+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: discus herina

A gerincsérv fogalmának értelmezésében sok esetben jó, ugyanakkor néha téves képet formálunk magunkban. Téves nézetek szerint ez nem gyógyítható teljes mértékben, a tünetek még évekkel később is végigkísérik a korábbi problémát, amely már lehet, hogy “meggyógyult” szöveti szerkezetet tekintve, de következményei panaszok sorát okozva keserítik napjainkat újból és újból, vagy pedig szünet nélkül folyamatosan.
 
Amikor az ilyen panaszok hosszú sorával keresnek fel minket vendégeink, mindig igyekszünk felvilágosítani pácienseinket a szöveti regeneráció szemszögéből a porckopási folyamatok, illetve a porcszöveti regenerációs mechanizmusok háttereiről. Így van ez most a mai cikkemben is.
A gerinc a test tartópillére, szinte mindent mindennel összeköt. Kapcsolata van a központi idegrendszerrel, a belső szervekkel, izmaink, ízületeink, csontjaink működésével, kifejti hatását a lelki állapotunkra is, különösképpen az ott keresztül futó vegetatív idegrendszeri folyamatok tükrében. Gerinc egy nélkülözhetetlen központja testtartásunknak, csigolyáink, a porckorongok és a közöttük elhelyezkedő lágyszövetek szinte folyamatos terhelés alatt állnak. A rendszerben bekövetkező legkisebb változások a terhelésváltozás eredményeképpen azonnal fájdalmakat okozhatnak, hiszen az információs hálózatot biztosító fasciális elemek, valamint a kilépő idegek azonnal irritálódnak, ez pedig fájdalom képében nyilvánul meg. Így van ez többek között pl. ízületi kopás, csigolyaelcsúszás, vagy gerincsérv, operáció stb. esetében.

Nézzük, milyen folyamatok zajlanak le a gerincben, azon belül is a porckorongban ha gerincsérvről beszélünk.

Ennek alapját egy 2015-ben Brinjikj és csapata végzett MRI felvételek vizsgálatával kapcsolatos tanulmány adja, amely megerősíti a szövetek rehabilitációjáról alkotott terápiáinkat, ezzel együtt pedig a modern rehabilitációs szemléletünket. Annyit elöljáróban kiemelek, hogy a vizsgálati eredmények kiváló megerősítései a gerincsérv kezelésében alkalmazott, szöveti analíziseken, ezen belül a porcszövet, a kötőszövet élettani ingerein és ebből következően a helyes terhelésen alapuló rehabilitációs/sportrehabilitációs tréningprogramunknak (is). Egy kérdést mindenképpen érdemes tisztázni. Mégpedig:

Mit értünk gerincsérv alatt?

A hétköznapi értelemben gyakran előforduló, panaszokkal (mozgáskorlátozottság, fájdalom, zsibbadás, alsó végtagba sugárzó idegi érintettség, izomgyengeség, vagy bénulás stb.) porckorong bántalmakat? Vagy szövettani értelemben véve a porckorong (discus) kollagén rostokat eltérő irányokban tartalmazó un. anulus fibrosus rétegeinek kopását, azaz a kollagének szakadását, mely szakadásokba a külső erők (torziós és nyíróerők, melyek pl. hajlások jelentkeznek) hatására a nucleus pulposus "benyomódik"? Ez utóbbi azonban észrevétlen, hiszen a porcszövet ezen a területen nem tartalmaz érzőideg végződéseket. Ugyanakkor szövettani értelemben ez is sérvnek tekinthető.

Akkor vajon mit érzünk, ha gerincsérvünk van?

Azokat a nucleus pulposus "kitüremkedéseket", melyek már az anulus fibrosus legszélső lamelláit érintik. Azokat a részeket, melyek tartalmaznak fájdalomérző receptorokat. Természetesen itt már beindítják a kötőszöveti láncokon haladó, annak túlterhelésével járó fájdalmi mechanizmusokat is, nem is beszélve az idegi érintettség miatti távolabbi területekre sugárzó (pl. alsó végtag, felső végtag) éles, erős fájdalomról. Itt már többféle irányban és területen kell tevékenyen és hatékonyan terápiás irányokat alkalmaznia a kezelőnek alapos, személyes megjelenéssel járó (!!!) állapotfelmérést követően. A manuális terápiákat, a discus nucleus fibrosus rétegének "centralizálását", valamint a porcszövet tréningekkel (pl. szabad súlyzós) végzett rehabilitációját tartalmazzák. Ezek minél előbb elkezdhetők, annál hatékonyabb, gyorsabb a panaszok, kiváltó okok megszüntetése is.

Nézzük összegezve mit is jelent az életkor függvényében a szövettani értelemben vett és panaszokat nem okozó "gerincsérvek" előfordulásának gyakorisága a megvizsgált MRI felvételek alapján.

Brinjikj szerint (2015) 20 éves korú páciensek körében 29%-os volt a kollagén deformitásból eredő panaszmentes "gerincsérv" előfordulásának gyakorisága, 35 éves korban 31%, 40 éves korban 33%, 60 éves korban 40%, 80 éves korban már ez az arány 43%-osra növekedett. Ezeknek csak csekély százaléka okoz panaszokat, melyeket általában a hétköznapi gyakorlatban gerincsérvként kezelnek.Ezek a porckorong szövetének deformitásával járó állapotok esetében a vizsgálat nem terjed ki a terhelés különbözőségére ülő életmódot folytató és aktív fizikai munkát végzők esetében. Azonban felvetődik a kérdés, hogy a megelőzés érdekében végzett élettani terhelés pl. a szabadsúlyzós edzések hogyan és milyen formában járulnak hozzá az egészséges porcszövet fenntartásához.
Gyakorlati tapasztalatunk erről az, hogy intenzíven és kiválóan, hiszen a helyes egyensúlyban adagolt kompressziós terhelés adja meg a helyes ingereket a porcszövet erősödéséhez, mely a gerincsérv kezelésének is, valamint megelőzésének is egy kihagyhatatlanul fontos pillére.

 

Cikket írta: Kanyó Ildikó (gyógytornász, Sportfizioterapeuta/PhysioVit Group)

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.