+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: FDM

Mi, a PhysioVitnél rendkívül sokrétűen összegezzük a rejtett és sokoldalú, sokrétű fasciaháló jellegzetességeit, reakcióit, a patológiában mutatott elváltozásait, azok irányait - melyek kihatnak egész testünk működésére -, valamint kezelési alternatíváit. A sokrétű gondolkodást segíti a különféle irányokból történő megközelítés, melyekhez magyar, német, osztrák, francia és belga oktatóink adják meg azokat az extra tippeket, tudásanyagok melletti egyéni sajátosságokat, komplex vizsgálati és kezelési egyediségeket, valamint az évek és évtizedek során ők maguk által alakított és továbbfejlesztett kombinált vizsgálati és terápiás lehetőségeket. Például Angelika Strunk, Carsten Schmilgeit, Kerstin Münkel, Philippe Misslin, Philipp Richter, Michael Danner, Simone Huss, Claas Richert, Andreas Lehner, Jürgen Lehner, Jürgen Bendig és jómagam is, akikkel a magyarországi fasciaterápia képzéseken sokat és sokszor találkoztatok már. A jövőben is közösen adjuk meg számotokra a biztos fasciatudás és kezelési alternatívák sokrétű alapjait.

 

Sokan, sokszor beszélnek a fasciaterápiákról, a fasciáról, azok sokrétűségéről, kezelési irányairól. De arról kevésbé, hogy a különféle szemszögből történő megközelítés mit és hogyan segít a terapeutáknak tájékozódni, majd célirányos terápiákká formálni beavatkozásokat a globális testi rendszer működésébe, egyedivé téve azt az óriási tudásanyagot és problémamegoldó gondolkodáson alapuló kezelési sorozatot, amit egy szóval fasciaterápiának hívunk és gondolunk.

 

Tudtátok e azt, hogy fasciaterápiák már az osteopathia eredete óta léteznek? Nem most az utóbbi 10 évben találták ki.

Tudtátok e azt, hogy már az 1900-as évek elejétől eredeztetjük a meglétüket? Sokáig azonban nem vették figyelembe az emberi test működéséhez, meglétének irányításához, a szervi funkciókhoz, a test összehangolt működéseihez oly nélkülözhetetlen fasciát (kötőszövetet). Kutatók az utóbbi években analizálták szerteágazóan, objektíven a működésük hatásait, sokszínűségét és ettől kezdődően olvadt bele rendkívül nagy sebességgel sokféle terápiás hatás magyarázatába. És most már ott tartunk, hogy mindig, mindenhol és mindenki "a fasciával" foglalkozik. Ami bizonyos értelemben egy új és modern megközelítést ad számunkra is a terápiákban és tréningekben. Ugyanakkor a gyógyítás már évtizedek óta használja és alkalmazza, csak eddig másképpen érvelt a szöveti működések értelmezésében. Mára már ez is új megközelítést kapott, nem csak a gondolkodás terén, hanem az eszköztár színességét, sokoldalúságát illetően is (pl. fasciakések, smr eszközök stb.).

 

Fascia - Az élet folyója. Az egyetlen olyan alkotóeleme a testnek, amely mindent mindennel összeköt. Egy funkcionális szerv, amely nélkül nem lenne élet. Nélküle a szervek nem tudnának működni, nem lenne védelmük, nem lenne információjuk a működéshez, nem lennének tápanyaggal és beidegzéssel ellátva.

 

Fascia differenciált feladatokat lát el, formát ad, összeköt és az egész test működését irányítja. Fascia tulajdonképpen a:

  • szalagok, inak, ízületi tokok;
  • pleura (mellhártya), pericardium, epicardium, endocardium, mediastinum;
  • peritoneum és a szalagrendszere, mesenterium, omenta;
  • meningek;
  • izmok, idegek, erek;
  • anatómiai testi fasciák;
  • bőr alatti, az egész testet befedő kötőszövet;

 

Ezek aztán részekre bontva:

  • átölelik az izmokat, a szerveket, az idegeket, az ereket;
  • elválasztják a különböző struktúrákat egymástól, biztosítva a szabad elmozdíthatóságot egymástól;
  • összekötik a különböző struktúrákat egymással;
  • "vályút" képeznek az erek és az idegeket számára ezáltal védelmet is biztosítanak;
  • felfüggesztést adnak a szervek számára, ezáltal stabilizálják azokat, miközben biztosítják a mobilitásuk megmaradását, amely nélkülözhetetlen az élettani, normál működéshez;
  • formát adnak a testnek, meghatározzák a kinézetet;
  • védelmet biztosítanak a sejtek számára és az immunrendszer egészséges működésében is jelentős a szerepük;
  • tükröt képeznek, hiszen a lelki, emocionális működések raktározódnak benne.

 

A fasciarendszer tehát összefűződő egységet képez a parietális rendszer (pl. mozgás szervrendszere), a viscerális rendszer (zsigerek, zsigeri szervek), a craniosacralis rendszer (koponya és az idegi rendszerek) között, ugyanakkor a létező összes terápia alapját is adja. Nem mindegy tehát, hogy a fasciarendszert hogyan, milyen megközelítésben elemezzük, "terápiázzuk" és eddzük.

 

Oktatásokon mindig kihangsúlyozzuk azt a tényt, miszerint ha valaki a fasciarendszerek működését megérti, azzal tisztában van, a hibás pontokat tudja elemezni, helyesen felállítani a patológiás eltérésekhez kapcsolódó ok-okozati összefüggéseket, mindezt egyénre vetítve van lehetősége analizálni, az egyéni terhelések és mozgásminták szerint, tulajdonképpen minden kulcs a kezében van a probléma megoldásának elindításához, majd a probléma megoldásához. Mivel azonban minden ember más-más, így természetesen a fasciaterápiák sokféleségének ismerete adhat biztosítékot a hatékonyságra, hiszen van, akinek az egyik fasciaterápiás alternatíva válik be, van akinek pedig egy másik. És ezt teszi széppé a munkánkat, hiszen nem elegendő csak a működést elemezni, nem elegendő csak a fasciaműködések elvét megérteni, a patológiás (kóros) funkcionális köröket feltérképezni és kezelni, hanem mindezt az egyéni mozgásmintába kell beépíteni. Ezért bár különféle fasciaterápiák léteznek, de egyik sem ugyan olyan, csak ugyan arra a szöveti, funkcionális struktúrára fejti ki hatását.

Typaldos módszer, Fascia Disztorziós Modell szemlélet, Fascia Release Manuális terápia, Myofasciális terápia, triggerpont terápia, tenderpont terápia, fasciális osteopathia, self myofascial release, neurofasciális terápia, dinamikus nyújtások, jóga, ritmikus gimnasztika, balett, fascialánc edzés, fascialánc nyújtás stb. lehetne még sorolni a terápiák s tréningek sokaságát.

A Typaldos által kidolgozott kezelési módszer, amely egy egyedi fascia disztorziós modell alapján szemléli és differenciálja az elváltozásokat, kiváló a mozgásszervi anamnézisben, a mozgásvizsgálatokban, a fájdalom okának meghatározásában és a lokális problémák magoldásában. Nem az orvosi diagnózisok alapján szemlél, hanem deformitások típusa szerint és kategórizál 6 különböző halmazt, melyekbe az orvosi és mozgásszervi diagnózisok besorolhatók. Ezáltal hatékony és effektív rendszert és kapcsolatot biztosít a mozgásszervi rehabilitációban, hiszen azonnal fókuszálható a probléma és azonnal megoldhatók a fájdalmas, a mozgásszervi fájdalmakat kiváltó panaszok. Ezek a fascia struktúrális megváltozásából adódóan analizált problémák és megoldások, melyek aztán terhelési viszonyok szerint vizsgálva láncfűzés szerűen terjedhetnek tovább is, maguk után "rántva" a szomszédos, illetve funkcionális értelemben együttműködő egyéb más testrészek és szervek fasciarétegeit, ezáltal akár globális, azaz egész testi problémát okozva. Itt viszont már egy globális, összefüggéseiben elemző fasciális terápia szükséges, mint pl. a Fascia Release Manuális terápia, Myofasciális terápia, fasciális osteopathia (általánosságban az osteopathia, hiszen annak parietális, viscerális, craniosacralis elemei is nélkülözhetetlenek), neurofasciális terápia, fascialánc edzés, fascialánc nyújtás. Amennyiben azonban a fájdalom lokalizációja szerint differenciál diagnosztikában sokrétűek szeretnénk lenni, a Trigger- és Tenderpontok aktív, un. kisugárzási zónáinak ismerete nélkülözhetetlen.

 

Nekünk terapeutáknak mozgásszervi vizsgálatok során azonnal el kell döntenünk, hogy a különböző rendszerek (viscerális, parietális, cranialis) közül melyikben és milyen mértékben vannak túlterhelések, kóros irányú változások, ebből adódóan melyek az elsődleges problémakörök és melyek a másodlagos megoldandó feladatok. Ismernünk kell a terhelési anomáliákat, az egyénre szabott terhelési láncfüzéreket, illetve azok irányát. Erre ráépül a deformitás jellege. Minden esetben azt kell figyelembe venni, hogy egy hálózatról van szó, amelybe ha beavatkozunk az egyik pontban, akkor az több irányú hatásokat váltva ki más-más területek, testrészek fasciaterületeinek változását is maguk után vonják. Sportolókkal foglalkozik valaki, akkor nagyon fontos figyelembe venni azt a nélkülözhetetlen tényt is, miszerint a fasciastruktúrába beavatkozás hogyan és milyen módon befolyásol teljesítményt, arra mennyi idő áll rendelkezésre, hogy a fasciaterápia után a versenyhez, a maximális teljesítményhez szükséges optimális működéseket visszaállítsuk. Vagy egy szalagszakadás, csonttörés, izomsérülést, operációt követően hogyan, milyen szakaszokban zajlik a sejtíktivitás és szöveti építés és ennek melyek az optimális, gyógyulást segítő "terhelési, vagy terápiás ingerei". Ehhez kell a különféle edzéstípusokat/tornatípusokat beállítani, amely egy külön - de ami a legfontosabb a rendszer eltéréseinek leküzdését célzó egyénre szabott - edzésmódszertani feladatsorokat vonz magához, miután a fasciarendszerek optimalizálása, illetve a működések normalizálása egy-egy kóros, patológiás állapot gyógyítása érdekében megtörtént.

 

A fasciarendszernek, mint funkcionális szervi rendszernek a működési elveit minden témával foglalkozó szakmai továbbképzés részleteiben, vagy egészében taglalja, a differenciált strukturális elváltozások rendszerétől, a fasciaanatómiai felépítésen át a terhelési láncokon keresztül, a mozgásminta elemzések rendszerét érintve, a fájdalom differenciálását magában foglalva, a különféle rendszerek terápiás alternatíváit fájdalmas, kevésbé fájdalmas manuális technikák rendszerén át a tréningtípusokig bezárólag, valamint az önkorrekciós gyakorlatokkal kiegészítőleg. Ehhez szükséges a terapeuta sajátos gondolkodásmódjának kiépítése, amely minden esetben csak és kizárólag előképzettségre épülhet, amely gyógytornászok, gyógymasszőrök és orvosok részére biztosít problémamegoldó gondolkodásmódon és egyénre szabott kezelési elveken alapuló betekintés a csodálatos fasciák világába. Az edzők számára pedig megmutatja, hogyan tudnak egyénre szabott rendszerekben gondolkodva egy helyes, az egészségmegőrzést biztosító mozgásokat minden szempontból helyes edzésmódszertani alapokra épített tréning segítségével ápolni, fejleszteni. Ez utóbbi azért sem elhanyagolható, mert ha a fasciarendszerek sokrétűségéről van szó és arról mennyi mindent irányítanak és befolyásolnak a testi működésekben, illetve mennyire hamar reagálnak a mindennapi élet rossz irányú terheléseire (testtartás, egyoldalú terhelés, munkaterhelés, stressz stb.), vagy túlterhelésekre, akkor kimondhatjuk, hogy a fitness központokban teljesen mindegy kinél és mikor de a panaszokkal nem rendelkező emberek körében sem lehet már fasciarendszerek érintettségét figyelembe nem vevő módon edzeni, tréningfeladatokat végrehajtatni, vagy végrehajtani.

 

Mindezen fasciarendszeri követelmények pedig nem csak az egészségügyben dolgozó gyógymasszőrök, gyógytornászok, orvosok eddig alkalmazott terápiás hozzáállását és a más szemléletmódon alapuló ok-okozati összefüggései rendszereit módosítja, jelentve ezáltal a hatékony kezelést, hanem ugyan úgy egy kiváló alternatívát jelenthet az edzők számára is az egészség, az egészségmegőrzés, az egészségtudatos életmód kialakítása területén.

 

Cikket írta: Kanyó Ildikó, gyógytornász, sportfizioterapeuta (DOSB)

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

A fascia mindenhol jelen van az emberi testben, teljesen behálózz azt. Strukturális és funkcionális integritást biztosít azért, hogy a test különböző részeit egy teljes egésszé fogja össze és így együtt tudjanak dolgozni. Szerepet játszik a sejtek védelmében és elasztikus lengéscsillapítóként szolgál a különböző mozgások kivitelezése során. Szerepe van a haemodinamikai, biokémiai és trófikus metabolikai folyamatokban, valamint mátrixot alkot a sejtek közötti kommunikációhoz. A test védekező funkciójáért is felelős a kórokozókkal szemben. A sebgyógyulás a fasciakontinuumban zajlik, sérülések után a fascia a szövet gyógyulásainak alapköve.

A különböző fasciális struktúrák különböző módokon kapcsolódnak egymáshoz:

  • mechanizmusok által,
  • neurofiziológiai úton,
  • illetve a vegetatív idegrendszer által.

A kínai orvoslás szerinti meridiánvonalak is a fasciákon futnak keresztül, továbbá itt találhatók a reflexzónák és a triggerpontok is. Ez a számos összefüggés teszi szükségessé az INOMT Fascia Disztórziós Módszerének megismertetését a biokibernetikus koncepcióval együtt, mely által globális, holisztikus, illetve egyéni gondolkodást nyerhetnek a témakört képzések keretében megismerő szakemberek.

Stephen Typaldos, a Fasciális Torziós Modell megalapozója hat teljesen eltérő disztorziós rendellenességet ábrázolt. Ám ez a hat disztorziós zavar csak a kezdet volt. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy számos biomechanikai diszfunkció van, amelyet ki kell egészíteni energetikai, neurovegetatív, informatív és biokibernetikus eltérésekkel. Így a Biokybernetikus fasciaterápia - FDM tanfolyamon a Typaldos módszer mellett sok egyéb más technikát sajátíthatunk el.

Amit az INOMT FDM képzése ad, az nem csupán egy FDM modell, hanem módszer. A módszer e tekintetben azt jelenti, hogy van egy tervünk, hogy hogyan kell tenni valamit egy adott cél elérése érdekében. Ez egy struktúrált, szisztematikus megközelítés. Több, mint egy modell. A modell egy egyszerűsített, sokszor metaforikus kép a valóságról. A módszer a helyes megoldás a problémára.

A módszer alapja az IN OMNI TOTUM, azaz a „minden mindennel” szabály, miszerint minden összefüggésben áll mindennel.

A diagnosztizálás az SMS modell szerint történik, ami alapján elkezdünk vizsgálódni, hogy az adott probléma milyen eredetű. Vegetatív idegrendszerben fennálló adott szegmensbe kivetülő belső szervi eredetű, reflexzóna szerinti, vagy energia hiányból, vagy többletből kialakuló probléma. A képzés alatt megismerkedhetünk a fascialáncok funkcióival, lefutásuknak helyével, illetve károsodásuk lehetőségével, azok tulajdonságaival stb.

Energetikai összefüggések témakörében megismerkedhetünk a keleti orvoslásból ismert meridiánokkal, azaz energiacsatornákkal, melyek behálózzák az egész testünket. A szervezetünkben minden energiát igényel. Legyen az izomösszehúzódás, vagy akár egy belső szerv működése. A sejtek igyekeznek minél kevesebb energiabefektetéssel elvégezni a feladatukat. Ha felmerül valami probléma, az megnövekedett energiaszükségletet fog kialakítani. A meridiánok kezelésével segíthetjük az energiák kiegyenlítését.

A test különböző pontjain mikroterületek találhatóak, amelyeken az egész test kicsinyített mása megtalálható, melyek a reflexzónák. Reflexzónákat találunk a talpunkon, tenyerünkön, fülünkön. Ha bármilyen elváltozás, betegség jön létre a szervezetben, azaz felborul a szervezet egyensúlya, akkor ezek a mikroterületek jeleznek. Ilyenkor salakanyagok rakódnak le a beteg szervnek megfelelő területen.

 

Mindezt összegzi és egy sokrétű szemléletmódot biztosító komplex csomagban adja meg az INOMT FDM képzése.  Újfajta szemlélet szerinti tanfolyamunkra várunk szeretettel mindenkit, aki nyitott a globális szemléletmódra és egy komplex kezelési módszer megtanulására vágyik az FDM területén.

 

Üdvözlettel:

Nagy Fanny, gyógytornász/PhysioVit Rehab Akadémia

 

 Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

A speciális izomkezelés, triggerpont terápia, flossing és manuálterápia által biztosított egész testre, annak elváltozásaira, feltérképezésekre, beazonosítására vonatkozó szemléletmód ma már nélkülözhetetlen az effektív és hatékony, szakszerű terápiás beavatkozások sorából.

Mindenki számára egyéni mozgásminták vizsgálata és a szöveti analízisek alapján profi szakembereink által vezetve elérhetők ezek a kiváló terápiás lehetőségek a PhysioVit orvosok, gyógytornászok, sportfizioterapeuták közvetítésével. Bővebb információért kérjük keressen minket a következő elérhetőségek valamelyikén: +36 1 790 9900

 

Sok esetben alábecsüljük testünk regenerációra való képességét. Sok esetvben tapasztaljuk, hogy a régóta fájdalmakkal küzdő emberek közül sokan egy idő után általában a beletörődést választják a sokféle megküzdési módszer közül. "Ezzel együtt kell élni." Ugye ezt sok esetben halljuk?

Akik ezt az utat járják, próbálják a szőnyeg alá söpörni problémájukat, még akkor is ha az akadályozza őket a mindennapi aktivitásban. Csak akkor veszik fel újra a harcot, ha már a nélkülözhetetlen, különösképp értékes dolgok kerülnek veszélybe például a munkaképesség. Ilyen esetekben , vagy ha már mi vagyunk a sokadik terapeuta akikhez fordul a páciens, nagyon fontos, hogy amennyiben lehetőségünk van rá olyan terápiát alkalmazzunk mely kiemelten hatékony, azonnali eredményt is hoz, ezzel is motiválva a pácienst.

A következő esetbemutatómban szeretném prezentálni, hogyan alakultak a panaszai egy fiatal hölgynek, akit korábban sok kisebb baleset ért, melynek következtében mind a két válla, dereka már sok éve fáj. Egy ideje emésztési panaszok jelentek meg nála, amely miatt külföldi tartózkodása alatt járt oszteopatához. Tünetei ez idő alatt csökkentek, de nem szűntek meg. Elmondta hogy próbálja nem feladni a reményt, igazából már annak is örülne ha csak a hétköznapi teendők közben, vagy nem megterhelő sporttevékenységek során panaszmentes lenne.

Az állapotfelmérés során több különböző kötőszöveti disztorziót mutatott, melyeket FDM-Typaldos -módszer szerint kezeltem. Ennek a módszernek különleges és nagy előnye, hogy gyorsan hat hiszen mind a 6 disztorzió esetén az arra leghatékonyabb kezeléseket alkalmazzuk. Nem csak az állapota lett jobb a terápiát követően, de a gyógyulásba vetett hitét is visszakapta, ami talán az egyik legfontosabb dolog!

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

Gyógytornászokat képzünk, manuálterapeutákká, FDM terapeutákká! Fontosnak tartjuk a résztvevőkkel való szoros kapcsolatot és azt is, hogy gyakorlatorientált legyen képzésünk. Erősségünk a magas szakmai kompetencia, ami a legújabb tudományos ismereteken alapul, a több évtízedes tapasztalat mellett.

Többféle FDM képzés létezik. Annak érdekében, hogy a terápia iránt érdeklődő szakember el tudja dönteni, hogy ha minőséget, szakmai kompetenciát, alapos tudást akar hová érdemes mennie, bemutatjuk mi biztosít az INOMT FDM (Biokybernetikus fasciamodul).

 

A továbbképzés fő gerincét a neuro- és a kötőszövet élettan adja. A pácienseket egészében látni kivonatát képezi a koncepciónak itt is, mint általában minden INOMT témakör esetén ezt tapasztalhatják tanulóink. INOMT-Team teljes szakmai elégedettséget biztosít a továbbképzésben résztvevőknek. A manuálterápia nyitott rendszerét képviseljük, ami azt jelenti, hogy megmarad a terapeuta szabadsága és az eddigi dogmák értéküket vesztik-előírások mit kell megcsinálnia egy terapeutának egyes eseteknél. Nincsen roll-csúszás az ízületben és nem jön létre transzlációs csúszás a synoviális ízületekben. Ha a páciens pl. egy kirotációs deficittel érkezik, a mi eljárásunk szerint az nem azt jelenti, hogy egy ventrális irányú csúszást kell fokozni. Először is azt kell megkérdezni, hogy mi okozza a korlátozottságát? A tok, az izom vagy a ponc? Minden esetre megvan a különböző terápiás eljárás. Ez adja a terapeuta szabadságát és a dogmák szakmai tudássá fejlődnek.

A továbbképzésünket teljesen újra terveztük és megújítottuk. Biomechanikai területen ez azt jelenti, hogy a terápiák kivitelezése is változott és javult. Felülvizsgáltuk a konvex-konkáv szabályt és tudósokkal együtt megállapítottuk, hogy nem pontos törvényeken alapul. Egy egészséges synoviális izületben nincs forgás (minimum kivételes esetben) és nem vezethető vissza a csúszás a forgó mozgásra. További új technikákat mutatunk be az eddigi egyéb manuál terápiás fogásokkal együtt és begyakoroljuk őket. pl izületi-fascia-technikák, aktive release technika , fascia kompression, fascia manipulációk, neurokybernetikus technikák stb.

 

A biokybernetikai koncepció szerint minden mindennel összeköttetésben áll. Az egyik legfontosabb kulcs az információ. Átláthatóvá válik hogy milyen összefüggés van a teniszkönyök és a tüdőben lévő elváltozás között miért okoz térdfájdalmat egy vese működési zavar. Számos manuális terápia létezik. OMT mechanikusan erősen meghatározott. Cyriax egy tökéletes helyi vizsgálati módszert fejlesztett ki. Maitlandnek is nagyon jó modellje van. Typaldos alapos fascia distorziós modellje, FRT technikáját és a meridián rendszert is alapul vettük. Minden modellnek megvan a maga előnye. Mi igyekszünk mindezeket összefoglalva egészében átláthatóvá tenni és egy egységes szemléletmódot kialakítani, hisz nem a technikai tudás hiányzik a terapeutáknál, hanem a megértés. Neurophysiologia, kötőszövet élettan, pathológia, magyarázatok és „clinical reasoning” fontos részei a továbbképzésnek.

 

Ez a elgondolás modellekkel dolgozik. Biopsychoszociális modell (Engel), MDBB-model, SMS-modell és az Ebenen modell. A legtöbb páciensnél a funkcionális panaszok okát nem csak a test oldaláról vizsgáljuk. Amikor egy manuális technikát alkalmazunk az hatással lesz a testre, a funkcióra, de az energiákra és az információkra is. A lélekre, szellemre és a páciens tudatára is. A továbbképzés alatt elsajátítják a résztvevők a megfelelő kommunikációt és a pácienssel való bánásmódot is.

A oktató tudása és a továbbképzés tartalma sok gyakorlati tapasztalatra, megfelelő irodalmi háttérre, tudományos tanulmányokra és sok megelőző továbbképzési tudásra alapul.

 

”Paciens value” –hogy áll a páciens a problémához, mi zavarja leginkább, mik a céljai és elvárásai, hogyan értékeli a terápiát a terapeuta tudását .”Evidence based practice”  a modern gyógytorna előfeltétele. Nem utolsó sorban azonosulva a PhysioVit minőségi képzéseket biztosító szellemével, az a minőségi tananyag és tudás átadása a terapeuták számára. Amennyiben Ön is a minőséget keresi a képzésekben, akkor ezt a tanfolyamot érdemes választani.

 

Írta: Kis Anna (gyógytornász-Fizioterapeuta)

 

Képzések  INOMT FDM témában 2018. december 13-án indulnak. Részletes leírás a témában itt tekinthető meg...

kedd, 24 Július 2018 15:44

Jó fizikumú, de feszes, kötött sportoló?

Hányan ismerünk magunkra és hány ilyen esettel találkozunk? Nem csak a stretching hiánya, sokszor a genetika és traumák következménye is lehet, hogy kötőszövetünk szerkezeti felépítése megváltozik. A kötőszövet elváltozása, letapadása, csavarodása, keményedése nem csak mozgástartomány beszűküléssel, hanem sokszor fájdalommal és izomerő csökkenéssel is jár.

Esettanulmányomban bemutatom, hogyan működik kötőszöveti állapot megváltozása miatti fascia rehabilitáció egy 18 éves élsportoló kézilabdázó fiúnál, ahol a kötőszöveti feszesség sérülékennyé tette a sportolót és hátráltatta a maximális teljesítménye elérésében.

A felmérés során a karjait elülső síkon 110 foknál tovább nem tudta felvinni, azonban ez a kötőszöveti feszesség nem csak a felső végtagokon hanem testszerte érzékelhető. Elsősorban keresztszalag illetve oldalszalag szakadás utáni rehabilitáció céljából jelentkezett hozzánk, amely egy külön sportrehabilitációs tréningkoncepció volt számára. De ezek mellett a felmérés során kiderült, hogy a ROM a felső végtagok esetében jelentősen be van szűkülve, ami főleg a jobb oldali dobó keze esetében óriási jelentőséggel bír.


Dobóerő-, és távolság is fizikuma szempontjából jóval többet feltételez, mint amit kivitelezni képes a csökkent mozgástartomány és feszülés miatt.

A módszer, amit alkalmaztam a sportolónál a Typaldos féle Fascia Disztorziós Modell (FDM) terápia.  Ez a gesztikulációkra felépített módszer a testi eltéréseket a páciens panaszai alapján azonosítja, mely a fiú esetében rendkívül sokat segített a problémás pontok és disztorziók gyors feltérképezésében. Mozgás kivitelezése közben, kértem a pácienst, hogy mutassa meg, hol fáj neki, illetve hol érez feszülést. Ez alapján már az első kezelést követően 160 fokig fel tudta vinni a karját és a felkészülési időszakot ezzel a mozgástartománnyal kezdhette meg.

 
Cikket írta/szerző: Orbán Zsuzsanna (gyógytornász, fizioterapeuta/PhysioVit Rehab Akadémia)
 

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.

 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

 

 

Fascia Disztorziós Modell byokibernetikus szemléletében ötvözve van az INOMT (Institut für Osteopathie und Manuelle Therapie) byokibernetikus osteopathia szemlélete és a klasszikus, Dr. Stephan Typaldos által kifejlesztett 6 féle disztorziós fasciamodell elemzés és kezelés. Mindez biztosítja azokat a plusz információkat a szakemberek számára, amely a fascia disztorziós modell szemlélet további effektivitását segíti elő. Ebből adódóan a képzési egységek  modulból állnak és kettő képzést is befedve érhetők el a szakemberek számára:

  • 1.) FDM-Fascia Disztorziós Modell terápia
  • 2.) INOMT Byokibernetikus Osteopathia/Fasciamodul

Hogyan épül egymásra a kettő modul? Kiemelt témáink: 

  • Az első tanfolyami rész fókuszában a fascia strukturális jellemzése és az alsó végtag, a lumbális gerinc szakasz kezelése, kezelési lehetőségei/formái állnak a szöveti felépítés és a disztorziós típusok függvényében.
  • Megközelítések - A fascia intervenció különböző megközelítésének elsajátítása és kötőszöveti élettanának megalapozása
  • Mi is a fascia? - Strukturális felépítése és tulajdonságai
  • Hogyan hat a terápia? - A fascia szövet feladata és szenzorkája
  • Fascia Disztorziós Modell - disztorziós típusok.
  • A második tanfolyami rész a fascia szövetének kybernetikus kapcsolataira fókuszál, valamint a felső végtag és gerinc kezeléséről szól.
  • Megközelítések - A fascia intervenció különböző megközelítésének elsajátítása érdekében kiemelt része a képzés 2. moduljának a neurológiai élettanra alapoz.
  • Különböző befolyások - Milyen befolyást gyakorol az autonóm idegrendszer és a meridiánok a fascia mozgás rendszerére és ezt hogyan ismerjük fel?
  • Superficiális fascia - A beszélő szervi vonalak kezelése a fascia disztorziós modell szemlélettel.
  • Neurofasciális Dinamizáció. Idegek kötőszöveti élettani szempontból -Mi az idegszövet és mi a fascia?
  • Befolyások -Hogyan befolyásolja a faszciális komponens az idegszövet funkcióját?
  • Diagnózis elsajátítása. -A neuromeningeális rendszer és az idegszövet és ezek kezelése!

 

Továbbképzés célja, hogy az ott résztvevő szakemberek az addigi manuálterápiás ismeretüket újdonságokkal, speciális technikákkal találkozva továbbfejlesszék, finomítani tudják ezáltal manuális készségüket, valamint tudásukat.

Ha valaki valóban sikeres szeretne lenni a kezelésekben, effektíven felderíteni, majd megszüntetni a panaszokat

 

Képzés tanórái:

  • 80 tanóra elmélet és gyakorlat 2x4 napban

 

Képzést vezető oktatók: INOMT INSTRUKTORAI

Időpontok: Jelenleg nincs időpont.

 Ez a szakmai továbbképzés minden esetben német nyelvű. Követő tolmácsolással profi tolmácsok közreműködésével kerül fordításra a szakmai képzésen. Kik fordítanak? Fordítóinkat itt ismerheti meg.

Képzés korábbi időszakra vonatkozó sorszáma: 28464/2019

 

Milyen szakmacsoportok részére indítjuk a szakmai továbbképzést? orvos, gyógytornász, orvostanhallgató, gyógytornász- hallgató (Hallgatók esetében az igazolás kizárólag az előképzettség megszerzését követően kerül átadásra, ugyanakkor az egyetem, vagy főiskola által kiállított hallgatói jogviszony igazolás beadása szükséges.)

Előképzettség nélkül ne adjanak le regisztrációt, mert a jelentkezés visszautasításra kerül!

 

Tanfolyam helye: 

  • BUDAPEST, PhysioVit - Helyszín változtatásának jogát fenntartjuk!

Tandíj:

  • Modulonként 149.000 Ft/modul, amely magában foglal kettő különböző képzést (fasciális osteopathia és Fascia Disztorziós Modell terápia), az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, a nemzetközileg elismert igazolások regisztrációját és egyéb, a tanfolyam lebonyolításához szükséges tárgyi és személyi feltételeket. PhysioVit card használattal jelenleg a képzés díja 139.000 Ft helyett 136.000 Ft.
  • Képzéshez tartozó egyéb kedvezménycsomagok (hallgatók, PhysioVit kártyával rendelkezők részére stb.) pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...
  • Képzés díja modulonként fizethető.

 

 

Hallgatóknak kiemelendő: Magyarországon nemzetközileg elismert képzési inzétezek által biztosított Osteopathia képzés kizárólag a PhysioVit-nél található, máshol sehol (!).  Amennyiben minőségi és megbízható tudást szeretne az Osteopathia, vagy annak egyes területei (viscerális, cranialis, parietális, fasciális) esetében szerezni, fontos, hogy utána nézzen annak, hogy milyen szakmai továbbképzésre regisztrál. Továbbá a PhysioVit által képviselt minőségi és hazai környezetben is a nemzetközi trendeknek megfelelő Osteopathia ismeretek nálunk kizárólag olyan instruktoroktól kerülnek oktatásra, akiknek nem csak az osteopatha végzettségük van meg, hanem a jogosultságuk is arra, hogy oktassanak Osteopathiát, vagy annak részleteit. E tekintetben is egyedülállóak a PhysioVit Osteopathia tanfolyamai. 

Viscerális Osteopathia - IFAO 2019. decembertől;  Craniosacralis Osteopathia - IFAO 2018. októbertől;  Fasciális osteopathia - INOMT 2018. decembertől, IFAO 2019. márciustól; Parietális osteopathia - INOMT 2019. februártól

Tudta, hogy osteopathiát kizárólag olyan szakember oktathat, akinek van nemzetközi (5 éves) végzettsége és ezt követően 5 éves instruktori gyakorlata? Kiemelendő, hogy Magyarországon ezt az oktatói minőségi feltételt csak és kizárólag a PhysioVit tudja biztosítani az oktató személyét illetően.

Kategória: Képzések leírása
1. oldal / 2

PhysioVit központ

images/physiovit13/physiovit_1.jpg
images/physiovit13/physiovit_2.jpg
images/physiovit13/physiovit_210.jpg
images/physiovit13/physiovit_22.jpg
images/physiovit13/physiovit_23.jpg
images/physiovit13/physiovit_24.jpg
images/physiovit13/physiovit_3.jpg
images/physiovit13/physiovit_4.jpg
images/physiovit13/physiovit_6.jpg
images/physiovit13/physiovit_8.jpg
images/physiovit13/physiovit_9.jpg
images/physiovit13/physiovit_30.jpg
images/physiovit13/physiovit_33.jpg
images/physiovit13/physiovit_32.jpg
Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.