+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: PhyDoArt RunSport program

Egy igen érdekes és hasznos esetbemutatót szeretnék ma megosztani minden kedves olvasóval, amely az elmúlt hetek egyik érdekes esetét prezentálja, kiemelve azt az elhagyhatatlan tényt, hogy a fascialáncoknak a modern rehabilitációban ma már nélkülözhetetlen, kihagyhatatlan szerepe van a fájdalmak, egyéb negatív panaszok kialakításában, vagy fenntartásában. Ha eredményesen akarunk rehabilitálni, a panaszokat viszonylag gyorsan, relatíve rövid időn belül szüntetni, akkor a kiváltó okokat és a következményeket sok esetben külön-külön, más-más terápiákkal kell kezelni, de ebben a fasciának kiemelt szerepet kell betöltenie.

A napokban megkeresett minket egy sarokcsonti és környéki problémával, annak állandóan kiújuló gyulladásával hosszú hónapok óta küszködő páciens a Rehab Akadémián és segítségünket kérte panaszai megszüntetésében. A sarokcsonti fájdalomhoz társult igen erős Achilles-ín letapadás is. Mindezek a járást nagyon kellemetlenné tették számára, hiszen 100 méter után rendkívül erős, éles, szúró fájdalom alakult ki a sarokcsont és az Achilles-ín mentén egyaránt.

A sarokcsont és az Achilles-ín rendszeres irritálását kiváltó tényezőkhöz egy rendkívül erős mediális boltozat (belső talpéli) süllyedés is társult, amely nem tett jót a sarokcsont pozíciójának, hiszen ott egy valgus állás alakult ki. Mivel azonban 26 éves és szeret futni az igényét, miszerint a kezeléstől elvárja, hogy ismét tudjon majd kedvenc sportjában tevékenykedni, nagyon komolyan kellett venni.

Az orvosi leletet átolvasva és a terápiás javaslatot elindítva a dokumentumok szerint a lökéshullám terápiát kezdtük meg a sarokcsont, az Achilles-ín, a talpi fascia (aponeurosis plantaris) területén.

A lökéshullám készülék beállításánál ügyeltünk arra, hogy a panasz, a tünet kialakításában különféle szövettípus szerepel, másfajta érzékenységgel (izom, ínszövet, csonthártya, ízom-ín átmenet, amely gyulladt is, talpi fascia) és ezek a készülék által kiváltott hullámokra eltérő módon reagálnak. Elindultunk tehát a fascia lazítására használt lökéshullám programmal, majd áttértünk az izom, a m. triceps surae lazítására is. Ezt követően következett az ínszövet, az Achilles-ín és a tapadási pontja. Ínszövetet lazító beállításokkal indultunk itt, majd átállítottuk a készülék erősségét és frekvenciáját a keringés javító beállításra és ezt követően következett a csonthártya lazítás.

Mindezt azért, hogy a lokális panaszokat hamar ki tudjuk oldani, a sarokcsonti fájdalmakat enyhítve a járást kissé fájdalomtól mentesebbé tudjuk tenni.

30 perces lökéshullám terápiát követően következtek azok a funkcionális tesztek, melyek a sarokcsonti fájdalmak kiváltó okára irányították rá a figyelmünket. Így a következő lépésben ezek megszüntetésére fókuszáltunk, hiszen el akartuk kerülni, hogy páciensünk 100-300 méter megtétele után újból érezze a kiújuló sarokcsonti és Achilles-ín környéki fájdalmakat.

A kiváltó okok feltérképezése miatt elő kellett venni és elemezni azokat a funkcionális láncokat, melyek a terhelést befolyásolják és a testtartás, az igénybevétel függvényében kialakulnak az alsó végtag különböző oldalain keresztül haladva. A páciensünk esetében az anteromediális kötőszöveti lánc és a poszteromediális fascialánc egyaránt érintett volt, a fájdalom kialakításában és a gyulladásos folyamatok fenntartásában igen erősen szerepet játszott.

A fascialánc kezelésnél kiemelendő, hogy annak érdekében, hogy ne jöjjön létre terhelés hatására, járáskor, futáskor a fájdalom, fontos volt a mediális talpi boltozat, a m. tibialis anterior és a tibia csonthártyájának lazítása is. Ezen megközelítésben páciensünk esetében összességében 4 alkalom lökéshullám kezelés és egy alkalommal végzett fascialánc kezelés elegendő volt a tünetmentesség elérése érdekében. Kezelések közötti időben a fokozatosság és a terhelhetőség figyelembe vétele mellett meg tudta kezdeni az óvatos terhelést, illetve kezelést követően ismét elkezdett futni, amely már fájdalmaktól mentes volt.

Kiemelendő, hogy a hosszanti talpi boltozat süllyedése hosszú távon lehet egy olyan irritáló tényező a terhelés függvényében, amely későbbiekben ismételten túlterhelheti a kötőszöveti láncot, abban letapadások alakulhatnak ki, ha erre a panaszmentesség elérése után nem figyelünk. Azonban tudatos tréninggel, izomlazító technikák otthoni rendszeres alkalmazásával jól lehet végezni a kötőszöveti és izomlazítást megelőzés (prevenció) céljából. Páciensünk meg is kapta azokat a kötőszövet lazító instrukciókat, melyet az ő esetében rendszeresen végeznie kell majd a boltozatsüllyedés és a rendszeres futás miatti panaszok kiújulásának elkerülése miatt.

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

Cikket írta/szerző: Kanyó Ildikó, PhysioVit Rehab Akadémia/ Sportfizioterapeuta, 2017. szeptember 01.

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

Az utóbbi években ismét egyre divatosabb sporttevékenységgé vált a futás. Nem csoda, hiszen egy remek sport, amelynek számos pozitív hatása ismert. Bármikor, bárhol, bárki nekiállhat futni kortól és nemtől függetlenül, egy jó cipőn kívül semmi más nem szükséges hozzá, ráadásul még pénzbe sem kerül. Manapság egyre többen próbálkoznak félmaraton, maraton, vagy akár hosszabb távok teljesítésével mindenki próbálja feszegetni a saját határait.

Érdemes azonban tudni, hogy mint az élet számos más területén, itt is fontos a fokozatosság betartása. Azonban ha ezt az elvet követjük, sajnos akkor is előfordulhat, hogy előbb-utóbb panaszok jelentkeznek testünk valamely pontján. Ezek hátterében állhat a túlterhelés, a nem megfelelő technika, egy-egy még nem "betaposott cipő", korábbi sérülések maradványai, egyoldalú testtartásból eredő szöveti letapadások, átalakulások, aszimmetrikus terhelések, esetleg akut sérülés (pl. rándulás).

PhyDoArt® RunSport programja többféleképpen alkalmazható, lehet megelőzés céljából, vagy már kialakult sérülések kezelésére.

Egy rendszeres futó, triatlonista biztos, hogy élt már át kisebb-nagyobb sérüléseket. Sőt bizonyára az is előfordult már, hogy emiatt ki kellett hagyni hosszabb-rövidebb ideig az edzéseket. Ugyanakkor sok futó talán egész nap a munkahelyén ülő munkát végez, mely a futással ellentétes terhelést biztosít a mozgás szervrendszer számára, más jellegű adaptációra kényszerítve az ízületeket, izmokat, a kötőszöveti hálót. Itt számunkra a kötőszöveti elemek, az ízületek, az izmok és inak működésének optimalizálása, a helyes egyensúly visszaállítása (ülő munka vs. futás), a futás közbeni terhelésre felkészítése kiemelt jelentőségű.

A Rehab Akadémián megforduló futóknál, sportolóknál gyakran találkozunk nyak, váll vagy deréktáji fájdalommal, porckorong bántalmakkal, melyek külön-külön speciális rehabilitációt igényelnek. Mindezek az elváltozás kiváltó okának és következményeinek megfelelő mozgásmintákkal, izmok, inak, kötőszöveti elemek erősítésével és lazításával, helyes testtartás és egy optimális terhelésmegoszlás kialakításával megelőzhetőek.

"Sportorvosom 6 hónap után azt mondta, ne fussak többet. Elkeseredésemben az interneten keresgélve találtam rá a PhysioVit-re. Már az első kezelésnél elindult érezhető javulás, most pedig már ott tartok, hogy végre a futás örömeit élvezhetem fájdalmak nélkül." Zsófia

PhyDoArt® RunSport programja nem csak a megelőzésben nyújt komplex segítséget, hanem a már kialakult sérülések, operációk utáni korai, vagy késői rehabilitációban, sportrehabilitációban is. Korábbi traumából visszamaradt sérülések szintén egy kiemelt és komplex szerepet játszanak nálunk egy-egy egyénre szabott sportrehabilitációs terv, edzésterv kialakításában, levezetésében. Rendszeresen arra törekszünk, hogy egy sérülés kialakulása után a lehető leghamarabb el tudjuk kezdeni a rehabilitációt, hiszen a szövetek szemszögéből nézve minden egyes nap késés, negatív szöveti átalakulások esélyét hordozza magában.

Amennyiben azonban a sérülésspecifikus edzés és kezelés egyénre szabott formában időben kezdetét veszi, minimalizálni tudjuk a rehabilitáció idejét. PhyDoArt® RunSport program egy személyre szabott, tervszerűen összeállított mozgásprogram egyéni, sportspecifikus célokkal, azok megvalósításával. Alkalmazható sérülések megelőzésére, kezelésére, a teljesítmény növelésére, fokozására nemtől, életkortól, életmódtól függetlenül egyaránt. Alkalmazható különböző krónikus, degeneratív felborult terhelésmegoszlás, izomegyensúly normalizálására, helyreállítására is.

A program menete, főbb lépései:

  • Állapotfelmérés
  • Speciális tesztek, mérések
  • Problémák lokalizását követően edzésterv, terápiás terv felállítása.
  • Terápiás terv kivitelezése, beleértve az akut panaszokat, sérüléseket, illetve a kiváltó okokat egyaránt.
  • Problémától függően sz.e. külső terepen tréning elemek.
  • Eredmények értékelése.
  • Napi edzésterv terhelésspecifikus egyeztetése.

 

PhyDoArt RunSport program 18900 Ft/alkalom. Szolgáltatásaink árairól bővebben itt olvashat...

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.