+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: edzés

csütörtök, 27 Július 2017 12:45

Személyi edzés - Speciális tréning kondigépekkel

Mikor ajánlott az orvosi tréning terápia és személyi edzés? 

Amennyiben eredményes személyi edzésekre vágyik, ugyanakkor ízületi- és izomfájdalmak miatt nem tudja, hogyan kezdjen hozzá, akkor pénteken, szombaton, vagy vasárnap igénybe vehető szolgáltatásainkat kifejezetten Önnek ajánljuk! Mindez korrektív tréningek és a PhyDoArt® egészségprogramok keretében egyénre szabottan elérhető az Ön számára profi szakembereink által vezetve, aki ötvözik a gyógytornát és a személyi edzéseket egy személyben.

Manapság a fiatalabb és idősebb korosztály körében is egyre jobban elterjed a konditermi gépek, súlyok használata. A súlyok, erősítő gépek beépítése a gyógytornába, a rehabilitációba, a korrektív tréningbe egy új lehetőséget ad számunkra a különféle funkciók fejlesztéséhez. Ezen edzésforma több szempontból is előnyös a megfelelő izomzat, terhelhetőség kialakításának szempontjából.

Fontos megjegyezni, hogy ajánlott szakember segítségével (gyógytornász, személyi edző) elsajátítani az eszközök használatát, hiszen sok esetben izomrost típustól és sérüléstől, degeneratív elváltozástól függően, vagy megelőzés céljából végzettréningeknél egyaránt az egyéni tulajdonságokat, az individuális mozgásmintákat vesszük alapul a testedzés során. A nem megfelelő technikával kivitelezett gyakorlatok (pl.: rossz tartás) hatástalanok lehetnek, sőt akár bizonyos testrészeink túlterheléséhez vezethetnek (pl.: derék), ezáltal fájdalmat generálhatnak. Nagyon fontos a súlyok használata előtt a megfelelő törzsizomzat, törzskontroll kialakítása, ebből adódóan erőfejlesztő és egyéb képességek kiépítésére külön gondot fordítunk. A klasszikus gyógytorna, saját súlyos gyakorlatok tökéletes kiegészítése lehet a súlyzós edzés bevezetése.

Előnyök:

  • • a gépeket az adott személy paramétereinek megfelelően (pl.: testmagasság) állíthatjuk be
  • • az ellenállást személyre szabottan alkalmazzuk, az izomzat fejlődésével növelhető
  • • a kitűzött céltól függően az ismétlésszám, sorozatszám, ütemezés változtatásának segítségével dolgozhatunk, különböző edzéstípusokat alkalmazhatunk
  • • a gépek kialakítása általában megakadályozza a helytelenül kivitelezett gyakorlatok használatát
  • • célzottan tudjuk erősíteni a gyengült izomzatot
  • • viszont különböző komplexebb gyakorlatok segítségével (pl.: csigával, szabad súlyokkal) több izmot is bevonhatunk
  • • komplex gyakorlatokkal a törzset stabilizáló izomzatot is fejleszthetjük
  • • bizonyos gépek segítségével (pl.: ellipszis tréner, evezőpad) a cardiorespiratórikus kapacitást is növelhetjük
  • • az ún. cardio gépeken különböző edzésprogramokat állíthatunk be a megfelelő hatás elérése érdekében
  • • akár folyamatos pulzuskontrollal is dolgozhatunk a modern gépek segítségével
  • • széles a rendelkezésre álló gépek palettája, így igen változatos felépítésű edzést lehet alkalmazni
  • • a gyakorlatok szakember segítségével könnyen megtanulhatóak
  • • a megfelelően elsajátított gyakorlatokat később önállóan is lehet kivitelezni
  • • a tévhittel ellentétben a súlyok használata nem vezet hatalmas izomtömegek kialakulásához, sőt a megfelelően felépített torna segít a testsúlycsökkentésben

A konditeremben gépekkel vagy súlyokkal végzett tornánál is fontos a megfelelő bemelegítés és nyújtás alkalmazása a sérülések elkerülése érdekében. Nem szabad abba a hibába esnünk, hogy bemelegítés nélkül kezdjük el a súlyokkal való edzést, vagy megfelelő nyújtás, levezetés nélkül fejezzük be a tornát! Manapság szinte minden konditeremben megtalálhatóak az ún. SMR-hengerek, melyekkel a kötőszöveti illetve izomstruktúrákat önmagunknak átmasszírozhatjuk, ezáltal lazítva szöveteinket. Ezen eszközök is tökéletes kiegészítői lehetnek az edzésünknek.

 

Információ kérése érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

Aktív rehabilitáció elemeinek összeállításához nem elegendő csupán tornagyakorlatokat ismerni. Szükség van a tréninglehetőségek, a terhelhetőségi variációk, az adaptációs folyamatok, a sebgyógyulás fiziológiás folyamatainak, a szövetek fiziológiás működésének ismeretére is. A funkcionális diagnózis felállításával válik majd világossá a probléma/fájdalom valódi oka, amely a munkát, a sporttevékenységet, a mindennapi mozgásokat/mozdulatokat zavarja, illetve láncreakciót indít el a testben, hiszen lokális problémáról már rég nem beszélhetünk!

A fájdalmas mozgásokat el kell kerülni! Ezt a haszontalan útmutatót a rehabilitációban sajnos nagyon gyakran lehet hallani és nagyon gyakran alkalmazzák is. Eredménye hosszabb távon negatívan befolyásolja a páciens terhelhetőségét, meghosszabbítja a rehabilitációs időszakot.

Az aktív rehabilitáció céljainak legtökéletesebb elérése érdekében milyen területekre, milyen eszközökkel érdemes koncentrálni? Elsősorban a szabad súlyzókat érdemes használni. Ezek biztosítják ugyanis a hétköznapokhoz szükséges legjobb és legtökéletesebb alkalmazkodási lehetőségeket, azok gyors és hatékony elérését. Fitnesz gépek használata nem tilos, de azoknak soha nem szabad elsődleges szerepet betölteniük a rehabilitációban! Miért elsődlegesek a szabad súlyzók?

A koordináció a receptorok összehangolt csapatjátéka az ananlízis és a kontroll között, amelynek segítségével egy-egy specifikus mozgás létrejön. Amikor súlyzókkal tréningezünk, a legtöbb mozgásirány nem egy előre meghatározott úton megy végbe, ezáltal egy optimális és maximális koordináció biztosított, amely nagyon fontos szerepet játszik egy-egy gyakorlat kivitelezésénél rehabilitációban, prevencióban egyaránt.

Az aktív rehabilitációban nagy hangsúlyt fektetünk a balanszra, azaz az egyensúly megtartására zavaró körülmények között is (optikus, taktilis, akusztikus és mechanikus). Ez azért fontos feltétele a koordinációnak, mert a hétköznapokhoz szükséges biztonságot tudjuk vele megteremteni. Egy jó balansz kialakítása is a súlyzós edzésekkel valósítható meg. Szabad-súlyzós tréniggel a hétköznapokra felkészítve minden ízület stabilizálása megtanítható, ezáltal un. tiszta kivitelezés megvalósítható. A gépek, készülékek passzív stabilizációt tesznek lehetővé, amelyek a hétköznapok körülményeivel ellentétesek.

Sérülés után, vagy prevenciós célból fontos a proprioceptív feedback fejlesztése, hiszen a periartikuláris struktúrákból származó információk nélkülözhetetlenek a mozgásfolyamat kontrollálásáhz és koordinálásához. Nélkülözhetetlen bázis a stabilitás megteremtése, a koordináció és a balansz szempontjából ez a neuromuszkuláris tulajdonság szinén csak szabad súlyzókkal fejleszthető.

Szinkronizáció megteremtése az aktív rehabilitációban külön feladat. Egy perfekt bázist kell biztosítani a különböző izomcsoportoknak egy-egy mozgásirány, vagy mozdulat szabályos és helyes kivitelezése érdekében pl. egy tárgy talajról emelésének idején.

Nem elegendő a gyakorlatok elvégzése, azokat adaptálni kell a hétköznapi mozgásfolyamatokba, mozgásmintákba, a sportba. Gyakorlatok átvezetése, a transzfer biztosítása szintén nélkülözhetetlen elem, ha modern fizioterápiáról, aktív rehabilitációról beszélünk. Ehhez szükség van mozgás struktúrára, koordinációra, szinkronizációra, stabilizációra stb. Szabad súlyzókkal ez a transzfer minden szempontból jól megvalósítható, a gépekkel nem. Amennyiben páciensnek álló helyzetben van problémája, akkor álló helyzetben kell tréningezni, nem pedig a kezelőágyon, vagy egyéb, a transzfert nem biztosító pozíciókban. Technikai variációk tárháza áll lehetőségként a fizioterapeuta és a páciens előtt a szabad súlyzók alkalmazásával, variálható a pozíció, a testhelyzet, a mozgásminta, a mozgásirány stb. Ez a rendkívüli szabadság kell a rehabilitációhoz!

Különböző vizsgálatok mutatják, hogy a szabad súlyzók használata sokkal hamarabb biztosítja az erőfejlesztést, mint a gépeken végzett tréningek. Jó példa erre, hogy a klasszikus erőfejlesztő programokból soha nem hiányozhat a basic squat és a deadlift.

Szabad súlyzókkal lehetőségünk van koncentrikus gyorsulást és excentrikus fékezést gyakoroltatni. Gondoljunk a ciklusos explozív erőre és rugalmasságra, mint az aciklusos mozgások bázisára pl. dobásnál, ütésnél, ugrásnál, vagy egy nélkülözhetetlen tréninggyakorlatra a vállsérülések, a hát- és deréktáji panaszok prevenciójában, optimális rehabilitációs tréningjében. Az excentrikus és koncentrikus kontrakciók átmenetének gyakoroltatása (figyelembe véve a korábban leírt szempontokat) a helyes és nélkülözhetetlen neuromuszkuláris fejlődés elérése érdekében szintén csak a szabad súlyzók alkalmazásával végezhető (Golgi- ínorsó-izomorsó).

Minél több izomcsoport igénybevételére kerül sor a tréning során, annál nagyobb lesz a hormonális válasz, ezáltal a tréningeffekt. Az, hogy milyen hormonok vállnak szabaddá, befolyásolható a szabad súlyzós gyakorlatok tempójával, szünetidejével, szériaszámával, terjedelmével.

További nagy előnye a súlyzós edzéseknek, hogy a páciens otthonában is tudja folytatni a tréningeket individuális, a számára kidolgozott edzésterv alapján. Így kisebb az esélye, hogy függővé válik a terapeutától, azaz megtanul felelősséget vállalni saját egészségének visszanyerése és megőrzése érdekében.

Az elkövetkező néhány évben egyre több fizioterapeuta kapcsolódik be a modern rehabilitációs szemléletbe megnyitva ezáltal az utat egy, a jelenleginél is hatékonyabb rehabilitációs irányzat felé, amely az alkalmazott koncepciók sokszínűségét rejtve egyaránt alkalmas lesz a krónikus megbetegedések kezelésére, illetve a sportsérülések  modern szemléletű rehabilitációjára.

 

A továbbképzés tartalmi felépítése:

1. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok felsőtestre

  • Mellizom edzése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Karizmok edzése, kiemelve a m. biceps brachii és m. triceps brachii rehabilitációs lehetőségeire vonatkozó tréningelemeket. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Hátizmok edzése (mély hátizmokról később, a 3. részben). - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Váll területén elhelyezkedő izmok edzése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Edzésterv összeállítása. Edzéstervek típusai, variációs lehetőségei.

2. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok alsótestre

  • Négyfejű comibzom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Combhajlító erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Guggolás alapvető hiábái, helyes kivitelezési formái. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Combközelítő-combtávolító erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Farizom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Vádli erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Tévhitek az edzésnél, katabolizmus, túledzés, regenerálódási idő jelentősége, táplálkozásról röviden a különböző edzéstípusoknál.

3. rész, 10 tanóra - Szabadsúlyzós tréning és kiemelt rehabilitációs gyakorlatok hasizomra, core izmokra

  • Haránt hasizom-egyenes hasizom erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Oldalsó ferde hasizom erősítése, Hasozom alsó részérnek erősítése. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Hasizom gyakorlatok lokáció szerint, kezdőknek-haladóknak. - Szabadsúlyzós gyakorlatok lokáció szerint.
  • Pihenőidő jelentősége.
  • Gerincstabilizáló izmok erősítése kezdő és haladó gyakorlatok.
  • Stabilizációs gyakorlatok.

Vizsga: Edzésterv összeállítása gyakorlatok bemutatásával

 

Klasszikus tape tanfolyam - 30 tanórás, 3x1 napos szakmai továbbképzés

Képzés helye:  PhysioVit Rehab Akadémia, 1143 Budapest, Hungária krt. 130. (Helyszínváltozás jogát fenntartjuk.)

Időpont:

  • 1.rész - BUDAPEST, 2017. július 1
  • 2.rész - BUDAPEST, 2017. augusztus 12.
  • 3.rész - BUDAPEST, 2017. szeptember 02.

Csoportlétszám: A továbbképzés min.10 fővel indul. Maximum létszám 20 fő.

Tanfolyam ajánlott: gyógytornászok, gyógytornász hallgatók, orvosok, orvostan hallgatók, személyi edzők, diplomás sporttanárok, gyógymasszőrök, sportmasszőrök,  ergoterapeuták (rehabilitációs tevékenység terapeuták), sportolók, hobbi sportolók részére.

Tandíj:

  • HUF: 79.000 Forint (30 tanóra+vizsga), amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
  • EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
  • Tandíj törlesztéséhez részletfizetés igényelhető! Ennek pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...

 

Kategória: Tervezett képzések

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.