Elemek megjelenítése címkék szerint: Typaldos módszer
Fasciaterápiák - Az élet folyójának bűvöletében.
Mi, a PhysioVitnél rendkívül sokrétűen összegezzük a rejtett és sokoldalú, sokrétű fasciaháló jellegzetességeit, reakcióit, a patológiában mutatott elváltozásait, azok irányait - melyek kihatnak egész testünk működésére -, valamint kezelési alternatíváit. A sokrétű gondolkodást segíti a különféle irányokból történő megközelítés, melyekhez magyar, német, osztrák, francia és belga oktatóink adják meg azokat az extra tippeket, tudásanyagok melletti egyéni sajátosságokat, komplex vizsgálati és kezelési egyediségeket, valamint az évek és évtizedek során ők maguk által alakított és továbbfejlesztett kombinált vizsgálati és terápiás lehetőségeket. Például Angelika Strunk, Carsten Schmilgeit, Kerstin Münkel, Philippe Misslin, Philipp Richter, Michael Danner, Simone Huss, Claas Richert, Andreas Lehner, Jürgen Lehner, Jürgen Bendig és jómagam is, akikkel a magyarországi fasciaterápia képzéseken sokat és sokszor találkoztatok már. A jövőben is közösen adjuk meg számotokra a biztos fasciatudás és kezelési alternatívák sokrétű alapjait.
Sokan, sokszor beszélnek a fasciaterápiákról, a fasciáról, azok sokrétűségéről, kezelési irányairól. De arról kevésbé, hogy a különféle szemszögből történő megközelítés mit és hogyan segít a terapeutáknak tájékozódni, majd célirányos terápiákká formálni beavatkozásokat a globális testi rendszer működésébe, egyedivé téve azt az óriási tudásanyagot és problémamegoldó gondolkodáson alapuló kezelési sorozatot, amit egy szóval fasciaterápiának hívunk és gondolunk.
Tudtátok e azt, hogy fasciaterápiák már az osteopathia eredete óta léteznek? Nem most az utóbbi 10 évben találták ki.
Tudtátok e azt, hogy már az 1900-as évek elejétől eredeztetjük a meglétüket? Sokáig azonban nem vették figyelembe az emberi test működéséhez, meglétének irányításához, a szervi funkciókhoz, a test összehangolt működéseihez oly nélkülözhetetlen fasciát (kötőszövetet). Kutatók az utóbbi években analizálták szerteágazóan, objektíven a működésük hatásait, sokszínűségét és ettől kezdődően olvadt bele rendkívül nagy sebességgel sokféle terápiás hatás magyarázatába. És most már ott tartunk, hogy mindig, mindenhol és mindenki "a fasciával" foglalkozik. Ami bizonyos értelemben egy új és modern megközelítést ad számunkra is a terápiákban és tréningekben. Ugyanakkor a gyógyítás már évtizedek óta használja és alkalmazza, csak eddig másképpen érvelt a szöveti működések értelmezésében. Mára már ez is új megközelítést kapott, nem csak a gondolkodás terén, hanem az eszköztár színességét, sokoldalúságát illetően is (pl. fasciakések, smr eszközök stb.).
Fascia - Az élet folyója. Az egyetlen olyan alkotóeleme a testnek, amely mindent mindennel összeköt. Egy funkcionális szerv, amely nélkül nem lenne élet. Nélküle a szervek nem tudnának működni, nem lenne védelmük, nem lenne információjuk a működéshez, nem lennének tápanyaggal és beidegzéssel ellátva.
Fascia differenciált feladatokat lát el, formát ad, összeköt és az egész test működését irányítja. Fascia tulajdonképpen a:
- szalagok, inak, ízületi tokok;
- pleura (mellhártya), pericardium, epicardium, endocardium, mediastinum;
- peritoneum és a szalagrendszere, mesenterium, omenta;
- meningek;
- izmok, idegek, erek;
- anatómiai testi fasciák;
- bőr alatti, az egész testet befedő kötőszövet;
Ezek aztán részekre bontva:
- átölelik az izmokat, a szerveket, az idegeket, az ereket;
- elválasztják a különböző struktúrákat egymástól, biztosítva a szabad elmozdíthatóságot egymástól;
- összekötik a különböző struktúrákat egymással;
- "vályút" képeznek az erek és az idegeket számára ezáltal védelmet is biztosítanak;
- felfüggesztést adnak a szervek számára, ezáltal stabilizálják azokat, miközben biztosítják a mobilitásuk megmaradását, amely nélkülözhetetlen az élettani, normál működéshez;
- formát adnak a testnek, meghatározzák a kinézetet;
- védelmet biztosítanak a sejtek számára és az immunrendszer egészséges működésében is jelentős a szerepük;
- tükröt képeznek, hiszen a lelki, emocionális működések raktározódnak benne.
A fasciarendszer tehát összefűződő egységet képez a parietális rendszer (pl. mozgás szervrendszere), a viscerális rendszer (zsigerek, zsigeri szervek), a craniosacralis rendszer (koponya és az idegi rendszerek) között, ugyanakkor a létező összes terápia alapját is adja. Nem mindegy tehát, hogy a fasciarendszert hogyan, milyen megközelítésben elemezzük, "terápiázzuk" és eddzük.
Oktatásokon mindig kihangsúlyozzuk azt a tényt, miszerint ha valaki a fasciarendszerek működését megérti, azzal tisztában van, a hibás pontokat tudja elemezni, helyesen felállítani a patológiás eltérésekhez kapcsolódó ok-okozati összefüggéseket, mindezt egyénre vetítve van lehetősége analizálni, az egyéni terhelések és mozgásminták szerint, tulajdonképpen minden kulcs a kezében van a probléma megoldásának elindításához, majd a probléma megoldásához. Mivel azonban minden ember más-más, így természetesen a fasciaterápiák sokféleségének ismerete adhat biztosítékot a hatékonyságra, hiszen van, akinek az egyik fasciaterápiás alternatíva válik be, van akinek pedig egy másik. És ezt teszi széppé a munkánkat, hiszen nem elegendő csak a működést elemezni, nem elegendő csak a fasciaműködések elvét megérteni, a patológiás (kóros) funkcionális köröket feltérképezni és kezelni, hanem mindezt az egyéni mozgásmintába kell beépíteni. Ezért bár különféle fasciaterápiák léteznek, de egyik sem ugyan olyan, csak ugyan arra a szöveti, funkcionális struktúrára fejti ki hatását.
Typaldos módszer, Fascia Disztorziós Modell szemlélet, Fascia Release Manuális terápia, Myofasciális terápia, triggerpont terápia, tenderpont terápia, fasciális osteopathia, self myofascial release, neurofasciális terápia, dinamikus nyújtások, jóga, ritmikus gimnasztika, balett, fascialánc edzés, fascialánc nyújtás stb. lehetne még sorolni a terápiák s tréningek sokaságát.
A Typaldos által kidolgozott kezelési módszer, amely egy egyedi fascia disztorziós modell alapján szemléli és differenciálja az elváltozásokat, kiváló a mozgásszervi anamnézisben, a mozgásvizsgálatokban, a fájdalom okának meghatározásában és a lokális problémák magoldásában. Nem az orvosi diagnózisok alapján szemlél, hanem deformitások típusa szerint és kategórizál 6 különböző halmazt, melyekbe az orvosi és mozgásszervi diagnózisok besorolhatók. Ezáltal hatékony és effektív rendszert és kapcsolatot biztosít a mozgásszervi rehabilitációban, hiszen azonnal fókuszálható a probléma és azonnal megoldhatók a fájdalmas, a mozgásszervi fájdalmakat kiváltó panaszok. Ezek a fascia struktúrális megváltozásából adódóan analizált problémák és megoldások, melyek aztán terhelési viszonyok szerint vizsgálva láncfűzés szerűen terjedhetnek tovább is, maguk után "rántva" a szomszédos, illetve funkcionális értelemben együttműködő egyéb más testrészek és szervek fasciarétegeit, ezáltal akár globális, azaz egész testi problémát okozva. Itt viszont már egy globális, összefüggéseiben elemző fasciális terápia szükséges, mint pl. a Fascia Release Manuális terápia, Myofasciális terápia, fasciális osteopathia (általánosságban az osteopathia, hiszen annak parietális, viscerális, craniosacralis elemei is nélkülözhetetlenek), neurofasciális terápia, fascialánc edzés, fascialánc nyújtás. Amennyiben azonban a fájdalom lokalizációja szerint differenciál diagnosztikában sokrétűek szeretnénk lenni, a Trigger- és Tenderpontok aktív, un. kisugárzási zónáinak ismerete nélkülözhetetlen.
Nekünk terapeutáknak mozgásszervi vizsgálatok során azonnal el kell döntenünk, hogy a különböző rendszerek (viscerális, parietális, cranialis) közül melyikben és milyen mértékben vannak túlterhelések, kóros irányú változások, ebből adódóan melyek az elsődleges problémakörök és melyek a másodlagos megoldandó feladatok. Ismernünk kell a terhelési anomáliákat, az egyénre szabott terhelési láncfüzéreket, illetve azok irányát. Erre ráépül a deformitás jellege. Minden esetben azt kell figyelembe venni, hogy egy hálózatról van szó, amelybe ha beavatkozunk az egyik pontban, akkor az több irányú hatásokat váltva ki más-más területek, testrészek fasciaterületeinek változását is maguk után vonják. Sportolókkal foglalkozik valaki, akkor nagyon fontos figyelembe venni azt a nélkülözhetetlen tényt is, miszerint a fasciastruktúrába beavatkozás hogyan és milyen módon befolyásol teljesítményt, arra mennyi idő áll rendelkezésre, hogy a fasciaterápia után a versenyhez, a maximális teljesítményhez szükséges optimális működéseket visszaállítsuk. Vagy egy szalagszakadás, csonttörés, izomsérülést, operációt követően hogyan, milyen szakaszokban zajlik a sejtíktivitás és szöveti építés és ennek melyek az optimális, gyógyulást segítő "terhelési, vagy terápiás ingerei". Ehhez kell a különféle edzéstípusokat/tornatípusokat beállítani, amely egy külön - de ami a legfontosabb a rendszer eltéréseinek leküzdését célzó egyénre szabott - edzésmódszertani feladatsorokat vonz magához, miután a fasciarendszerek optimalizálása, illetve a működések normalizálása egy-egy kóros, patológiás állapot gyógyítása érdekében megtörtént.
A fasciarendszernek, mint funkcionális szervi rendszernek a működési elveit minden témával foglalkozó szakmai továbbképzés részleteiben, vagy egészében taglalja, a differenciált strukturális elváltozások rendszerétől, a fasciaanatómiai felépítésen át a terhelési láncokon keresztül, a mozgásminta elemzések rendszerét érintve, a fájdalom differenciálását magában foglalva, a különféle rendszerek terápiás alternatíváit fájdalmas, kevésbé fájdalmas manuális technikák rendszerén át a tréningtípusokig bezárólag, valamint az önkorrekciós gyakorlatokkal kiegészítőleg. Ehhez szükséges a terapeuta sajátos gondolkodásmódjának kiépítése, amely minden esetben csak és kizárólag előképzettségre épülhet, amely gyógytornászok, gyógymasszőrök és orvosok részére biztosít problémamegoldó gondolkodásmódon és egyénre szabott kezelési elveken alapuló betekintés a csodálatos fasciák világába. Az edzők számára pedig megmutatja, hogyan tudnak egyénre szabott rendszerekben gondolkodva egy helyes, az egészségmegőrzést biztosító mozgásokat minden szempontból helyes edzésmódszertani alapokra épített tréning segítségével ápolni, fejleszteni. Ez utóbbi azért sem elhanyagolható, mert ha a fasciarendszerek sokrétűségéről van szó és arról mennyi mindent irányítanak és befolyásolnak a testi működésekben, illetve mennyire hamar reagálnak a mindennapi élet rossz irányú terheléseire (testtartás, egyoldalú terhelés, munkaterhelés, stressz stb.), vagy túlterhelésekre, akkor kimondhatjuk, hogy a fitness központokban teljesen mindegy kinél és mikor de a panaszokkal nem rendelkező emberek körében sem lehet már fasciarendszerek érintettségét figyelembe nem vevő módon edzeni, tréningfeladatokat végrehajtatni, vagy végrehajtani.
Mindezen fasciarendszeri követelmények pedig nem csak az egészségügyben dolgozó gyógymasszőrök, gyógytornászok, orvosok eddig alkalmazott terápiás hozzáállását és a más szemléletmódon alapuló ok-okozati összefüggései rendszereit módosítja, jelentve ezáltal a hatékony kezelést, hanem ugyan úgy egy kiváló alternatívát jelenthet az edzők számára is az egészség, az egészségmegőrzés, az egészségtudatos életmód kialakítása területén.
Cikket írta: Kanyó Ildikó, gyógytornász, sportfizioterapeuta (DOSB)
Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.) a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.
"Ezzel együtt kell élni." - Nem! Erre megoldás a FDM terápia.
Sok esetben alábecsüljük testünk regenerációra való képességét. Sok esetvben tapasztaljuk, hogy a régóta fájdalmakkal küzdő emberek közül sokan egy idő után általában a beletörődést választják a sokféle megküzdési módszer közül. "Ezzel együtt kell élni." Ugye ezt sok esetben halljuk?
Akik ezt az utat járják, próbálják a szőnyeg alá söpörni problémájukat, még akkor is ha az akadályozza őket a mindennapi aktivitásban. Csak akkor veszik fel újra a harcot, ha már a nélkülözhetetlen, különösképp értékes dolgok kerülnek veszélybe például a munkaképesség. Ilyen esetekben , vagy ha már mi vagyunk a sokadik terapeuta akikhez fordul a páciens, nagyon fontos, hogy amennyiben lehetőségünk van rá olyan terápiát alkalmazzunk mely kiemelten hatékony, azonnali eredményt is hoz, ezzel is motiválva a pácienst.
A következő esetbemutatómban szeretném prezentálni, hogyan alakultak a panaszai egy fiatal hölgynek, akit korábban sok kisebb baleset ért, melynek következtében mind a két válla, dereka már sok éve fáj. Egy ideje emésztési panaszok jelentek meg nála, amely miatt külföldi tartózkodása alatt járt oszteopatához. Tünetei ez idő alatt csökkentek, de nem szűntek meg. Elmondta hogy próbálja nem feladni a reményt, igazából már annak is örülne ha csak a hétköznapi teendők közben, vagy nem megterhelő sporttevékenységek során panaszmentes lenne.
Az állapotfelmérés során több különböző kötőszöveti disztorziót mutatott, melyeket FDM-Typaldos -módszer szerint kezeltem. Ennek a módszernek különleges és nagy előnye, hogy gyorsan hat hiszen mind a 6 disztorzió esetén az arra leghatékonyabb kezeléseket alkalmazzuk. Nem csak az állapota lett jobb a terápiát követően, de a gyógyulásba vetett hitét is visszakapta, ami talán az egyik legfontosabb dolog!
Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.) a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.
Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900
Professzionális művészi tánc és balett sérülései. Alkalmazott terápiáink egy esetbemutatóban.
A legtöbben fiatalon nem sokat foglalkozunk kisebb nagyobb sérüléseinkkel amíg azok nincsenek komoly hatással a hétköznapi életünkre. Ha van valami igazán meghatározó panasz, a többi háttérbe kerül. Így történt ez a következő esettanulmány főszereplőjével is.
Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.) a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.
Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900
Typaldos módszer - Fascia Disztorziós Modell (FDM) ADVANCED
Amennyiben már részt vett korábban az FDM Basic képzésen és szeretné tudását rendkívül precíz technikákkal gazdagítani az FDM szemléleten belül, akkor ezt a kettő napra tervezett speciális, finom technikákkal, az FDM új tudományos ismereteivel gazdagított, minősítő képzést ajánljuk figyelmébe.
Európában dr. Georg Harrer az egyetlen élő terapeuta, aki közvetlenül Dr. Stephen Typaldostól tanulta meg a speciális módszert annak 2006-ban bekövetkező sajnálatos halála miatt. Nincs más! Így az EFDMA-t alapító, Bécsben élő dr. Georg Harrernek és csapatának - az EFDMA képviseletében - jutott az a megtiszteltetés, hogy a minőség őrzésével egy tiszta, eredeti Fascia Disztorziós Modell koncepció megismerésének lehetőségét teremtse meg a Typaldos hagyaték átadásával.
A Typaldos féle FDM Curriculum 3x3 napos képzéseken biztosítja az FDM Basic tudásanyag megszerzését, majd ezt követi az FDM Advanced, majd a kiválók részére, az FDM technikát és tudásanyagot készség szinten elsajátítók részére az FDM IC képzés. Ez utóbbi azonban finom manuális technikák megismerésével, a tiszta Typaldos koncepció kizárólagos képviseletével jár együtt.
Az 1modulos, 2 napból, azaz összesen 16 órából álló FDM Advanced Curriculumának célja az elméleti és gyakorlati technikák hétköznapi praxisban való alkalmazhatóságának minősítése, a manuális finom technikák, képességek elmélyítése.Témakörök a modul idején: MODERN FASCIATECHNIKÁK AZ FDM-ben.
Mivel a technika szigorúan a tiszta FDM alkalmazására épül a Dr. Stephen Typaldos által kidolgozott oktatási tematikára, a 3x3 napos, klinikai demonstrációkkal, e-learning felülettel biztosított tanulásra alapoz, ezért a jelentkezés alapfeltétele a nemzetközi EFDMA-Basic Oklevél (FDM Curriculum) megléte, másolatának csatolása regisztrációkor.
Mi az FDM Curriculum? 3 modulból és modulonként 3 napos képzésekből álló szigorú nemzetközi trend és megfelelőség alapján felépített, 3 fordulós záróvizsgával járó Basic képzés, majd erre épülő 1 modulos Advanced képzés. Így biztosított és a legolcsóbb az a tudásanyag, mely a Typaldos általi követelményrendszernek megfelelően gondoskodik a "tiszta" Fascia Disztorziós technikák továbbéléséről a betegkezelésben való helyes alkalmazásáról. Részletek a Curriculumhoz kapcsolódóan itt olvashatók...
Az európai terapeuták képzését az EFDMA irányítja, a kurzusok felépítése, a komplex tematika az European Fascial Distortion Model Association (EFDMA) által előírt egységes rendszer alapján szabályozott. Fascial Distortion Model (FDM) - A képzéshez tartozó tananyag szigorúan szabályozott képzési modell alapján kerül oktatásra, melynek köszönhetően minden országban ugyan az a képzési modell. Ez biztosítja a terápiás koncepció minőségi kritériumatit és tisztaságát. Ennek köszönhetően a képzés írásos és szóban elhangzott tananyaga többszörös jogi védelem alatt áll Magyarországon is!
2018-as budapesti Advanced képzés időpontjai:
2020. május 04. (veszélyhelyzet idején digitális oktatási rendben zajlik a szakmai továbbképzés a PhysioVit online tanulási rendszerében)
Követelmény: EFDMA Oklevél másolatának csatolása a regisztrációs lap kitöltésekor, akkor is, ha a jelentkező egyéb európai országokban végezte el azt (Svájc, Ausztria, Németország, Lengyelország, Oroszország stb.)
Képzés helye: PhysioVit
Milyen szakmacsoportok részére ajánlott a képzés? EFDMA által a Basic képzésben részt vett szakemberek részére
Oktatók: Carsten Schmilgeit docens, az European FDM Association instruktora, osteopat (BsC/Anglia), természetgyógyász
Ez a szakmai továbbképzés minden esetben német nyelvű. Követő tolmácsolással profi tolmácsok közreműködésével kerül fordításra a szakmai képzésen. Kik fordítanak? Fordítóinkat itt ismerheti meg.
Csoportlétszám: A továbbképzés minimum létszáma 15 fő.
Képzést lezáró igazolások: Sikeres záróvizsgát követően (amely magában foglalja a 2 nap, azaz 1 modul komplett elméleti és gyakorlati anyagát komplett elméleti és gyakorlati tételsor alapján) minden terapeuta megkapja a végzettséget igazoló magyar nyelvű dokumentumokat, a jelentkezéskor igényelt német, vagy angol nyelvű igazolást pedig 1-2 héttel később, csak és kizárólag a sikeres vizsgát bizonyító magyar igazolások kiállítását követően, postai úton, melyet futárszolgálatunkkal továbbítunk az érintetteknek.

Milyen szervezet az European Fascial Distortion Model Association (EFDMA)? Az FDM világszervezet hivatalos európai képviselője, amely biztosítja a modell, az FDM terápia eredetiségét, tudományos jellegét és védelmet biztosít a tartalom fejlődésének. Az EFDMA képzései, hivatalos docensei, instruktorai, valamint világkongresszusa itt tekinthetők meg...
Tandíj: 69 000 Ft (magában foglalja a tanfolyam jegyzetanyagát, szkripteket, kiegészítő tanfolyami anyagokat, a képzés anyagköltségét).
- Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni. Bővebben a tandíjfizetésről itt...
- Képzéshez - amennyiben a jelentkezés leadása és a képzés dátuma között min. 1 hónap áll rendelkezésre - részletfizetés is igényelhető. Részletfizetési tájékoztató...
Milyen szakmacsoportok részére indítjuk a szakmai továbbképzést? orvos, gyógytornász, orvostanhallgató, gyógytornász- hallgató (Hallgatók esetében az igazolás kizárólag az előképzettség megszerzését követően kerül átadásra, ugyanakkor az egyetem, vagy főiskola által kiállított hallgatói jogviszony igazolás beadása szükséges.)
Van már PhysioVit kártyája? Tudta, hogy a kártyával képzési kedvezmények vehetők igénybe? Tájékozódjon a részletekről és igényeljen Ön is egy kártyát. A képzésre jelentkezők részére a hallgatói kártya regisztrálásra kerül és az első napon személyesen átvehető a regisztrációnál.
* A tájékoztatóban megjelenített összeg a képzés meghirdetésének és a jelentkezés leadásának időpontjában aktuális árakat tartalmazza, amelynek kalkulálásában minden esetben figyelembe kell venni az EFDMA előírásainak megfelelően alkalmazott szabályváltozásokat, valamint az aktuális devizaárfolyamot.
Nemzetközi FDM Curriculum megjelölés, mint a tiszta FDM minőség jellemzői
Amennyiben FDM képzésre jelentkezik, legyen biztos abban, hogy egy valóban tiszta, nemzetközileg elfogadott Fascia Disztorziós Modell (FDM) koncepció megtanulásának lehetőségét kapja és azzal valóban a világ minden részén tud majd érvényesülni. Ebben próbálunk Önnek segíteni, útmutatót, tájékoztatót adni az FDM Curriculum* létrejöttének történeti prezentációjával.

FDM koncepció megjelenése Európában
1997-ben, amikor Dr.Stephen Typaldos Bécsben tartott továbbképzést módszeréből, Dr. Georg Harrer is a hallgatóság között ült és volt szerencséje elsajátítani a komplett FDM koncepciót, a teljes tudásanyagot az alap és a haladó szintekig bezárólag közvetlenül a Mestertől. 1998-tól Amerikában hospitációs gyakorlaton vett aztán részt Dr. Stephen Typaldos mellett, majd ő lett Typaldos asszisztense szervezetének európai ágára vonatkozóan.
Dr. Typaldos mindig is nagy gondot fordított arra, hogy az általa kidolgozott disztorziós modell szemlélet és kezelési módszer ne sérüljön, ne vegyüljön más irányzatokkal, maradjanak meg manuális technikai elemei modellszerű gondolkodásmódja eredeti formában úgy, ahogyan azt ő kidolgozta, természetesen követve az aktuális tudományos kutatások eredményeit.
Így 2001-ben elindultak az első, Dr. Georg Harrer által irányított európai FDM képzések, ahogyan azt a koncepció kidolgozója szerette volna. Az eredeti FDM koncepció így megkapta az "FDM Curriculum" megkülönböztető jelölést. Amennyiben a jövőben ezzel a kiírással, vagy az FDM Curriculum logójával találkozik bárhol Európában - így Magyarországon is - Egyesült Államokban, Ázsiában, Afrikában, Japánban, biztos lehet abban, hogy a Typaldos féle eredeti, kizárólag a 6 disztorziós láncra épülő, minden egyéb modern fascia szemléletet nélkülöző FDM koncepciót tanulja és az a világ minden részén elismert, elfogadott.
European Fascial Distortion Model Association - EFDMA megalakulása
2006-ban, Dr. Stephen Typaldos halála után Dr. Georg Harrer irányításával megalakult az EFDMA (European Fascial Distortion Model Association), amelynek egyik legfontosabb küldetése az FDM tisztaságának, minőségének megőrzése, illetve ezzel párhuzamosan a fasciakutatókkal együttműködve a módszer továbbfejlesztése, nemzetközi szintű tudományos elfogadottság biztosításával.
Hogyan jön a képbe a Physiovit és a Rehab Akadémia?
Magyarországon az eredeti Typaldos koncepció megtanulásának lehetőségét az EFDMA támogatásával 2015. óta biztosítja a PhysioVit. Sok-sok szakember tehetett ezalatt az idő alatt Magyarországon, Németországban és Ausztriában, Szerbiában sikeres szakmai vizsgát, mely az FDM Crriculum értelmében azt az FDM-t biztosítja, melyet Typaldos haláláig képviselt.
A fasciakutatás és a dogmák tisztelete mellett 2018. július óta azonban a Rehab Akadémia FDM centruma biztosítja az érdeklődő szakemberek számára egyéb más, kevésbé a Typaldos dogmákra épülő egyedi FDM szemléleteket is magukban foglaló koncepciók elérésének, megtanulásának lehetőségét is, amely kapcsolódik az Osteopathia tanfolyamok anyagához is. Ez pedig a Biokybernetikus modell szemlélet és az FDM kombináció az INOMT-tól, vagy a IFDMA FDM koncepciója is. Ezáltal az eddigieknél színesebb Fascia Disztorziós Modell tanulási lehetőségek, képzési paletta áll a szakemberek előtt. Mi a közös bennük? a Disztorziós típusok, azonban a szemléletmód, ahogyan azt megközelítik teljesen más.
Az FDM képzési koncepciók közötti azonosságok és különbözőségek részletesen előkerülnek majd az FDM szimpóziumokon is. Ezekre az előadásokra is várunk sok szeretettel minden érdeklődőt. Részletek és regisztrációs lehetőség itt érhető el...
Mozgásszervi fájdalomcsillapítás orvosi kollagénnel
Manapság egyre gyakrabban találkozunk az un. kollagén injekciós terápiával különféle krónikus mozgásszervi panaszok, fájdalmak, gyulladások kezelésénél. Ez a rehabilitációs irányokat, kezelési lehetőségeket befolyásolja, a mozgásszervi állapotfelmérést más dimenzióba helyezi, hiszen a tünetek megváltozásával az akut panaszok lokalizálásának lehetőségei módosulnak.
Nézzük mi is az a kollagén injekció és hogyan fejti ki hatását?
A kollagén injekció (GUNA MD) egy újfajta megközelítés a gyógyításban, mely a patológiás mozgásszervi fájdalmak enyhítésére, motoros diszfunkciók kezelésére, illetve a szervezet normális működésének helyreállítására törekszik. Segítséget nyújt az ízületi gyulladások, kopásos elváltozások, túlerőltetés következtében létrejött sérülések, sportsérülések során fellépő izom-, illetve idegi eredetű fájdalmak csökkentésében.
Ezen készítmény a GUNA kutatási központ és a milánói egyetemi tanszék közös munkájának eredményeként született.
A kollagén egy olyan természetes fehérje, mely megtalálható a csontokban, porcokban, bőrben és inakban egyaránt. A kollagén képezi a szervezetünkben található kötőszövet fő részét. A bőrben található bizonyos kollagének felelősek a bőr erősségéért és rugalmasságáért. A megfelelő izomműködés a kötőszövet fiziológiás állapotát feltételezi, melyek a kollagénrostok szerkezetéből adódóan lehetővé teszik a nyújthatóságot, összenyomhatóságot és csavarhatóságot.
A kollagén készítmények teljesen természetes eredetűek, növényi összetevőket és ásványi anyag származékokat tartalmaznak A GUNA MD kivonatok nem tartalmaznak sem szteroidot, sem non-szteroidot, sem pedig a klasszikus értelemben vett fájdalom- vagy gyulladáscsökkentőt. Indikációs területei közé tartoznak pl.:
- a térdízületi tok gyulladása,
- a térd osteoarthritis,
- ízületi fájdalmak,
- idegfájdalmak,
- immobilizáció utáni állapotok,
- egyéb mozgásszervi-, izom eredetű fájdalmak egyaránt.
A kezelt testtájra beadott kollagén injekció beindítja a szervezet természetes regenerációs mechanizmusait. Egy speciális vékony tű segítségével alkalmazható lokális kezelésként a fájdalmas, nyomásérzékeny területbe intraartikulárisan, közvetlenül az ízületbe juttatva, vagy intramuszkulárisan és bőrbe is egyaránt adható.
- erősíti és védi az anatómiai képletek szöveti struktúráinak kollagén szálait (tok, inak, szalagok, porc)
- mechanikai támogatást biztosít az érintett területnek,
- pozitív hatást gyakorol az ízület stabilizációjára,
- javítja a mozgásképességet és az életminőséget egyaránt
Kollagén injekció előnyei:
- hatékony és alkalmi kezelés
- könnyű és biztonságos alkalmazás
- hasznos önmagában és kiegészítő terápiaként is
- széles indikációs terület
- doppingmentes készítmény
Alkalmazására és a kezelések gyakoriságára a kezelőorvossal történt konzultáció után kaphat javaslatot.
Mellékhatások: Természetes hatóanyagainak köszönhetően a kollagén készítmények alkalmazása mellékhatásoktól mentes, ezért mind cukorbetegek, véralvadásgátló készítményt szedők, lidokainra és szteroidokra érzékeny betegek is kaphatják. A szúrás helyén ritkán bőrpír, esetleg zsibbadás vagy vérömleny jelenhet meg. A kezelést követő napon ajánlott a bő folyadék bevitel az esetleges mellékhatások csökkentése érdekében. Várandós kismamák esetében nem ajánlatos a kollagén injekció használata.
Míg steroid injekciók csak a tünetekre hatnak, egyes betegeknél csodákra képesek, de az esetek többségében módosítják a testben található kollagén rostokat. A kortizon destruktív hatással bír a kötőszövetre, gátolja a vérkeringést az érintett területen, az új erek képződését, illetve a fehérjeszintézist. Gyengíti a kollagént és ezáltal a lágyrészek, például szalagok és inak állapotát, de izomgyengeség, szakadás is előfordulhat.
A GUNA terápia a kollagén szerkezet helyreállításával csökkenti a feszes izomtónust, a fájdalmat és gyulladást egyaránt, javítja a vérkeringést, a szövetek oxigén ellátását, a nyirokkeringést és elősegíti az ízületek stabilitását. A szteroid injekcióval ellentétben a kollagén kivonat az okot szünteti meg, ezért áttörést jelent az ízület körüli képletek megfelelő kezelésében.
Összességében a mi szemszögünkből nézve mindkét típusú injekció befolyásolja (kollagén és a steroid egyaránt) változtatja az alkalmazható terápiás koncepciókat, ezért az anamnézisnél, a mozgásszervi állapotfelmérésnél az injekciós kezelés megléte egy rendkívül fontos információ, amelyre egy kiváló korrektív tréning, vagy egy komplex PhyDoArt® program hatékonyan építhető.
A GUNA MD készítmények a Magyar Antidopping Csoport magyarországi laboratoriumában bevizsgált készítmények, amelyek nincsenek a WADA dopping tiltólistán, így élsportolók esetében is alkalmazhatók.
A cikket másolni, sajátként feltüntetni tilos. Ezzel kapcsolatos szerzői jogi nyilatkozatunkat itt olvashatja.