünk a végtag tekercseléséhez. Ehhez egy 5 cm, 2,5 cm, vagy 7,5 cm széles rugalmas latexszalagot használjuk. A különbség az OT alkalmazásával szemben, hogy az OT főként a hajlatokban (lágyék, hónalj), míg az MT terapeuta szélesebb kiterjedésű területen alkalmazza a kompressziót.

A Medical Flossing a szöveti tónus normaliázására törekszik.

Az MF célja nem a hypertrophia, mint OT esetén, hanem egy jobb, fájdalommentes mozgathatóság. A latexszalag a rugalmas nyomáson és a mozgás során fellépő nyíróerőn keresztül fejti ki hatását, ezáltal tud gyorsan változni a feszülés mértéke a szövetben. Így képes az MF terápia nagyon jól normalizálni a tónust, különösen az izom és kötőszöveti rendszer tónusát. A Flossing-szalag súrlódása stimulálja a mechanoreceptorokat (nyomásra érzékeny receptorok), mely gátolja a nocicepció (fájdalomérző receptorok) továbbítását a gerincvelőhöz. Az MF nyomással és húzással dolgozik, ezzel befolyásolva- mint minden más technika, mely a ezen a módon a szöveteket stimulálja- a mechanotranszdukción keresztül a sejtszintű folyamatokat. Ezáltal a mechanikus jel átalakul biokémiai jellé.(1-3)

A Voodoo Flossing továbbfejlesztésének érdekében különböző felhelyezési technikákat dolgoztunk ki, az indikációnak megfelelően különböző nyomáserősséggel és felhelyezéssel (lásd esettanulmány).

Három hatásmechanizmus érvényesül

A fiziológiás hatásokat, melyek az OT esetében az izmokban biokémiai téren érvényesülnek, ugyanúgy az MF is hasznosítja. A szalag anyagán, a külsőleg keletkező nyomáson, és a kohéziós erőn keresztül, mely a bőr és a bőr alatti kötőszövettel jön létre, az aktív és passzív mozgások során véleményünk szerint három további hatás is érvényesül, melyeket edzésmódszertanból ismerünk: szivacshatás, kinetic resolve és a subcutan irritáció. Ez a három effektus kihat a nyirokrendszerre, a myofasciális és a vegetatív rendszerre:

  • Megfigyeléseink alapján a „szivacshatás” a szövetek erős nyomásának következtében lép fel. A vénás visszaáramlás szinte teljesen akadályozott, az artériás áramlás sokad részére csökken, mint OT esetén is. Így az extracelluláris szöveteket, az izomsejteket és az endomisiumot szinte „kifacsarjuk”, hogy a nyirokanyag, a salakanyag a nyirokkeringés segítségével elszállításra kerülhessen. A Flossing- Band eltávolítását követően hyperaemia keletkezik, s ezáltal az extracelluláris részek, az izmok és a kötőszövetek folyadék és energiaellátása (oxigén, ATP, hormonok) javul. Az MF technika a „szivacshatáson” keresztül biztosítja a synovia visszaszívását az ízületben, amellyel segíti az ízületen belüli szövetek tápanyagellátását. Ez a hatás mindenekelőtt az akut sérülések utáni duzzanat esetén nagyon hatékony segítség.
  • A kinetic resolve a myofasciális rendszerre adott mechanikai hatást írja le. Szerintünk az MF képes a mozgásbeszűkülésekért és a csökkent neurovaskuláris áramlásért felelős inter- és intrafasciális crossslinkek – azaz keresztkapcsolatok – feloldására. Az MF technika alkalmazása során a szöveti rétegek és a bőralatti kötőszövet elmozdul egymáshoz képest, ahogy a szomszédos izmokhoz, csontokhoz és ízületekhez képest is. Ez a crosslinkek fájdalmas áttöréséhez vezet, ami hozzásegít a bőr alatti kötőszöveti rétegek, és közvetve a korlátozott ízületek mozgásának javításához is.
  • A fájdalomcsillapításban a legfontosabb szerepet a bőr alá futó impulzusok (subcutan irritáció) töltik be. Ennek elméleti hátterét a „gate-control-elmélet” biztosítja (5). Ahogy már sok más technika kapcsán ismeretes, a mechanoreceptorok ingerlésén keresztül nyomás-, és mozgásimpulzusok segítségével egy nociceptív gátlást érünk el a gerincvelő szegmentális hátsó szarvában. Az MF ezt a hatást a szalaggal kiváltott nyomáson és a mozgás során a bőrön keresztül érvényesülő húzóerővel éri el.

 A terapeuta egyénre szabottan alkalmazza a nyomást, magát a felhelyezést, ahogy a kapcsolódó mozgást és a kiegészítő kezeléseket is, és ezáltal változtatja a „szivacshatás”, a kinetic resolve és a bőr alá futó impulzusok hangsúlyosságát.

A kezelés fájdalmas

Az MF jól beépíthető a gyógytorna, a manuálterápia és az oszteopátiás kezelésekbe. A módszer esetenként igen fájdalmas. Gyakran a kezelést követően haematoma, csalánkiütés vagy hasonló következmények mutatkoznak. Emiatt ajánlott a pácienseket felvilágosító és belegyezésüket kérő betegtájékoztató. Ez nem kifejezetten muszáj, de szakszerű kiállást mutat. A legfontosabb minden esetben a pácienst felvilágosítani az esetleges következményekről.

Mivel az MF használata során a nyirokrendszer fokozott terhelésével kell számolnunk, így mindenek előtt a nyirokdrenázs ismereteit használjuk fel a kontraindikációkkal kapcsolatban. A malignus folyamatok (tumorrecidíva, metastasisok), az akut gyulladás és a trombosis, ahogy a kardiális dekompenzáció (szívelégtelenség) is az abszolút kontraindikációk közé tartoznak, teljesen kizárják a kezelés lehetőségét. A relatív kontraindikációk közé tartozik a krónikus gyulladás, láz, hypotonia, a pajzsmirigy működési zavarai, várandósság és az asthma bronchiale. A nyílt sebek, az égési sérülések vagy más bőrelváltozások szintén a relatív kontraindikációk közé sorolandók. A Flossing-szalag felhelyezését a terapeuta minden esetben a kísérőbetegségek ismerete és figyelembevétele mellett teheti meg.

A hatékonyság igazolása

Egyik kísérleti tanulmányunk az MF hatékonyságát, fájdalomcsillapítás és a mozgásterjedelemre kifejtett hatását vizsgálja, a (szub-) akut boka- és térdproblémákkal rendelkező profi labdarúgók között. Az eredmények már elkészültek és hamarosan publikáljuk. A gyakorlati alkalmazás során már most rengeteg pozitív eredménnyel rendelkezünk különböző sérülések kapcsán. Véleményünk szerint többek között igen hasznos a

  • myofascialis disbalanszok esetén,
  • endoprotesis beültetését követően,
  • artrózisos ízületek,
  • epicondylopathia kezelésében,
  • sportsérülés – mint részleges vagy teljes szalagszakadások- és
  • krónikus lumbális panaszok kezelésére.                                                                                                                     

 

Esettanulmány: Így alkalmazható a Flossing akut myofasciális térdízületi probléma esetén

Christoph, egy 20 éves hivatásos labdarúgó kénytelen volt megszakítani a reggeli edzést, hirtelen jelentkező jobb oldali térdfájdalma miatt. Három évvel ezelőtt a jobb térd sérülése miatt – keresztszalag szakadás, medialis meniscus laesio, medialis oldalszalag részleges szakadás – minimal invasív módszerrel operálták.

A rendelőben a vizsgálat során szembetűnő mozgásbeszűkülést tapasztaltam aktív mozgás során: extensio/flexio (nyújtás/hajlítás) 0-5-110, mindkét irányban véghelyzeti fájdalommal VAS 6/10. A passzív mozgásterjedelem valamennyivel jobb volt: 0-0-120, a fájdalom flexióban VAS 9/10 és extensióban VAS 7/10. A szúró jellegű fájdalom a térdkalács elülső-belső-lábszár felőli részén (antero-mediocaudal) jelent meg, és térdhajlítással, ill. felhúzott lábbal való ugrással volt reprodukálható a panasz.

A Flossing-szalagot állásban, enyhe térdhajlításban helyeztem fel, körkörösen a térdkalács fölött és alatt. A térdkalács elülső részén, mediokaudalisan erősebb húzást - a maximális húzás kb 80%-át - alkalmazva. A terület további részein 50%-os erősségű húzással tekercseltem.

A felhelyezett tekerccsel manuálisan mobilizáltam a pes anserinus feletti szöveteket és átmozgattam passzívan a térdízületet flexio és extensio irányába. Ezen kívül Christoph 15 mérsékelt tempójú mélyguggolást és legvégül 10 db ugrást (felhúzott lábakkal) kellett, hogy végrehajtson. A Flossing-szalaggal végzett gyakorlatok során a fent említett fájdalmak nem jelentkeztek, csupán a szalag miatti dörzsölés okozott fájdalmat.

Nagyjából 2-4 perc után levettem a Flossing-szalagot és további passzív és aktív beavatkozásokat alkalmaztam még háromszor, minden alkalommal 2-4 percen át. Már mikor a tekercselést első alkalommal levettem, Christoph a térdízületben tapasztalt „megkönnyebbült érzésről” számolt be. A kezelést követően nem tudtuk kiváltani a fájdalmat. A mozgás fájdalommentessé vált mindkét irányban, a mozgástartomány, közelítve a normálishoz, 0-0-125 aktívan és 5-0-130 passzívan. Este pedig Christoph már problémamentesen tudott részt venni az edzésen.

A páciensnél egy akut myofasciális sérülés állt fenn, melyet a korábbi hegszövet felerősített vagy akár ki is váltott. Azt gondolom, hogy a kinetic resolve hatásmechanizmusán keresztül adhéziókat (letapadások) oldani tudtam. A fájdalomcsillapítás feltehetően a receptorokra és az érzékelő rendszerre kifejtett hatásnak köszönhető (subcutan irritáció). A szalag a tápanyagellátást is javította az érintett területen, ezáltal serkentve a szervezet öngyógyító folyamatait.

Medical Flossing képzésekről Magyarországon minden részlet itt olvasható.

 

Andreas Ahlhorn. Sportfizioterapeuta, gyógytornász, Fascial Movement taping és Medical Flossing instruktor

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.