ONLINE KURZUS - Klasszikus taping és bandázsolás a sportsérülések kezelésében. - 2019. június 06-07.
Klasszikus tapek (nem elasztikus tapek) és bandázsok alkalmazása az élsportban már régóta jól bevált ragasztási, tapelési forma a sportsérülések, a krónikus panaszok mielőbbi megszüntetése, gyógyítása, a szöveti regeneráció egészséges irányú támogatása érdekében. Ilyen nem elasztikus tapek használata fontos minden sportrehabilitációval, prevencióval foglalkozó terapeuta számára, hiszen a sebgyógyulási folyamatok meghatározott szakaszaiban, a szöveti típus és a sérülés jellege, a sejtaktivitási folyamatok támogatása miatt pl szalagszakadásoknál, izomrost szakadásoknál meghatározott ideig és formában ragasztott rugalmas bandázsok (nem kineziotape) és rugalmatlan sporttapaszok használata kötelező egy egészséges gyógyulási folyamat biztosítása érdekében. Mindez megelőzi a kineziológiai tapaszokat is a fontossági sorrendben.
Ezeket a ragasztásokat, melyeket alátétek, rugalmas és öntapadó bandázsok, valamint nem elasztikus (un.klasszikus) tapaszokkal végzünk összefoglaló néven funkcionális kötések nevezzük. A szakszerű sportrehabilitációs ellátásban nélkülözhetetlen.
Ugyancsak elsőbbséget élvez használatuk a krónikus mozgásszervi panaszok, mechanikai irritációkon, szövetek feszességén alapuló túlterheléses gyulladási mechanizmusok megszüntetésében (pl. sarkantyú miatti sarokcsonti gyulladás, teniszkönyök, golfkönyök, ínhüvely gyulladás, plantaris fasciitis stb.) hiszen ott a terapeuta 3. kezeként, un. memóriatapeként alkalmazzuk a tréningek során a problémákat kiváltó okok megszüntetése céljából.
A tapek használatát két csoportra lehet osztani.
1.) CSOPORT: Azok a sérülések tartoznak, amelyek egyáltalán nem igényelnek gipszrögzítést, csupán néhány napos stabilizálást.
2.) CSOPORT: Azok az ízületi tok, ízületi szalag és izomsérülések tartoznak, amelyek több hétig tartó rögzítést, esetleg operációt igényelnek. A szöveti sérülés szakaszait figyelembe véve (lsd. sebgyógyulás fázisai), a legmegfelelőbb időben kell elkezdeni a klasszikus tapekkel végzett funkcionális kötés/kötések alkalmazását, illetve annak a sérülés mechanizmusától függő speciális felhelyezését. Mindezt nagy gondossággal, hiszen a funkcionális kötések sokszor ízületi mozgásterjedelem szűkítésével járnak, így a kinematikus láncreakció beindulását a kötés felhelyezésével szintén el kell kerülni! Ezzel a két nagy területtel a továbbképzés tanórái részletesen foglalkoznak.
Előzetesen egy rövid kis bevezető az online elvégezhető KLASSZIKUS TAPING ÉS BANDÁZSOLÁS képzés (E-Learning) központi témájáról.
- Lokális izomsérülések, az izomsérülés gyógyulási szakaszai (napokra lebontva), a szakaszokban alkalmazható terápiás lehetőségek
- Ízületi tok és szalagsérülések ragasztása ízületenként/testrészeknél,
- Elsősegély a sportban, jég és bandázsolás (előnyök. hátrányok)
- Ok-okozati összefüggések a sportsérülések mechanizmusában,
- Sportsérülések videóanalízise,
- Elasztikus tapek és klasszikus tapek együttes alkalmazása
A továbbképzés elvégzéséhez nem szükséges ismerni a Kineziotapek (elasztikus tapaszokkal történő ragasztások) használatát. Ez a taping tanfolyam a kineziotapektől függetlenül is elsajátítható. Mindenkinek ajánlott, aki traumatológia, ortopédia sportrehabilitáció területén tevékenykedik.
Egy-egy szöveti sérülés esetén fontos, hogy a célnak megfelelő stabilitást, tehermentesítést végezzünk a károsodott terület mielőbbi gyógyulása érdekében. Ezt a célt hatékonyan szolgálják a tapaszok, melyek megakadályozzák a sérült szövet túlterhelését, de a funkciót (pl. ízület, izom esetében) nem, vagy célzottan korlátozzák. Például bizonyos mozgásirányokat nem, vagy csak részben, un. szabályozott formában korlátoznak.
Kiemelten fontos területe a képzésnek az elasztikus kineziológiai tapek és a klasszikus tapek együttes gyakorlati alkalmazása a szöveti sérülés típusától függően, a hatékonyabb gyógyulás érdekében (Pl. szalagsérülés, izomsérülés stb). Kétféle tapasszal végzett ragasztás kétféle szemléletet ötvöz. Például egyiket rugalmas, elasztikus tapasszal (tape), másikat pedig rigid, nem elasztikus anyaggal végezzük. Egyiknél szempont a mozgásterjedelem megtartása, másiknál annak korlátozása. Egyiknél több napig is a bőrön marad a szalag, másiknál gyakrabban kell cserélni. A különbségeket hosszasan lehetne sorolni.
Helyszín: PhysioVit Rehab Akadémia, e-learning felülete, az ONLINE CAMPUS, melyre a jelentkező a tanfolyami díj befizetését követően tud belépni.
Mi történik a belépés után?A belépés úgy történik, hogy a regisztrációkor megadott Email címre elküldjük az online felülethez szükséges fiók aktiváló linket. Majd ezt követően egy "felhasználónév" és az Ön által megadott "jelszó" használatával tud belépni a virtuális felületre. Itt az előadások a nálunk megszokott rendben 9:00-18:00 óra között tartanak. Amennyiben Ön ezen az időszakon kívül regisztrál és lép be a fiókjába, nem láthatja a tanfolyami anyagok tartalmát. Az kizárólag a képzési időben jelenik meg. Úgy kell tekinteni, mint a személyes megjelenéssel járó szakmai tanfolyamok esetében. Az előadás, miután 9:00 órakor elkezdődik, annak hallgatásával párhuzamosan van lehetőség kérdések felvetésére, annak egyeztetésére. Saját kérdéseit szövegesen, vagy videóüzenet formájában egyaránt közölheti. Gyakorlati előadásokhoz biztosítjuk a gyakorló anyagot, melyet használni, alkalmazni kell a témakörhöz csatolt feladatoknak megfelelően.
VIZSGA: A tanfolyam befejezését követően megjelennek a vizsga feladatai, melyeket videó formájában prezentálni kell.
FONTOS! A tanfolyam gyakorlati anyagát a képzés kezdete előtt megküldjük. A gyakorlóanyagért külön díj nem kerül felszámolásra, mert annak költsége a tanfolyami díjban benne van!
Rendezvény dátuma: A járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel, mivel sokan otthonukban vannak, így a több "szabadidő" miatt most a dátum szabadon választható. Kérjük, hogy válasszon ki 2 napot. Az alapos tanulás és gyakorlási lehetőség érdekében a 2. napon érdemes családtagot megkérni, hogy segítse Önt a feladatok ellátásában, a funkcionális kötések elkészítésében a megadott feladatoknak megfelelően.
Képzési idő: 9:00-18:00 óra
Képzési idő: orvos (orvostan hallgató/rezidens), gyógytornász (gyógytornász hallgató), gyógymasszőr (OKJ-s képzésben résztvevő tanuló), humánkineziológus (hallgató)
Tandíj:
- HUF: 48.000 Forint, amely magában foglalja az órai jegyzet és gyakorló anyagokat, az igazolások regisztrációját. PhysioVit Card/hallgatói kártya használattal a képzési díj 30.000 Ft. Képzéshez kedvezményes csomagok tartoznak. Aktuális akciókról, kedvezményekről tájékozódjon ide kattintva: "Kedvezményes képzési csomagok."
- EUR: Tandíj törlesztése euróban is igényelhető. A díj mértéke az aktuális valutaárfolyam alapján kerül megállapításra. Ebben az esetben a jelentkezési lap "Megjegyzés" pontjához kell az igényt feltüntetni.
- Képzéshez tartozó kedvezménycsomagok pontos leírásáról, az igénybe vehető szolgáltatási lehetőségekről tájékozódjon a tanulmányi osztályunk által kibocsájtott kiadványból. Részletfizetési tájékoztató...
Szeretettel várunk minden érdeklődőt az online tanulmányi programba!
Regisztrációs lap az online képzésre