+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: testmozgás

Medical Flossing célja és kialakulása

Ralf Blume kollégámnál - aki maga is gyógytornász és a Hannover 96 Futballclub rehabilitációs részlegének vezetője - 2014. tavaszán jelent meg erős vállfájdalom és mozgásbeszűkülés. Nem volt olyan terápia, mely segített volna, így Ralf további terápiás lehetőségek kutatásába kezdett az interneten. Így talált rá Dr. Kelly Starrett amerikai gyógytornászra, aki feleségével egy, a „funkcionális tréning” alapjaira épülő edzésformákat kínáló fitneszterem tulajdonosa. Emellett ő a „Légy hajlékony leopárd” bestseller írója, mely könyvében az úgynevezett Voodoo Flossing, végtagokon használható nem specifikus ízületi alkalmazásáról ír. A módszert alkalmazva a sportoló közvetlenül beköti az érintett régió izmait, ízületeit, majd átmozgatja a területet, hogy ezáltal jobb mozgáslehetőséget és fájdalomcsökkenést érjen el. Ralf belevetette magát a terápiába, kipróbálta és sikerrel járt. Két hét „flossing” után fájdalommentessé és teljessé váltak vállízületi mozgásai. Így született meg az ötletünk, hogy az eredetileg specifikálatlan Voodoo Flossing módszert egy indikáció szerint alkalmazható, különböző speciális felhelyezési technikákat átfogó módszerré továbbfejlesszük. Így indítottuk útjára a Medical Flossingot (MF). Tapasztalatunk szerint a módszer megfelelő a különböző eredetű mozgásbeszűkülések, a mozgásszervrendszer akut és szubakut sérüléseinek és a régóta fennálló ízületi vagy izomeredetű problémák kezelésében. A Medical Flossing (továbbiakban MF) terápiát már sokféle területen alkalmaztuk, például fiatal atlétáknál sportsérülés esetén, vagy akár térdprotézis beültetésén átesett betegeknél, és sok pozitív tapasztalatot gyűjtöttünk.

Minden alkalmazás egyedi, individuális

Ahogy az okkúziós tréning (továbbiakban OT) esetében, az MF során is segédeszközre van szükségünk a végtag tekercseléséhez. Ehhez egy 5 cm, 2,5 cm, vagy 7,5 cm széles rugalmas latexszalagot használjuk. A különbség az OT alkalmazásával szemben, hogy az OT főként a hajlatokban (lágyék, hónalj), míg az MT terapeuta szélesebb kiterjedésű területen alkalmazza a kompressziót.

A Medical Flossing a szöveti tónus normaliázására törekszik.

Az MF célja nem a hypertrophia, mint OT esetén, hanem egy jobb, fájdalommentes mozgathatóság. A latexszalag a rugalmas nyomáson és a mozgás során fellépő nyíróerőn keresztül fejti ki hatását, ezáltal tud gyorsan változni a feszülés mértéke a szövetben. Így képes az MF terápia nagyon jól normalizálni a tónust, különösen az izom és kötőszöveti rendszer tónusát. A Flossing-szalag súrlódása stimulálja a mechanoreceptorokat (nyomásra érzékeny receptorok), mely gátolja a nocicepció (fájdalomérző receptorok) továbbítását a gerincvelőhöz. Az MF nyomással és húzással dolgozik, ezzel befolyásolva- mint minden más technika, mely a ezen a módon a szöveteket stimulálja- a mechanotranszdukción keresztül a sejtszintű folyamatokat. Ezáltal a mechanikus jel átalakul biokémiai jellé.(1-3)

A Voodoo Flossing továbbfejlesztésének érdekében különböző felhelyezési technikákat dolgoztunk ki, az indikációnak megfelelően különböző nyomáserősséggel és felhelyezéssel (lásd esettanulmány).

Három hatásmechanizmus érvényesül

A fiziológiás hatásokat, melyek az OT esetében az izmokban biokémiai téren érvényesülnek, ugyanúgy az MF is hasznosítja. A szalag anyagán, a külsőleg keletkező nyomáson, és a kohéziós erőn keresztül, mely a bőr és a bőr alatti kötőszövettel jön létre, az aktív és passzív mozgások során véleményünk szerint három további hatás is érvényesül, melyeket edzésmódszertanból ismerünk: szivacshatás, kinetic resolve és a subcutan irritáció. Ez a három effektus kihat a nyirokrendszerre, a myofasciális és a vegetatív rendszerre:

  • Megfigyeléseink alapján a „szivacshatás” a szövetek erős nyomásának következtében lép fel. A vénás visszaáramlás szinte teljesen akadályozott, az artériás áramlás sokad részére csökken, mint OT esetén is. Így az extracelluláris szöveteket, az izomsejteket és az endomisiumot szinte „kifacsarjuk”, hogy a nyirokanyag, a salakanyag a nyirokkeringés segítségével elszállításra kerülhessen. A Flossing- Band eltávolítását követően hyperaemia keletkezik, s ezáltal az extracelluláris részek, az izmok és a kötőszövetek folyadék és energiaellátása (oxigén, ATP, hormonok) javul. Az MF technika a „szivacshatáson” keresztül biztosítja a synovia visszaszívását az ízületben, amellyel segíti az ízületen belüli szövetek tápanyagellátását. Ez a hatás mindenekelőtt az akut sérülések utáni duzzanat esetén nagyon hatékony segítség.
  • A kinetic resolve a myofasciális rendszerre adott mechanikai hatást írja le. Szerintünk az MF képes a mozgásbeszűkülésekért és a csökkent neurovaskuláris áramlásért felelős inter- és intrafasciális crossslinkek – azaz keresztkapcsolatok – feloldására. Az MF technika alkalmazása során a szöveti rétegek és a bőralatti kötőszövet elmozdul egymáshoz képest, ahogy a szomszédos izmokhoz, csontokhoz és ízületekhez képest is. Ez a crosslinkek fájdalmas áttöréséhez vezet, ami hozzásegít a bőr alatti kötőszöveti rétegek, és közvetve a korlátozott ízületek mozgásának javításához is.
  • A fájdalomcsillapításban a legfontosabb szerepet a bőr alá futó impulzusok (subcutan irritáció) töltik be. Ennek elméleti hátterét a „gate-control-elmélet” biztosítja (5). Ahogy már sok más technika kapcsán ismeretes, a mechanoreceptorok ingerlésén keresztül nyomás-, és mozgásimpulzusok segítségével egy nociceptív gátlást érünk el a gerincvelő szegmentális hátsó szarvában. Az MF ezt a hatást a szalaggal kiváltott nyomáson és a mozgás során a bőrön keresztül érvényesülő húzóerővel éri el.

 A terapeuta egyénre szabottan alkalmazza a nyomást, magát a felhelyezést, ahogy a kapcsolódó mozgást és a kiegészítő kezeléseket is, és ezáltal változtatja a „szivacshatás”, a kinetic resolve és a bőr alá futó impulzusok hangsúlyosságát.

A kezelés fájdalmas

Az MF jól beépíthető a gyógytorna, a manuálterápia és az oszteopátiás kezelésekbe. A módszer esetenként igen fájdalmas. Gyakran a kezelést követően haematoma, csalánkiütés vagy hasonló következmények mutatkoznak. Emiatt ajánlott a pácienseket felvilágosító és belegyezésüket kérő betegtájékoztató. Ez nem kifejezetten muszáj, de szakszerű kiállást mutat. A legfontosabb minden esetben a pácienst felvilágosítani az esetleges következményekről.

Mivel az MF használata során a nyirokrendszer fokozott terhelésével kell számolnunk, így mindenek előtt a nyirokdrenázs ismereteit használjuk fel a kontraindikációkkal kapcsolatban. A malignus folyamatok (tumorrecidíva, metastasisok), az akut gyulladás és a trombosis, ahogy a kardiális dekompenzáció (szívelégtelenség) is az abszolút kontraindikációk közé tartoznak, teljesen kizárják a kezelés lehetőségét. A relatív kontraindikációk közé tartozik a krónikus gyulladás, láz, hypotonia, a pajzsmirigy működési zavarai, várandósság és az asthma bronchiale. A nyílt sebek, az égési sérülések vagy más bőrelváltozások szintén a relatív kontraindikációk közé sorolandók. A Flossing-szalag felhelyezését a terapeuta minden esetben a kísérőbetegségek ismerete és figyelembevétele mellett teheti meg.

A hatékonyság igazolása

Egyik kísérleti tanulmányunk az MF hatékonyságát, fájdalomcsillapítás és a mozgásterjedelemre kifejtett hatását vizsgálja, a (szub-) akut boka- és térdproblémákkal rendelkező profi labdarúgók között. Az eredmények már elkészültek és hamarosan publikáljuk. A gyakorlati alkalmazás során már most rengeteg pozitív eredménnyel rendelkezünk különböző sérülések kapcsán. Véleményünk szerint többek között igen hasznos a

  • myofascialis disbalanszok esetén,
  • endoprotesis beültetését követően,
  • artrózisos ízületek,
  • epicondylopathia kezelésében,
  • sportsérülés – mint részleges vagy teljes szalagszakadások- és
  • krónikus lumbális panaszok kezelésére.                                                                                                                     

 

Esettanulmány: Így alkalmazható a Flossing akut myofasciális térdízületi probléma esetén

Christoph, egy 20 éves hivatásos labdarúgó kénytelen volt megszakítani a reggeli edzést, hirtelen jelentkező jobb oldali térdfájdalma miatt. Három évvel ezelőtt a jobb térd sérülése miatt – keresztszalag szakadás, medialis meniscus laesio, medialis oldalszalag részleges szakadás – minimal invasív módszerrel operálták.

A rendelőben a vizsgálat során szembetűnő mozgásbeszűkülést tapasztaltam aktív mozgás során: extensio/flexio (nyújtás/hajlítás) 0-5-110, mindkét irányban véghelyzeti fájdalommal VAS 6/10. A passzív mozgásterjedelem valamennyivel jobb volt: 0-0-120, a fájdalom flexióban VAS 9/10 és extensióban VAS 7/10. A szúró jellegű fájdalom a térdkalács elülső-belső-lábszár felőli részén (antero-mediocaudal) jelent meg, és térdhajlítással, ill. felhúzott lábbal való ugrással volt reprodukálható a panasz.

A Flossing-szalagot állásban, enyhe térdhajlításban helyeztem fel, körkörösen a térdkalács fölött és alatt. A térdkalács elülső részén, mediokaudalisan erősebb húzást - a maximális húzás kb 80%-át - alkalmazva. A terület további részein 50%-os erősségű húzással tekercseltem.

A felhelyezett tekerccsel manuálisan mobilizáltam a pes anserinus feletti szöveteket és átmozgattam passzívan a térdízületet flexio és extensio irányába. Ezen kívül Christoph 15 mérsékelt tempójú mélyguggolást és legvégül 10 db ugrást (felhúzott lábakkal) kellett, hogy végrehajtson. A Flossing-szalaggal végzett gyakorlatok során a fent említett fájdalmak nem jelentkeztek, csupán a szalag miatti dörzsölés okozott fájdalmat.

Nagyjából 2-4 perc után levettem a Flossing-szalagot és további passzív és aktív beavatkozásokat alkalmaztam még háromszor, minden alkalommal 2-4 percen át. Már mikor a tekercselést első alkalommal levettem, Christoph a térdízületben tapasztalt „megkönnyebbült érzésről” számolt be. A kezelést követően nem tudtuk kiváltani a fájdalmat. A mozgás fájdalommentessé vált mindkét irányban, a mozgástartomány, közelítve a normálishoz, 0-0-125 aktívan és 5-0-130 passzívan. Este pedig Christoph már problémamentesen tudott részt venni az edzésen.

A páciensnél egy akut myofasciális sérülés állt fenn, melyet a korábbi hegszövet felerősített vagy akár ki is váltott. Azt gondolom, hogy a kinetic resolve hatásmechanizmusán keresztül adhéziókat (letapadások) oldani tudtam. A fájdalomcsillapítás feltehetően a receptorokra és az érzékelő rendszerre kifejtett hatásnak köszönhető (subcutan irritáció). A szalag a tápanyagellátást is javította az érintett területen, ezáltal serkentve a szervezet öngyógyító folyamatait.

Medical Flossing képzésekről Magyarországon minden részlet itt olvasható.

 

Andreas Ahlhorn. Sportfizioterapeuta, gyógytornász, Fascial Movement taping és Medical Flossing instruktor

A táplálékkal felvett glükózt a hasnyálmirigyben termelt inzulin segítségével bontja le és hasznosítja a szervezet. Az izom az inzulin közreműködésével tudja a glükózt felhasználni. Amennyiben nem termelődik megfelelő mennyiségű inzulin, vagy az nem fejti ki a szokásos hatást, akkor a vércukorszint emelkedik.

Probléma akkor van, ha az éhgyomri vércukor érték ismételten eléri, vagy meghaladja a 7 mmol/l-t. Akkor is cukorbetegség állapítható meg, ha a bármikor mért vércukor szint eléri, vagy meghaladja a 11,1 mmol/l-t és ezzel párhuzamosan jellegzetes tünetek jelentkeztek.

Cukorbetegség tünetek:

  • magas vércukorszint
  • megnő az ürített vizelet mennyisége
  • vizelettel glükóz is ürül
  • szomjúságérzet
  • elhúzódó sebgyógyulás
  • ismételten jelentkező pattanásos bőrbetegség
  • viszketés
  • nőgyógyászati folyás
  • megtartott étvágy mellett a testsúly csökkenhet, mivel a glükóz nem tud beépülni a szervezetbe.

Cukorebetegség típusai:

  • 1-es típusú diabétesz: Ennek hátterében legtöbbször az áll, hogy a szervezet védekező immunrendszere idegenként ismeri fel a saját sejtek egy részét. Autoimmun gyulladás következtében elpusztulnak a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei. Ez a diabétesz bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban gyermek és fiatal felnőttkorban jelentkezik. A betegek általában soványak, gyakori a jelentős fogyás a betegség megállapítása előtt. A tünetek itt gyorsan alakulnak ki és a betegek kezeléséhez inzulin szükséges.
  • 2-es típusú diabétesz: Ebben az esetben a béta sejtek termelnek inzulint, de az nem fejti ki a megfelelő hatását, mert érzéketlenek vele szemben a sejtek. Ezen érzéketlenség, az un. inzulinrezisztencia miatt emelkedik a vércukorszint. A magas vércukorszint, hyperglikémia miatt a béta-sejtek több inzulint próbálnak termelni, majd a folyamat során az inzulintermelés elégtelenné válik és hosszú betegségtartam után teljesen kimerülhet. A betegség kezdetén gyakori a tünetmentesség, a diabétesz tünetei csak lassan alakulnak ki. A 2-es típusú betegek többsége, kb. 80%-a elhízott, többségük a magas vérnyomástól is szenved.  E diabéteszforma gyakorisága szorosan összefügg az életmóddal; a mozgásszegény életmód, az elhízás, az egészségtelen táplálkozás döntő szerepet játszik e betegség kialakulásában. Manapság az elhízás gyermek és serdülőkorban is jelentkező rohamos terjedésével azonban ebben a korban is egyre több diabétesz jelentkezik.

Sajnos valódi robbanás a 2-es típusú betegek járványszerűen növekvő számában tapasztalható, mert az összes cukorbeteg 9/10-e 2-es típusú. A mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozási szokások elterjedése miatt világszerte egyre jobban növekszik a 2-es típusú cukorbetegek száma. Becslések szerint 2025-re a jelenlegi szám megduplázódik (WHO)! Ez azt is jelenti, hogy a cukorbetegség kezelésére fordított összegek is duplázódnak.

A cukorbetegség nemzetgazdasági terhe Magyarországon is jelentős. Kb. félmillióra becsüljük a cukorbetegek számát és valószínűsítik, hogy további közel félmillió embert érint a cukorbetegség „előszobájának” is nevezhető állapot, a csökkent glükóztolerancia. Ez azt jelenti, hogy ha egy szokásos reggeli után megmérnék ezeknek az embereknek vércukor szintjét, akkor az már kóros lenne.

Ezért is tartjuk óriási jelentőségűnek feladatunkat a sportrehabilitációs szemléleten alapuló PRT® Diabates tréning bevezetését, miszerint időben elkezdett szemlélet és specifikus tréning változtatással kiválóan kezelhető, vagy megelőzhető a betegség kialakulása/ további terjedése!

Mi a feladat?

Helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás, edzés rehabilitációs trénereink irányításával kidolgozott edzéstervek alapján. Az már közismert tény, hogy az aerob (oxigénigényes) mozgás jótékony hatással van a cukorbetegségre, azonban az elmúlt években egyre több olyan tanulmány is született, amely a súlyzós edzéseket emeli ki, vagy a kettő kombinációját hatékony megoldásként.

Németországban már megismertük a Német Olimpiai Sportszövetség (DOSB) koncepcióiban, milyen edzéstervekkel dolgoznak ennek a krónikus megbetegedésnek tréninggel végzett kezelésében. Oktatási Központunkban már évek óta folyik International Academy For Sportscience (IAS Hollanadia) Sportrehabilitációs koncepciója, amely kiváló irányelveket, kezelési koncepciókat mutat be a diabétesz kezelésre vonatkozóan. Ezt külföldön már sikeresen alkalmazzuk, ott már bizonyította jótékony hatása. Ezek a koncepciók most már elérhetők egészségközpontunkban is!

Egy átfogó állapotfelmérés alkalmával tréning terveket dolgozunk ki, amelyek az inzulin beadásának idejéhez szigorúan alkalmazkodnak, individuális gyakorlatokkal, egyénre szabott edzésekkel törekszünk az inzulin érzékenység növelésére, az izomzat állapotának javítására, az izom hypertófia receptorokra kifejtett kedvező hatásának javítására, a laktikus edzések hatására bekövetkező előnyök megteremtésére, az utóégetés előnyösségére (zsírégetés) a beadott inzulin mennyiség függvényében. Mindezt úgy alakítjuk ki, hogy Pácienseink választják ki a számukra szimpatikus mozgásformát.

Súlyzós tréning csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Azoknál a Pácienseknél, akik rendszeresen végeznek súlyzós tréninget - ez heti öt napon át gyakorolt, alkalmanként 30 perces súlyzós edzést jelent - akár 34 százalékkal csökkenhet a 2-es típusú cukorbetegség kockázata, valamint növelhető az inzulin érzékenység is. Megfelelően kialakított életmóddal a már kialakult cukorbetegség súlyossága enyhíthető. Megfelelően összeállított programmal a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenhet.

 

Információ kérése érdekében hívja ügyfélszolgálatunkat vagy írjon a képernyő jobb alsó sarkában megjelenő chat vonalon!

Telefonos elérhetőségünk munkanapokon 9:00-18:00 óra között a következő: +36 1 790 9900

 

 

 

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.