+36 1 790 9900 | WhatsApp: +36 70 311 1094 | « Ügyfélszolgálat 900 - 1800 | Hírlevél »
 
   
  
 
Kosár
0 Termékek - 0 Ft
A kosara üres!

Elemek megjelenítése címkék szerint: FDM Curriculum

Amennyiben FDM képzésre jelentkezik, legyen biztos abban, hogy egy valóban tiszta, nemzetközileg elfogadott Fascia Disztorziós Modell (FDM) koncepció megtanulásának lehetőségét kapja és azzal valóban a világ minden részén tud majd érvényesülni. Ebben próbálunk Önnek segíteni, útmutatót, tájékoztatót adni az FDM Curriculum* létrejöttének történeti prezentációjával.

 

FDM koncepció megjelenése Európában

1997-ben, amikor Dr.Stephen Typaldos Bécsben tartott továbbképzést módszeréből, Dr. Georg Harrer is a hallgatóság között ült és volt szerencséje elsajátítani a komplett FDM koncepciót, a teljes tudásanyagot az alap és a haladó szintekig bezárólag közvetlenül a Mestertől. 1998-tól Amerikában hospitációs gyakorlaton vett aztán részt Dr. Stephen Typaldos mellett, majd ő lett Typaldos asszisztense szervezetének európai ágára vonatkozóan.

Dr. Typaldos mindig is nagy gondot fordított arra, hogy az általa kidolgozott disztorziós modell szemlélet és kezelési módszer ne sérüljön, ne vegyüljön más irányzatokkal, maradjanak meg manuális technikai elemei modellszerű gondolkodásmódja eredeti formában úgy, ahogyan azt ő kidolgozta, természetesen követve az aktuális tudományos kutatások eredményeit.

 

Így 2001-ben elindultak az első, Dr. Georg Harrer által irányított európai FDM képzések, ahogyan azt a koncepció kidolgozója szerette volna. Az eredeti FDM koncepció így megkapta az "FDM Curriculum" megkülönböztető jelölést. Amennyiben a jövőben ezzel a kiírással, vagy az FDM Curriculum logójával találkozik bárhol Európában - így Magyarországon is - Egyesült Államokban, Ázsiában, Afrikában, Japánban, biztos lehet abban, hogy a Typaldos féle eredeti, kizárólag a 6 disztorziós láncra épülő, minden egyéb modern fascia szemléletet nélkülöző FDM koncepciót tanulja és az a világ minden részén elismert, elfogadott.

 

European Fascial Distortion Model Association - EFDMA megalakulása

2006-ban, Dr. Stephen Typaldos halála után Dr. Georg Harrer irányításával megalakult az EFDMA (European Fascial Distortion Model Association), amelynek egyik legfontosabb küldetése az FDM tisztaságának, minőségének megőrzése, illetve ezzel párhuzamosan a fasciakutatókkal együttműködve a módszer továbbfejlesztése, nemzetközi szintű tudományos elfogadottság biztosításával.

 

Hogyan jön a képbe a Physiovit és a Rehab Akadémia?

Magyarországon az eredeti Typaldos koncepció megtanulásának lehetőségét az EFDMA támogatásával 2015. óta biztosítja a PhysioVit. Sok-sok szakember tehetett ezalatt az idő alatt Magyarországon, Németországban és Ausztriában, Szerbiában sikeres szakmai vizsgát, mely az FDM Crriculum értelmében azt az FDM-t biztosítja, melyet Typaldos haláláig képviselt.

A fasciakutatás és a dogmák tisztelete mellett 2018. július óta azonban a Rehab Akadémia FDM centruma biztosítja az érdeklődő szakemberek számára egyéb más, kevésbé a Typaldos dogmákra épülő egyedi FDM szemléleteket is magukban foglaló koncepciók elérésének, megtanulásának lehetőségét is, amely kapcsolódik az Osteopathia tanfolyamok anyagához is. Ez pedig a Biokybernetikus modell szemlélet és az FDM kombináció az INOMT-tól, vagy a IFDMA FDM koncepciója is. Ezáltal az eddigieknél színesebb Fascia Disztorziós Modell tanulási lehetőségek, képzési paletta áll a szakemberek előtt. Mi a közös bennük? a Disztorziós típusok, azonban a szemléletmód, ahogyan azt megközelítik teljesen más.

Az FDM képzési koncepciók közötti azonosságok és különbözőségek részletesen előkerülnek majd az FDM szimpóziumokon is. Ezekre az előadásokra is várunk sok szeretettel minden érdeklődőt. Részletek és regisztrációs lehetőség itt érhető el...

Kategória: Képzés

 

A testet behálózó fascia különleges része szervezetünknek. Mindenhol megtalálható, összeköti egymással a szerveket, a sejteket, illetve nélkülözhetetlen alapja testi működéseknek. Fájdalom, mozgáskorlátozottság, ízületi mozgásterjedelem csökkenés, neurológiai panaszok/zavarok minden esetben a fascia hálózatos rendszerét is érintik.

Fascia rendszerrel első alkalommal kb. 25 évvel ezelőtt kezdtek el foglalkozni, a fascia tudomány az elmúlt években, évtizedekben mutatta a legnagyobb fejlődést. Kutatók vizsgálták/vizsgálják ennek a rejtélyes hálónak a működését és az elmúlt években, évtizedekben nagyon hasznos, a gyógyítás és prevenció részére nélkülözhetetlen információkhoz, ismeretekhez juttatták a szakembereket.

Fascia egy rejtélyes és sokoldalú szövet a bőr alatt, amely összeköti egymással sejtjeinket, szerveinket és mindenhol megtalálható. Mivel összeköti egymással szerveinket, szervrendszereinket, így funkcionális és strukturális zavarok, a mozgáskorlátozottság, neurológiai panaszok, a fájdalom minden esetben kapcsolatban állnak a fascia rendszerrel, annak állapotváltozásával. A rendszer helyreállítását követően azonban a panaszok, a zavarok eltűnnek, vagy jelentősen csökkenek. Disztorziók, letapadások a szövetben, inaktivitás miatti strukturális átalakulások fájdalmat, izomerő csökkenést és a testrésztől távolabb jelentkező panaszokat tudnak okozni. Többek között ezen az összefüggésen alapul a rendkívül hatékony Fascia Disztorziós Modell (FDM terápia) is.

Miért fordulhat elő, hogy a módszer rendkívül hatékony? Hogyan alakult ki az FMD terápia? Miért fordulhat elő, hogy a nyugalomba helyezés, gyógyszeres kezelés, jegelés/hűtés nem járulnak hozzá a hatékony gyógyuláshoz, de a fascia kezelés igen? Utóbbi kérdést először egy amerikai orvos, osteopath, Dr. Stephen Typaldos tette fel egy texasi kórház sürgősségi osztályán.

Typaldos által felépített módszer egy különleges nézőpontból, a fascia rendszer oldaláról szemléli és kezeli a megbetegedéseket. Typaldos rájött arra, hogy hasonló panaszokkal hozzá forduló Páciensek mindig ugyan azokat a gesztikulációkat, testi kommunikációkat használják. Ennek alapján dolgozott ki egy disztorziós modellt, amely a panaszokat egységes diagnosztikai rendszerbe csoportosítja. 6 különböző diszfunkciós csoportot állított fel:

  • 1.) Triggerband disztorzió (TD) - Rotált helyzetben lévő szalag formájú fascia. Disztorziója mellé égő, szúró fájdalom társul, amely követi a fascia szalagszerű lefutását. Amikor a páciens leírja panaszait, az érintett régiót jól körül tudja határolni. A fájdalom ott van, ahol az fascia elváltozásának helye.
  • 2.) Hernier Triggerpont disztorzió (HTD) - Mélyen elhelyezkedő fascia disztorziós lánc, amely a test különböző területein okoz panaszokat. A fájdalom helye és a fascia disztorzió sok esetben távol van egymástól.
  • 3.) Continuum disztorzió (CD) - Csont és szalag átmeneteinél található fascia rész érintett. Pontszerű fájdalom jelentkezik a torzió hatására a test bármely területén.
  • 4.) Falt disztorzió (FD) - Túlzott nyújtás és nyomás hatására a mély fasciában kialakult disztorzió. Ezek okozzák mélyen, az ízületekben jelentkező fájdalmat.
  • 5.) Cylinder disztorzió (CyD) - Felületes spirálisan futó fasciákban jelentkező elváltozások, disztorziók. Masszázs hatására jól reagál a fájdalomra.
  • 6.) Tektóniás fixáció (TF) - A rugalmasság elvesztése miatt alakul ki. Például 2-4 hétig tartó rögzítés idején. A Páciensek merevségérzésről számolnak be.

Pácienseknél a 6 különböző disztorziós típusból egy biztosan jelen van. A különféle disztorziós típusokra dolgozott ki nagyon hatékony kezelési rendszereket, amelyeket a szakemberek megtanulhatnak a továbbképzések 3 egységében.

Példa az un. Triggerband disztorzióra. Egy páciens azzal a panasszal keresi fel kezelőorvosát, hogy sporttervékenység közben megrándult a bokája (szupinációs trauma). Az érintett végtagrész duzzadt és nagyon fájdalmas, nyomásérzékeny. Páciens égő, erős, szúró jellegű fájdalomról számol be. Ezekben az esetekben általános javaslat a nyugalomba helyezés, jegelés, kompresszió, sérült testrész felpolcolása. Mellette sz.e. kiegészítő gyógyszeres fájdalomcsökkentés/gyulladás csökkentés. Ezt a folyamatot követve a páciens néhány hét múlva el tudja kezdeni ismét a sporttevékenységet.

Ettől eltérően az FDM megközelítés a következő: Az orvos kettő lehetséges fascia disztorzió irányát tudja ebben az esetben megállapítani. Ezeket korrigálja speciális manuális technikával (Typaldos féle korrekció), a fascia helyreigazítása, korrigálása, azaz kb. 2 kezelés után a páciens újból - néhány nap múlva - el tudja kezdeni a sporttevékenységet.

Az FDM terápia kiválóságát folyamatosan bizonyítja pl. hátfájdalmak, vállízületi és nyaki fájdalmak, mozgásbeszűkülések stb. tüneteinek enyhítése érdekében alkalmazott célzott kezeléseknél. Neurológiai panaszok, fejfájás, érzészavarok szintén hatékonyan javíthatók. A módszer különlegessége megmutatkozik akut sérüléseknél is, a boka, a térd ágyéki gerinc fájdalmainak egy kezelés alkalmával történő csökkentésében.

Hosszas megfigyelés, a páciensek részéről tanúsított gesztikulációk, tapasztalat, vizsgálat, tudományos kutatási eredmények elemzése, kipróbálása vezetett hosszú évek alatt egy új koncepció kialakulásához. Következmény egy rendkívül hatékony módszer, amely forradalmi újítást jelentett a megbetegedések tüneteinek hatékonyabb megértéséhez, azok effektív és rendkívül gyors kezeléséhez.

 

Képzések fontos szempontjai:

  • Képzések modulárisak legyenek.
  • Egységes elméleti és gyakorlati koncepció legyen az európai országokban.
  • Nemzetközi szintű FDM oklevelet adjon.
  • Csak az EFDMA által elfogadott instruktorok vezetésével történhetnek a képzések.
  • Advanced szemináriumok legyenek.

1. modul:

  • Általános információk, bevezetés.
  • FDM terápia elméleti és gyakorlati alapjai.
  • Clinical Reasoning - képzésre behívott páciensek kezelése - esetbemutatók.
  • FDM módszer általános és speciális vizsgálati és kezelési irányelvei. Speciális, Typaldos módszer alapján végzett vizsgálatok a test különböző területein; pl. váll, térd, boka.

2. modul:

  • Refresher
  • Alapismeretek elsajátítását segítő elméleti és gyakorlati órák.
  • Typaldos rendszere alapján végzett speciális vizsgálatok a csípő/medence, valamint az ágyéki-, a háti és a nyaki gerincszakasz területén.
  • Clinical Reasoning - képzésre behívott páciensek kezelése - esetbemutatók.
  • Kezelési lehetőségek elsajátítása a vizsgálati eredmények függvényében - Typaldos módszer szerint.

3. modul

  • Refresher
  • Typaldos rendszere alapján végzett speciális vizsgálatok a felső végtagokon és a fej területén.
  • Clinical Reasoning - képzésre behívott Páciensek kezelése - esetbemutatók.
  • Kezelési lehetőségek elsajátítása a vizsgálati eredmények függvényében - Typaldos módszer szerint.
  • Írásbeli és gyakorlati vizsga a 3 modul utolsó napján szükséges.

 

FDM CURRICULUM: A szakmai továbbképzés tematikája minden szempontból alkalmazkodik az amerikai, az európai, az afrikai és a Japán (ázsiai) képzési modellhez a nemzetközi FDM Curriculum alapján. Erről részletek itt tekinthetők meg: http://www.fdm-europe.com/de_DE/training/curriculum/

 

Követelmény: Modulok (egységek) rendszeres látogatása, hiányzás kerülése, valamint sikeres záróvizsga.

Képzésbe felvétel körülményei: Olyan egészségügyi szakember, ezen belül orvos és gyógytornász vehet részt a szakmai továbbképzésben,  aki képes arra, hogy a tanult manuális technikákat, beleértve a mobilizációkat a páciensekkel a munkaköri leírás részeként a hazai törvényi szabályozásnak megfelelően függetlenül, vagy orvosi javaslat alapján végezzen. Ennek nemzetközi irányelvei itt tekinthetők meg: http://www.fdm-europe.com/de_DE/training/zugangsvoraussetzungen/)

 

Az egészségügyi szakemberek megengedettek. Képesnek kell lennie arra, hogy manuális technikákat, beleértve a mobilizációs technikákat, a betegekkel a munkaköri leírás részeként, a helyi törvényeknek megfelelően, függetlenül vagy orvos megbízása alapján végezzen.

Képzést vezető oktatók: EFDMA Curriculumának és az EFDMA Typaldos módszer - Fascia Disztorziós Modell tanfolyamának hazai rendezvényét a PhysioVit képviseli és a magyarországi tanfolyamok vezetője és oktatója az EFDMA instruktora Carsten Schmilgeit. - Részletek az oktatóról: https://www.fdm-europe.com/training/fdm-instructors/carsten-schmilgeit-b-sc/

Ez a szakmai továbbképzés minden esetben német nyelvű. Követő tolmácsolással profi tolmácsok közreműködésével kerül fordításra a szakmai képzésen. Kik fordítanak? Fordítóinkat itt ismerheti meg.

 

Milyen szakmacsoportok részére indítjuk a szakmai továbbképzést? orvos, gyógytornász

Tervezett időpont újabb tanfolyam indítására: 2025/2026.

Képzés akkreditált nyilvántartási száma/ Nyilvántartási száma: 28473/2019, 54200/2019

Képzést lezáró igazolások: Sikeres záróvizsgát követően (amely magában foglalja a 9 nap, azaz 3 modul komplett elméleti és gyakorlati anyagát komplett elméleti és gyakorlati tételsor alapján) minden terapeuta megkapja a végzettséget igazoló magyar nyelvű dokumentumokat (kreditpont igazolás, részvételi igazolás, tanfolyam elvégzését tanúsító igazolás), a jelentkezéskor igényelt német, vagy angol nyelvű igazolást pedig 1-2 héttel később, csak és kizárólag a sikeres vizsgát bizonyító magyar igazolások kiállítását követően, postai úton, melyet futárszolgálatunkkal továbbítunk az érintetteknek.

 

Tandíj: Dátumok kiírásával kerül megjelenítésre.

 

Van már PhysioVit kártyája? Tudta, hogy a kártyával képzési kedvezmények vehetők igénybe? Tájékozódjon a részletekről és igényeljen Ön is egy kártyát. A képzésre jelentkezők részére a hallgatói kártya regisztrálásra kerül és az első napon személyesen átvehető a regisztrációnál.

 

* A tájékoztatóban megjelenített összeg a képzés meghirdetésének és a jelentkezés leadásának időpontjában aktuális árakat tartalmazza, amelynek kalkulálásában minden esetben figyelembe kell venni  az EFDMA előírásainak megfelelően alkalmazott szabályváltozásokat, valamint az aktuális devizaárfolyamot.

Kategória: Képzések leírása

PhysioVit Központ

Top

Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa.
A weboldal használatával Ön elfogadja jelen felhasználási cookie-kat.