+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!
Alkari és kézfájdalmak - carpal tunnel szindróma és a teniszkönyök kapcsolata

Nap mint nap találkozunk a teniszkönyök, vagy a Carpal tunnel szindróma problémával, melynek kezelése szinte mindennapos egy-egy járóbeteg szakrendelésen, vagy gyógytorna magánrendelőben, orvosi praxisban. Mindegyik a leggyakrabban előforduló panaszok, diagnózis közül való, hiszen mai világunkban sokat ülünk a számítógép előtt, néha elmegyünk jó esetben edzeni súlyzókkal, súlygolyókkal, vagy éppen az irodai munkához hozzászokott izmainkat, hirtelen nagy fizikai megterhelésnek tesszük ki ház körüli munkamozzanatok során. Például ezek azok a tevékenységek, melyek esetleges hatásait, helytelen terhelés miatti következményeit most előtérbe helyezve speciális, úgy is mondhatnám fasciális szemszögből szeretném prezentálni a háttérben rejtőző problematikát és az ebből adódó kezelési irányokat, lehetőségeket.

Gyakran keresnek meg minket páciensek olyan panaszokkal, hogy zsibbad a kisujjuk, gyűrűs ujjuk, fáj, terheléskor a panaszok fokozódnak, illetve néha a könyök külső felszíne, vagy a csukló külső, kisujj felőli széle kezd élesen, nyilalló jellegűen fájni, vagy esetleg a hüvelykujj tövében lévő un. "nyeregízület". Ilyenkor minden esetben első és legfontosabb kérdéseink a terhelés típusa, a fájdalom jelentkezésének pillanatára, vagy annak megszűnése körüli kérdéssorozatra, azaz összegezve a gesztikulációra és vizsgálataink a funkcióra irányulnak. Számunkra mindig nagyon fontos, hogy funkcionálisan elemezzük a tüneteket, azok kiváltó okaira koncentráltan, ami sok esetben távolabbi testrészek felé is mutathat.

Amikor valaki ilyen szerteágazó tüneti halmazt ír le és mindig máshol felbukkanó formában jellemzi a panaszát, ott az éppen aktuális szöveti túlterhelés jelei mutatkoznak. De nem ez a panaszok kiváltó oka, hanem valami ízületi blokk, esetleg távolabbi testrészek ízületi, vagy lágyrész mobilitásában bekövetkező változás, ami miatt csökkent funkcióból adódó túlterhelések fájdalmakat, gyulladásokat okoznak. Igen, nekünk ezt egy alapos, aprólékos, mindenre kiterjedő mozgásvizsgálattal kell kideríteni. E célból sajátos és egyedi, meghatározott koncepciót, egy elemzési és értékelési sorrendet alkalmazunk, azonban néha szükség van számunkra is a feltételezéseink objektivizálására, azaz a számítógépes mozgásdiagnosztikára, amely tovább erősít minket értékeléseinkben.

Mai cikkemben bemutatom, hogy a háttérkapcsolatok a fenti példában mégsem annyira távoliak, hiszen egy probléma köré fókuszálható a sok-sok látszólag különálló tünet, ez pedig a naponta bizonyos pozíciókban eltöltött idő arányainak megfelelően a terhelés, túlterhelés és az erre adott szöveti adaptáció. A fenti tünethalmaz kapcsán pedig a túl sok dorzálflexiós kéztartásnak, pontosabban csukló pozíció.

Zsibbadás. Nyeregízületi fájdalom. Laterális - "külső" - epicondylus gyulladása (teniszkönyök), csukló laterális szélén jelentkező nyilalló fájdalom, ujjzsibbadás a carpal tunnel szindróma jeleit mutatva...Viszonylag egyszerű gondolatmenetben kezelhető, ahol a túlterhelt lágyrészek tónusát kell normalizálni, hiszen azok akadályát képezik a tartós manuális ízületi blokkoldásoknak, az eredményességnek. Erre különféle módszerek, technikák állnak rendelkezésre, mint pl. a fascia release, a terrier technika, a kissé drasztikus fascia disztorziós modellek, azaz Dr. Typaldos módszere, az osteopathia finom fasciális technikái, megoldásai, a Medical Flossing, vagy triggerpont technika, tenderpont technika, egyéb ischaemiás manuális technikák, elektroterápián belül a lökéshullám terápia, vagy lézerterápia stb. A lehetőségek sokfélék a légyrészek tónusának helyreállítására, melyet általában egyénre adaptált módon alkalmazunk.

Ezt követően fókuszálunk a funkcionális anatómiára, a térszűkítő folyamatokra, melyek együtt okozzák a carpal tunnel szindróma panaszait, a könyökízület külső részén jelentkező csonthártya, izom-ín átmenet gyulladásos tüneteit, vagy a nyeregízületbe, a csukló külső szélébe sugárzó gyulladáshoz hasonló, de nem valódi gyulladás fájdalmait. Kiértékelve a nap mint nap eltöltött pozíciókat a térszűkületet okozó csontos blokádokat az ízületi manuálterápia fogásaival hozzuk rendbe és stabilizáljuk tartóssá téve a mobilizációs eredményeket. Manuálterápiával a kéztő apró kis csontjainak helye változik, mozgásszabadságuk nő és a mellettük futó izmok, inak fokozott terhelése is csökken, enyhül bennük a feszülés, ezáltal a fájdalom és/vagy gyulladás (lsd. musculus extensor carpi radialis longus, musculus extensor digitorum, vagy a panaszok hátterében az esetek nagy részében az anatómiai pozíció miatt álló musculus extensor carpi radialis brevis) okozza. Ugyanakkor tágítjuk a carpalis alagutat, annak pedig jótékony hatása van az ott futó idegre, mely megszabadulva a kompressziótól, nem okoz tovább zsibbadásos panaszokat (lsd. nervus medianus).

Összegezve egy elemző az összefüggéseket kutató gondolkodásmód alapvető szükséglet a rehabilitációban a hatékonyság biztosításához, amennyiben valaki gyors eredményt szeretne elérni. Mindez a funkció elemzése, azaz a funkcionális diagnosztika nélkül, majd az erre épülő adekvált terápiás beavatkozások nélkül képtelenség, lehetetlen.
 
Mi a Rehab Akadémián, illetve a hozzá tartozó rendelőkben 2018-ban is ezen gondolatmenetek szerint tevékenykedünk, vizsgálunk, feltárunk, elemzünk és gyógyítunk majd kiváló orvosaink, gyógytornászaink, gyógymasszőreink aktív közreműködésével.
Szakemberek (orvosok, edzők, gyógytornászok, gyógymasszőrök, természetgyógyászok) számára az eddigi évekhez hasonlóan továbbra is egy olyan hely maradunk, ahol megéri tanulni, megéri referencia rendelői szolgáltatásokat igénybe venni és rendszeresen hozzánk fordulni egy-egy elakadt terápiás vonal esetében.
 
 
 
Cikket írta/szerző: Kanyó Ildikó, PhysioVit Rehab Akadémia/ Sportfizioterapeuta, 2017. december 30.

Tisztelt Olvasó! Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jelen cikk szerzői jogi védelem alatt áll. A cikk, vagy egy részének bármilyen felhasználásához ( másoláshoz , fordításhoz stb.)  a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A szerzői jog megsértése súlyos jogi következményeket von maga után.


 

Kérje a témában profi gyógytornászaink, sportfizioterapeutáink tanácsát a módszerről itt: +36 1 790 9900

Megjelent: 29954 alkalommal
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.