+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: fascia

Ez az állapotfelmérés több részre osztható ugyan úgy, mint ahogy oszteopátiát ágakra bonthatjuk (visceralis, craniosacralis. parietalis, fascialis).
 
A vizsgálat minden esetben egy anamnézis felvétellel kezdődik, melyből nagyon sok minden ki szokott derülni. Minden korábbi sérülés és más tényezők is fontosak hiszen a testünk már az anyaméhben elkezd alkalmazkodni az őt ért ingerekhez, igyekszik fenntartani a homeosztázist, vagyis a belső környezet állandóságát. Amennyiben a testnedvek áramlása akadályozottá válik a test számára problémát fog jelenteni a külső és belső kórokozókkal való küzdelem. A sérült testrészek funkciódeficitjét is kompenzálja, mely hosszú távon másodlagos panaszok kialakulásához vezethet. 
 
Ezt követően az úgynevezett globális hallgatózási tesztet végezzük el, azaz a hallgatózást a fasciákban. A teszt során először a páciens áll, a terapeuta egyik kezét a fejtetőre másikat a keresztcsontra teszi. A tesztet álló és ülő helyzetben is elvégezzük, nyitott majd csukott szemmel. A kiértékelés során azt figyeljük meg, hogy a test merre igyekszik a fasciális feszülésén oldani a testtartás megváltoztatásával.  Fasciális feszüléseket okozhatnak például hegek, letapadások, a kikezeletlen kötőszöveti sérülés miatti feszülések tovább terjedhetnek a terhelési láncokon. 
 
Ezt követi a gerinc majd a nagyobb ízületek vizsgálata, mely során arról is képet kapunk hogy összefüggés van- e a váll, csípő probléma és a belső szerveket érintő feszülés között. Itt megnézzük hogy érinti-e zavar az ízületek mozgását, esetleg jelen van-e ízületi blokk. Az ízületi komplexumot érintő diszfunkciók jelenlétére utalhat a  mozgáspálya beszűkülése, a mozgás során, terhelésre jelentkező vagy véghelyzetben érzett fájdalom. Oka lehet szerteágazó, például:
  • mechanikai eredetű,
  • helytelen testtartás vagy egyoldalú terhelés okozta túlterhelés,
  • korábbi heg,
  • letapadás okozta diszfunkció,
  • vagy belső szervi problémák kivetülése. 
 
Ezt a zsigerek regionális vizsgálata követi. Sok panasz hátterében állhatnak, hiszen idegrendszeri összeköttetésen keresztül kihathatnak akár egészen távolra is. Például egy császármetszés hege és a térd panaszok között is lehet szoros összefüggés. A zsigerek ugyan úgy ízületeket alkotnak egymással mint csontjaink, így érintheti őket mozgásbeszűkülés, mely miatt funkciózavar alakulhat ki. Ezt pedig a szervezet próbálja megoldani a maga módján, például egy gyomor panasz esetén igyekszik tehermentesíteni helyileg amely gyakran nyilvánul meg az azonos oldali kar mozgásbeszűkülésében.
A zsigeri problémákra sok minden utalhat az adott szervet érintő funkciózavar jeleitől pl. vérkép értékek, a puffadásig, helyi diszkomfort érzetig sok minden. Az okok is pont ilyen szerteágazóak lehetnek, a terapeuta a leletek és a teszteredmények alapján jól tud tájékozódni. Az orvosi kivizsgálást igénylő problémákra, mint például heveny epehólyag gyulladás vagy vakbélgyulladás külön tesztek vannak. 
 
 A fasciális rendszer vizsgálata mellett elvégezzük a craniosacralis rendszer vizsgálatát is. A craniosacralis rendszerhez tartoznak:
  • a keresztcsont, és koponyacsontok agyi, gerincvelői folyadék termelése-visszaszívódása által vezérelt mikromozgások,
  • az állkapcsot érintő problémák is.
Ezen a területen gyakran vezet problémához koponyatrauma, fogászati beavatkozások, helytelen testtartás miatt kialakult túlterhelés, de akár éjszakai fogcsikorgatás is. A panaszok között gyakran szerepel:
fejfájás, migrén, 
állkapocs kattogása,
szem orr körüli fájdalom,
látászavar,
orr- szájnyálkahártya nedvességének zavara,
könnytermelés zavara,
fülzúgás. A halántékcsont mozgászavara okozhat mind magas tónusú sziszegő , illetve alacsony tónusú pulzáló fülzúgást.
 
A vizsgálati eredményeket minden esetben összességében értékeljük hiszen habár részekre osztjuk mégis közösen alkotnak egy egységet. Ezáltal juthatunk közelebb a kiváltó okokhoz és tudunk olyan sorrendben végig menni a kezelendő részeken, hogy azzal a testet a lehető leghatékonyabb módon támogassuk a gyógyulásban. 

 

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

vasárnap, 13 Január 2019 16:38

Fasciális Osteopathia (4x4 nap)

Mit jelent az a megnevezés, hogy "Fascia"? Erről a szövetről már Still is sok információt közöl a fontosságát, funkcióban betöltött szerepét illetően. Azonban az orvosi anatómiai irodalmakban sokszor a fascia névnek a szinonímái tűnnek fel, mint pl. takaró kötőszöveti réteg, membrán, aponeurosis stb.

Az osteopátiában a fascia egy igen előkelő szerepet játszik. Ezért fontos és alapvető szempont azt tisztázni, milyen szerepe van ennek a szövetnek szervezetünk működésében. Ez az egység és a terápia nélkülözhetetlen bázisa. Úgy is szoktuk nevezni ezt a speciális és sokoldalú szövetet, hogy egy nagy "funkcionális szerv", melynek kezelése kulcsfontosságú a gyógyuláshoz. Ez az egyetlen struktúra a testben, amely mindent összeköt mindennel.

Funkcionális szerv nélkül az ember nem életképes. A szervek nem tudják működésüket elvégezni, nincs megfelelő tónusuk, tartásuk, védelmük, információs "hálózatuk". Minden működéshez szükséges innerváció is a fasciákon keresztül valósul meg. Fasciák nélkül az erek, melyek a szervekhez futnak egymást kölcsönösen zavarnák, nyomódnának, a szerv elveszítené a szükséges "navigációját". Egy tüdő nem lenne képes felfújódni belégzéskor, így nem tudnánk oxigénhez jutni. Szív működés közben nem tudna erőt kifejteni ahhoz, hogy kipumpálja magából a vért és ezzel ellássa a szöveteket, sejteket tápanyaggal, oxigénnel stb.

A fasciák tehát mindenütt ott vannak és nélkülözhetetlenek a parietális terápiákban (ízületi és lágyrész technikák terén), a viscerális, a craniosacralis terápiákban, a neurológiában, hiszen a normál, fiziológiás cirkumdukcióban. Fasciák felelősek az izom és az ízületi működésekért, az erek működéséért, az idegrendszer működéséért,  biztosítják a védelmet fertőzésekkel szemben, azaz fontos az immunrendszeri működésben is.

Mindezt áttekinteni és megérteni, a problémákat felismerni és hatékonyan kezelni az elsődleges célja a képzésnek. Fontos egy terapeuta számára mindez akkor, amikor patológiás panaszokkal, operációk utáni állapotokkal, sérülésekkel, testtartásbeli eltérésekkel, helytelen terhelési viszonyokkal, sportsérülésekkel, belgyógyászati, neurológiai megbetegedésekkel stb. foglalkozik.

Megérteni és feldolgozni, majd a működéseket megértve, az összefüggéseket meglátva a fasciák állapotának normalizálásával kezelni. Ez egy fontos feladata a kurzusnak.

 

Fasciális osteopathia képzés tartalma:

  • fasciális osteopathia alapjai, embriológia, hisztológia, fasciatudomány, anatómia és topográfia
  • Fasciális diagnosztika: fasciális tesztek, globális tesztek, regionális tesztek, specifikus fasciatesztek
  • Kezelési lehetőségek és irányok a fasciális osteopátiában.
  • Fasciális technikák testrészenként

 

 

Képzés német nyelvű, magyar nyelvre történő konszekutív követő tolmácsolással.

 

Moduláris képzés időpontjai:

  1. MODUL: 2019. szeptember 20-23. Jelentkezési lehetőség megnyitva.
  2. MODUL: 2019. november 21-24.
  3. MODUL: 2020. január 17-20.
  4. MODUL: 2020. március, vagy május (később kerül kiírásra)

 

Tanfolyam helye: 

  • BUDAPEST: PhysioVit (Helyszín változtatás jogát fenntartjuk!)

Résztvevők lehetnek: pl. orvosok, gyógytornászok. 

Tandíj:

  • HUF: 129.000 Ft/modul, PhysioVit Card/hallgatói kártya használattal leadott regisztrációkkal modulonként 29.000 Ft kedvezményt adunk, azaz 100.000 Ft/modul.
  • EUR: 416 Euro/modul,
    • Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból: "Kedvezményes képzési csomagok."
    • HUF: Tandíj törlesztése forintban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni. Bővebben a tandíjfizetésről itt...
    • Képzéshez - amennyiben a jelentkezés leadása és a képzés dátuma között min. 1 hónap áll rendelkezésre - részletfizetés is igényelhető. Részletfizetési tájékoztató...

     

    Van már PhysioVit kártyája? Tudta, hogy a kártyával képzési kedvezmények vehetők igénybe? Tájékozódjon a részletekről és igényeljen Ön is egy kártyát. A képzésre jelentkezők részére a hallgatói kártya regisztrálásra kerül és az első napon személyesen átvehető a regisztrációnál.

    Hallgatóknak kiemelendő: Magyarországon nemzetközileg elismert képzési inzétezek által biztosított Osteopathia képzés kizárólag a PhysioVit-nél található, máshol sehol (!).  Amennyiben minőségi és megbízható tudást szeretne az Osteopathia, vagy annak egyes területei (viscerális, cranialis, parietális, fasciális) esetében szerezni, fontos, hogy utána nézzen annak, hogy milyen szakmai továbbképzésre regisztrál. Továbbá a PhysioVit által képviselt minőségi és hazai környezetben is a nemzetközi trendeknek megfelelő Osteopathia ismeretek nálunk kizárólag olyan instruktoroktól kerülnek oktatásra, akiknek nem csak az osteopatha végzettségük van meg, hanem a jogosultságuk is arra, hogy oktassanak Osteopathiát, vagy annak részleteit. E tekintetben is egyedülállóak a PhysioVit Osteopathia tanfolyamai. 

    Tudta, hogy osteopathiát kizárólag olyan szakember oktathat, akinek van nemzetközi (5 éves) végzettsége és ezt követően 5 éves instruktori gyakorlata? Kiemelendő, hogy Magyarországon ezt az oktatói minőségi feltételt csak és kizárólag a PhysioVit tudja biztosítani az oktató személyét illetően.

     
Kategória: Képzések leírása

Következő szakmai továbbképzés Medical Flossing témában a Papp László Sportarénában lesz 2018. november 25-én, majd a PhysioVit Rehab Akadémián 2018. december 02-án. Részletes képzési tájékotató itt...

Képzéseinken minden esetben kiemelten fontos téma a Medical Flossing tekerések közben jelentkező fájdalom kiváltó okának, eredetének, helyének, jellegének lokalizálása. Amikor egy sérült sportoló, vagy fájdalmakkal küszködő páciens bejön a rendelőbe és elmondja panaszát, azok kialakulásának körülményeit, nekünk mindig szűkíteni kell a kört hiszen a panaszos területet viszonylag gyorsan meg kell találni.

Mindezen gyors lokalizálás érdekében szinte azonnal a szövetek analízise, a terhelési láncok, a sérülés kialakulásának formája, pillanata köré összpontosul a figyelmünk. Majd ezt követően a terhelés és a fájdalom egymáshoz viszonyított megjelenésére, arra, hogy a sportoló, a páciens hogyan mutatja be fájdalmát. A gesztikuláció elemzése is egy kiemelt szempont a Medical Flossingban és szinte minden esetben eljutunk a kötőszövethez, a fasciaháló részeihez, azon belül pedig a letapadások jellegéhez. A modern, a funkcionális szemléletű rehabilitációban nálunk, a PhysioVit praxisaiban, képzésein a fascia már 2008 óta egyre erősebben és egyre nagyobb mértékben egy központi téma. Nélkülözhetetlen. Így van ez a Medical Flossingban is.

Mindezen gyönyörű ok-okozati halmaz a képzéseken rendszeresen megjelenő egység, ahol élesben van lehetőségünk nekünk instruktoroknak is ezen funkcionalitást bemutatni a terapeutáknak, orvosoknak, hiszen a csoportokban mindig van egy-egy személy, aki már kisebb-nagyobb mozgásszervi panaszokkal jelenik meg a tanfolyamon.

Mai bejegyzésem témáját éppen ezért egy igen egyszerű és gyors lokalizálás prezentálására építem, mégpedig a Medical Flossing alkalmazására, applikációk közben végzett mozgásszervi funkcionális analízisre, mely a már gyakorlott flossingoló terapeuták számára lehet egy igen kiváló iránymutató a fasciaháló letapadásainak felismerésében.

Hogyan segíthet a gumiszalag egy patella alsó részén jelentkező fájdalom lehetséges kiváltó okának felismerésében? A tekerés a gumiszalag megnyújtásával történik, így a fájdalmas testrészt összenyomjuk. Ezzel szűkítjük a teret a bőr alatti kötőszövet, az izompólya, az erek és idegek által utat és védelmi falat képező fasciarétegek stb. között. Az elváltozásokat - ezen belül letapadást, összetapadást, csomószerű feltekeredést, húrszerű keményedést, vagy túlnyúlást - tartalmazó fasciarészek, alkalmazkodási lehetősége tovább csökkent. Ezáltal, azaz az alkalmazkodó képesség beszűkítésével azonban aktív mozgások közben pillanatok alatt megjelenik a fájdalom. Amely a letapadások jellegéből adódóan lehet pl. szúró, húr szerűen futó, kisugárzó tompa stb. Ez a fájdalom a szövetek alkalmazkodó képességének "beszorítása" miatt csak a problémás, disztorziókat tartalmazó régiókban lesz, hiszen az "egészségesebb" fasciarészek előnyösebben tudnak a térszűkülethez alkalmazkodni. Az elv rendkívül egyszerű, ugyanakkor másodpercek alatt működik.

Ezzel válik lehetővé pontszerű területekre fókuszálva a Medical Flossing alkalmazása után egy pontra, szűk területre koncentráltan a szöveti letapadást feloldani manuális technikákkal, vagy egy újabb gumiszalag tekeréssel, izomtechnikát, fasciatechnikát, mobilizálási technikákat használva.

Hogyan működik mindez akkor, amikor hosszan tartó flexiós helyzet után jelentkezik a térdízületben erős, éles fájdalom a patella csúcsi részénél, valamint izomerő gyengeségnél, emiatt átmeneti egyensúly zavar esetén? Ízületi flossing applikációban (itt megjegyezendő, hogy individuális, hiszen a szöveti letapadás mértékétől függ - lsd. képzési anyag) betekert térdízületet flosstréninggel terhelünk, ahol mindig a fájdalmat kiváltó mozgásokat kell végezni, majd figyelünk a fájdalom alakulására.

A térdízületi flexió-extenzió különféle pozíciókban a patella (térdkalács) mozgását, pontosabban alkalmazkodási lehetőségeit is befolyásolja. Amennyiben a patellával gondok vannak a fájdalom annak környékén jelenik meg. Azonban előfordulhat, hogy egy triggerpont, vagy a fascialánc egy-egy elemében jelentkezik a flossing szalag alatt fájdalom, távol a patellától, távol a fájdalom jelentkezésének helyétől (azaz a patella csúcsi részétől), csupán a kisugárzási zóna lesz a térdkalács. Például a posztero-laterális kötőszöveti lánc, vagy az antero-laterális láncolat, vagy az antero-medialis kötőszöveti kinematikus lánc stb. letapadásai sugároznak a térdízületbe. Ugyanakkor a térd környékén számos olyan triggerpont van, amely a térd fájdalmát idézheti elő antero-mediális, vagy antero-laterális területeken, amely erőteljes flexióban, hiszen irritálódik az izomcsomó. Ezáltal túlterhelődve aktiválódik. Ilyen csomók lehetnek például a musculus sartoriusban, a musculus quadriceps femoris/vastus medialisának, vagy musculus quadrisepc femoris/vastus laterálisának területén.

De ami kiemelendő a fenti példából, hogy a teret körfogatában szűkítő gumiszalag segítségével ez hamar lokalizálódik, mert a csökkent alkalmazkodó képességű pont/terület, vagy csomó jelez fájdalommal és a szakképzett terapeuta 2 perc alatt felismeri a panaszok valós kiváltó okát. Érdemes tehát ezen gondolatmenet szerint is szerteágazóan és kreatívan használni a gumiszalagot mindenkinek.

Mi a Medical Flossing képzéseinken minden esetben arra fókuszálunk, hogy a terapeuták már meglévő szakmai tudásához igazítsuk a kiváló eredeti flossing technika, azaz a Medical Flossing sajátosságait, individuális tekerési jellegét. A Medical Flossing megtanítja a szakembereket kreatívan, saját, már meglévő tudásukat mozgósítva, speciális szöveti vizsgálati trendek és a mozgásszervi diagnosztika függvényében keringésjavító, oedema (duzzanat) csökkentő, fájdalmat csillapító, nyirokkeringést tünetileg aktivizáló, nyirokkeringést szöveti lazítások útján serkentő, fasciahálót mobilizáló, szöveti diagnosztikát elősegítő és ezáltal a problémaforrás helyét lokalizáló stb... tekercselésekre szinte szünet nélkül az egy napos képzésen. A rendkívül intenzív szakmai tanfolyam minőségileg biztosítja a terapeuták számára a problémamegoldó, funkcionális gondolkodást, az orvosi flossing individuális alkalmazhatóságát bármilyen probléma esetében az indikációs lehetőségek között. Hiszen a hozzánk érkező szakembereknek már nem kell külön megtanítani az anatómiát, a nyirokkeringés rendszerét, a sebgyógyulás folyamatát, az alkalmazható tréningeszközöket, a gumiszalaggal végzett tornagyakorlatokat. Az előképzettséggel rendelkező terapeuták már meglévő képesítéssel jönnek hozzánk és ez feltételezi, hogy mindezeket már az alapképzésen megismerték és tudják, csak elő kell húzni, más megvilágításban bemutatva kell prezentálni.

A Medical Flossing 3 éve alatt egy óriási értékké vált nemzetközi szinten a képzésekben, a minőségi termékek alkalmazásánál és az innovatív sportrehabilitációban, a terápiákban is. Mindhárom területen márkanévvé vált, amely garantálja a minőséget bárhol a világon, hiszen a tanulás szabályozott és organizált rendszerben zajlik minden országban, így egységes. Köszönhetően a Medical Flossing International Team-nek.

A technikának, az eszköznek hatalmas vonzereje van, a gyógyulni vágyó sportolók, sérültek számára gyors szöveti regenerációt biztosít, a gumiszalag fejlesztésében pedig állandó jelenlétet követel meg tőlünk szakmai képviselőktől, a Medical Flossing fejlesztőitől, a technika tisztaságára figyelő, azt védelmező oktatóktól.

Vigyázat! Sajnos hamisítják! Ezért továbbra is szeretném minden olvasó számára egyértelműsíteni, mint a Medical Flossing név és koncepció egyik kizárólagos nemzetközi képviselője, hogy Medical Flossing technikával, tematikával, névvel továbbra is (2018-ban is) kizárólag csak a PhysioVit minőséget garantáló, valódi tudást és ezzel értéket adó képzésein találkozhatnak majd a téma iránt érdeklődő szakemberek. Ezekről részletek itt olvashatók.

 

Cikket írta/szerző: Kanyó Ildikó, sportfizioterapeuta, manuálterapeuta, gyógytornász

Medical Flossing Hungary/Medical Flossing International Team 2017 - A Medical Flossing márkanevet és ezzel a technikát szakmai továbbképzéseken kizárólagosan a PhysioVit képviseli Magyarországon. 

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

Az idei esztendő közepén, a nyári hónapokban már több alkalommal informáltuk az olvasókat facebook oldalunkon egy kiváló sportoló felkészüléséről, eredményeiről, az augusztusi világverseny pillanatairól és a jól megérdemelt és megnyert világbajnoki címről. Így néha-néha be is tekinthetett minden kedves olvasó Frida rehabilitációjába a facebook live csatornán keresztül. Most - az évente szokásos összegző, visszatekintő sorozatunkban - a világbajnok crossfit versenyző Frida sikereit foglaljuk össze egy témában:

Teljesítményorientált, sportspecifikus és szöveti analíziseken alapuló profi sportrehabilitáció a Rehab Akadémián.

Hatalmas kihívás előtt álltunk, amikor a magyar rendőrség kiváló sportolója, kategóriájában Európa legjobbjának számított versenyző jött el hozzánk a Rehab Akadémiára néhány héttel egy nemzetközi crossfit verseny a World Police and Fire Games 2017 előtt, ahol a tét nem kicsit volt. Hiszen egy los angelesi világverseny kezdődött augusztusban, ahol eldől, hogy Frida marad a világranglista 3. helyén, vagy legyőzi ellenfeleit és a világ legjobbja lesz a kategóriában a katonák és rendőrök részére megrendezett világméretű megmérettetésen. Azonnal egyértelmű volt, hogy minden apró tudásunkat össze kell szedni és a panaszokat viszonylag gyorsan megszüntetni, hogy a felkészülés intenzív időszakában a teljesítmény fejlesztése ne álljon meg.


Intenzív sportrehabilitációra kaptunk egy sportolót, akinek az alapvető sportspecifikus (crossfit) mozgások közben jelentkező panaszait, fájdalmait azonnal meg kellett szüntetni, hogy az ne hátráltassa őt a felkészülésben, az edzésekben. Nagy volt a tét, hiszen a világverseny ott volt a nyakunkon. Milyen szempontok szerint folytak a sportspecifikus vizsgálatok, analízisek?

  • 1.) Az első találkozás alkalmával rendkívül fontos volt, hogy megismerjük, lokalizáljuk a problémát és feltérképezzük azokat a forrásokat, melyek az edzés közbeni fájdalmakat, nehézségeket adják.
  • 2.) A másik fontos szempont volt, hogy gyorsan kell elvégezni a panaszok megszüntetését, hiszen néhány nap múlva rendkívüli terhelést kell elviselnie az izmoknak, ízületeknek a világversenyen, az intenzív edzéseken.
  • 3.) Harmadik kiemelt szempontunk volt, hogy mindent úgy kell rehabilitálni, hogy még véletlenül se csökkenjen az izmok teljesítménye, hiszen a már 2 éve folyó felkészülési folyamatot nem zavarhatja meg egy szöveti optimalizálásra törekvő, de a verseny dátumára tekintettel számunkra kevés gyógyítási lehetőséget adó versenydátum. Ez pedig a teljesítményt szintén befolyásolhatja.

Célunk volt, hogy intenzíven, ha lehet akkor 2-3 kezeléssel, kb. 1 héten belül meg tudjuk szüntetni a minőségi felkészülést akadályozó fájdalmat kiváltó tényezőket. Mindezt egész napos, intenzív, napi 8 órás rehabilitációs terápiákkal, tréningekkel a fasciaháló letapadásainak, disztorzióinak megszüntetésére irányuló terápiákkal.

Melyek voltak a teljesítményorientált sportrehabilitáció kiemelt lépései?

Az első lépés egy alapos, mindenre kiterjedő funkcionális elemzés volt egy egyedileg kifejlesztett számítógépes mozgáselemző program alkalmazásával futószalagon. A sok millió grafikonból kellett kiemelni a problémát statisztikai analízisek alapján lefuttatott elemzésekkel előre vetítve az összes funkcionális láncreakciót, rizikófaktort, amely a beavatkozások kockázati és eredményesség elemzésére vonatkozó rövid távú rehabilitációs tervek felállítását biztosította számunkra.


>>>Klikkeljen a képre a részletekért, további szöveges tájékoztatóért... <<<

Második lépés volt a kinematikai láncelemzések sorozata, eredmények kiértékelése majd a szöveti analíziseken alapuló teljesítményorientált terhelési és rehabilitációs kezelési terv kidolgozása. Ehhez több lépcsőből álló számítógépes mozgáselemzésre volt szükség (BodyScreening), majd hosszas eredmény értékelésre, a terhelési viszonyok, az ok-okozati összefüggések megértése érdekében. Ennek köszönhetően a lenti fotón is látható értékeket jelenít meg számunkra a vizsgálat és ezekre írjuk rá az egyéni sportrehabilitációs protokollokat/ programokat, a manuális terápiákat és az edzésterveket.

 

Harmadik lépésben elindult a kezelés, melyben első helyen a fájdalom megszüntetése, a mozgástartomány visszanyerése és a teljesítmény megtartása volt a cél. Elindult az első kezelés a sportspecifikus, crossfit mozgásmintáira adaptált PhyDoArt® program. Specialitásait kihasználva manuálterápiával, fascia terápiákkal (Fascia Release, FDM), gerincterápiával, lökéshullám kezeléssel és floss-tréninggel, orvosi flossing kezeléssel együtt első 3 órás beavatkozásunk azt a célt szolgálta, hogy az akut fájdalmaktól minél hamarabb, lehetőleg 2-4 napon belül szabaduljon meg a sportoló. És ezek után viszonylag hamar el is kezdődött a lenti videón is látható szabadsúlyzós sportrehabilitációs tréning.


>>>Klikkeljen a képre a videóért.... <<<

Egy intenzív, kb. 2 éves felkészülési időszak fasciahálóban bekövetkező disztorzióit kellett relatív rövid idő alatt megszüntetni, így azonnal a  PhyDoArt® beavatkozásokkal kezdtünk, több alkalommal ismételve abból a megfontolásból, miszerint minél hosszabb ideig tart, annál inkább javul a szövetek állapota, megszűnik a fájdalom forrása, rendezhető a terheléshez igazodott, de deformált kinematikai lánc, a fasciaháló. Ugyanakkor a lazítás, kezelések utáni pihentetés szintén megbonthatja a rendszeres terhelés, az edzés hatására kiépült erős, stabilizáló, az izomműködéshez optimális alapot biztosító fascialáncok rossz szituációkhoz adaptálódott rendszerét, így azonnal el kell kezdeni az optimalizált tréninget, hogy az optimális sportspecifikus alkalmazkodás megkezdődjön a szövetekben. Az első vizsgálatot és kezelést így hamar követte 3x több órás órás egymást követő napokon alkalmazott fascia release manuális terápia, illetve release és SMR oktatás majd hamar napi kettő egyre intenzívebb crossfit edzés.


>>>Klikkeljen a képre a részletekért, további szöveges tájékoztatóért.... <<<

A rehabilitációs kihívást sikerült sikerrel teljesíteni és Fridának 2017. augusztus 16-án a világranglista első helyére lépni az Egyesült Államokban megrendezett World Police and Fire Games 2017 versenyen.


>>>Klikkeljen a képre a részletekért, további szöveges tájékoztatóért.... <<<

Sikeresen legyőztük a fájdalmakat, ugyanakkor az aranyérem mellett már néhány órával a verseny után arról egyeztettünk, mikor kezdhetjük majd el az utómunkákat, a versenyen elszenvedett kisebb húzódás, kötőszöveti disztorzió megszüntetésére irányuló gyakorlatokat. Ezekről beszéljenek tovább a lenti képek és a fotókhoz csatolt linkek alatt olvasható gondolatok. Egy élmény volt számunkra is. Köszönjük a bizalmat ezúton is Fridának!

>>>Klikkeljen a képre a részletekért, további szöveges tájékoztatóért.... <<<

>>>Klikkeljen a képre a részletekért, további szöveges tájékoztatóért.... <<<

Rehabilitációs programok profi sportolók számára egyéni mozgásminták analizálása és a szöveti analízisek alapján sportrehabilitációs szakembereink által vezetve elérhetők a Rehab Akadémián! Bejelentkezés: +36 1 790 9900

Cikket írta/szerző: Kanyó Ildikó, PhysioVit Rehab Akadémia/ Sportfizioterapeuta, 2017. december 10. (Fotó: Tóth Frida/Facebook)

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

Sporttevékenységeknél - mint pl. labdarúgás, kosárlabda, kézilabda, futás stb. kapcsolatban bizonyára sok ember látott már, vagy átélt hasonlókat, amikor mérkőzés közben bekövetkező hirtelen rossz mozdulatnál létrejön a sérülés, a inverzió (köznapi nyelven szóval kibicsaklik a boka), majd az orvos, a gyógytornász, a rehabilitációs team mindent megtesz már a pályán, hogy a negatív szöveti átalakulási folyamatok megakadályozása, a gyógyulás első pillanattól történő szabályozása érdekében. Ennek alapján minden szakember olyan effektív terápiás tervet dolgoz majd ki, amely lehetőséget biztosít a modern szemléletek, technikák alkalmazására, így lehetővé válhat a mielőbbi gyógyulás. Mit tekint fontosnak a fizioterápiás protokoll a inverziós (más szóval szupinációs) traumák esetében? Pihentetést, jegelést, kompressziót, rögzítést, felpolcolást.

Vajon ez a helyes út, vagy a szöveti letapadások megszüntetése és a megfelelő időben elkezdett tréningtervek kivitelezése a gyors gyógyulás érdekében? A balesetek következményeként létrejött sérüléseknél az egyik legrosszabb, hogy olyan hirtelen bekövetkezik, hogy nincs idő arra felkészülni, tehát egy hatalmas hiba, hogy az edzéseknél a sportoló, a magánszemély nincs felkészítve a megfelelő reakciókra, illetve a fékezésekre annak érdekében, hogy minimalizálja a sérülést. Mivel a sérülések váratlanul következnek be, szupinációs irányú elmozdulás gyors, a boka laterális oldalán elhelyezkedő képletek (fascia, izmok, inak, ízületi tok, szalagok, csonthártya) olyan stressz szituációnak van kitéve, amely miatt kóros irányban reagál és átalakulások jönnek létre lokálisan. Ennek következményei a fájdalom, a mozgásfunkció romlása, szakadás esetén mozgáskiesés, melynek rehabilitációja a gyógytornász feladata. Mivel manapság már rengeteg terápia áll rendelkezésre a manuális technikákon kívül a rehabilitációs tréningekig bezárólag, így a szakemberek választási lehetősége hatalmas. Minden esetben azonban fontos az egyénre szabott, individuális és azonnal elkezdett terápiás terv kivitelezése.

Mi az inverziós trauma?

A láb lateralis (külső) oldalán található szövetek sérülése, leggyakrabban egy hirtelen, túlzott mértékű, a mozgáshatáron túli inverzió miatt, mely a következő lehet:

  • dorzálflexióval kombinált,
  • plantárflexióval kombinált,

Ezek mértéke szabja meg a szalagképletek érintettségének fokát is.

A szöveti sérülés következménye az instabilitás, fájdalom, haematoma, mozgástartomány csökkenés stb. Az első pillanatban végzett ellátás, a helyes és szakszerű ellátás megkezdése (a sérülés pillanatától számítva) fontos és nélkülözhetetlen a gyors gyógyuláshoz, hiszen a sportaktivitás megkezdése ettől függ.

Milyen terápiás eljárások ajánlottak?

Mai világunkban számos klasszikus és modern terápiás eljárások léteznek, melyek megosztják a szakmákat. Sokféle kutatás abból indult ki, hogy akut sportsérülésnél még a szokásos PRICE modell működik, mely a kulcsfontosságú pontokat foglal magában: védelem, pihentetés, jegelés, nyomás, és polcolás. Ezen beavatkozások jelentősége a szöveti analízisek oldaláról kérdőjeleződött meg, hiszen a kérdések fókuszában sokszor a pihenő idő és a mögötte rejtőző szöveti átalakulások vannak. Ugyan a PRICE számos tudományos vizsgálatban a trauma alapvető kezeléséhez tartozik, szerencsére már Magyarországon is sok szakember azon a véleményen van, hogy ennek változnia kéne a POLICE-ra.

Hogyan reagálnak a sérülésre a környező testrészek?

Egy trauma esetén a környező kötőszövetben, ízületekben is különböző deformációk jöhetnek létre, ill. ennek hatására a szövetek nem megfelelő terhelésmegoszlása miatt a szomszédos testrészekben túlterhelés és fájdalom alakulhat ki. Egy hirtelen külső erő hatására a fasciákban elcsavarodások, pontszerű kitüremkedések, kötegesedések alakulhatnak ki, illetve a környező ízületekben is kialakulhatnak különböző elváltozások a nem megfelelő terhelés miatt. A megfelelő funkció helyreállítása érdekében ezeket az elváltozásokat is kell kezelni a már említett Typaldos technika, illetve fascia-release terápia, vagy akár önmasszázs segítségével (különböző speciális eszközökkel).

 

Kibicsakló boka, azaz az inverziós trauma kezelésének fontossága, ill. a megelőzés!

  • megfelelő sporteszközök (pl.: cipő) kiválasztása (cipőváltás esetén a láb folyamatos szoktatása az új eszközhöz)
  • megfelelő futási technika/terhelés kialakítása
  • megfelelő talaj kiválasztása
  • környező izomzat (pl.: vádli/m. triceps surae) megfelelő bemelegítése (mozgás előtt) illetve nyújtása/stretchingje (mozgás után)
  • boka stabilitásáért felelős izmok erősítése
  • propriocepció/ízületi helyzetérzékelés fejlesztése (instabil felületeken)
  • sportspecifikus gyakorlatok végzése
  • kialakult fascia deformációk helyreállítása különböző speciális technikákkal vagy fascialazító eszközökkel (pl.: XBall, Fasciarolle, AchillX, SMR henger)

 

Rehab Akadémia speciális PhyDoArt® RunSport programja egy sportspecifikus, egyénre szabott rehabilitációs és prevenciós koncepció kifejezetten futók részére. Részletek itt...

szerda, 13 Július 2016 00:36

Mi is a fascia? Legfontosabb érzékszervünk?

A fascia szó szerint formát ad testünknek, fejünktől lábujjainkig összetart minket, és fontos feladata van, az érzékelés. Ez a kollagéndús, szakadásnak ellenálló, szalagszerű szövet körülveszi az agyat, csontokat, izmokat, valamint az egyes izomrostokat, és a belső szerveket is összefogja.

Régebben a fascia kapcsán majdnem mindig a cellulitről volt szó, alábecsültük és alig vettük figyelembe. Mára már megállapították, hogy ennek a vékony, erős, inas hártyának sokkal nagyobb befolyása van testünkre. Kutatók időközben az egyik legfontosabb érzékszervnek is mondják, ahol receptorok és idegsejtek vannak nagy számban jelen.

Miért tapad le a fascia? Hogy tapadhat le?

A mozgás a legfontosabb, amit azért tehetünk, hogy a fascia erős, ugyanakkor rugalmas maradjon. Ellenkező esetben, rendszeres mozgás nélkül letapad és megkeményedik a szerkezete, ezáltal a mozgás korlátozódik. A fascia letapadás a leggyakoribb oka a panaszoknak a nyak, a váll, és a hát, illetve az alsó végtag területén. Ez főleg abban az esetben gyakori, ha valaki ülőmunkát végez. Ha az izomrostok már nem olyan hajlékonyak, az ott futó idegek elnyomódnak és fájdalmat érzünk. A túlterhelés is károsíthatja a kötőszövetet, pl. a golfkönyök, teniszkönyök sem más, mint sérült és/vagy krónikus fasciaelváltozás.

Hogy függ össze a stressz és a fascia?

Stressz is vezethet letapadásokhoz, ugyanis hormonok aktiválódnak. A szövet csak akkor lazul el újra, mikor a külső nyomás elmúlik. Az egész rugalmasságunk elveszik krónikus stressz esetén, mobilitásunk csökken, és mindennek következménye tartós feszülések, lemerevedések és fájdalom. A jó hír azonban van, mégpedig, hogy nem kell tétlenül és reménytelenül tűrni ezt, hanem tudunk ellene tenni.

4 tipp a fájdalom megelőzésére és/vagy gyógyítására

  1. Mozogjon lehető leggyakrabban, és figyeljen állapotára!
  2. Stresszes időszakban pihenjen sokat, tartson rövid szüneteket! A fascia masszázshengerrel (SMR tréning) jól kezelhető, így a letapadásokat, merevségeket az izmokban oldja, regenerálódását segíti. Válasszon hengert a fájdalomküszöbéhez megfelelően! Fájdalomra érzékeny: puhább henger fájdalomra kevésbé érzékeny: keményebb henger.
  3. A gimnasztika,  jóga, pilates, tai chi dinamikus módon erősítik a fasciát.
  4. Keressen erre specializálódott terapeutát, a fájdalom megszüntetés céljából!
1. oldal / 2

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.